Plyn výrazne zlacnie

Nachádzate sa tu

23. 9. 2015

Na prelome rokov 2015 a 2016 dostanú domácnosti poštovou poukážkou späť časť svojich nákladov na plyn. Rozhodla o tom vláda SR vďaka dobrému hospodáreniu SPP, ktorý je od roku 2014 pod štátnou kontrolou.

Cez tzv. vratky sa odberateľom plynu vráti v priemere 6 % z ich ročných nákladov na plyn. Domácnosti využívajúce plyn len na varenie dostanú paušálnu vratku v hodnote 10 eur, domácnosti s tarifnou skupinou D2 a D3, využívajúce plyn na kúrenie dostanú vratku v hodnote od 14 do 165 eur. Vratky nedostanú iba odberatelia s tarifou D4, ktorých premiér označil za „vyhrievačov bazénov“.

Už od septembra 2015 budú ľudia platiť za odber plynu priemerne o takmer 4 % menej, čo spolu s ďalším zlacnením plynu od 1. januára a s vratkami vlády za plyn znamená, že za rok 2015 ľudia priemerne zaplatia za plyn o 11 % menej ako v roku 2014.

Udržanie a podľa možnosti aj znižovanie cien energií pritom dlhodobo bolo a ostáva pevnou súčasťou politiky vlády pod vedením Roberta Fica. Ide o výrazný kontrast s dvomi vládami Mikuláša Dzurindu, počas ktorých cena plynu pre domácnosti vzrástla viac ako 5-násobne.

Categories: 
Čo robíme pre ľudí