Najväčší úspech je zníženie nezamestnanosti mladých z 34,8 na 23%

Nachádzate sa tu

30. 11. 2015

Zníženie nezamestnanosti mladých do 29 rokov z 34,8 na 23 % je najväčším úspechom vládnej strany, povedal dnes na tlačovej konferencii minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Znižovanie nezamestnanosti bolo hlavným cieľom projektov, ktoré sa realizovali počas uplynulých rokov v rámci Operačného programu (OP) Zamestnanosť a sociálna inklúzia. Operačný program Ľudské zdroje v ďalšom programovom období, ktoré potrvá do roku 2020, bude v realizácii viacerých projektov pokračovať.

"Európsky sociálny fond je hlavný prostriedok Európskej únie, ktorý má podporovať investície do ľudského kapitálu, ktorý je základným predpokladom pre konkurenciu a rast. Každý rok fond podporí milióny ľudí v celej Európe, aby získali buď novú prácu, alebo nové vzdelanie, novú kvalifikáciu pre budúce zamestnanie," podčiarkol zástupca Európskej komisie (EK) Michael Morass a dodal, že Slovensko počas končiaceho programového obdobia bolo v tomto smere podporené sumou 1,5 miliardy eur, z toho 1 miliarda eur bola nasmerovaná do OP Zamestnanosť a sociálna inklúzia. Komisia podľa jeho slov berie na vedomie, že ku koncu programu sú takmer všetky prostriedky vyčerpané, čo je podľa neho dobrá správa. Ocenil, že sa v rámci končiaceho operačného programu podarilo implementovať viac ako 1 600 projektov. V nadchádzajúcom programovom období do roku 2020 investuje Európska únia celkovo 50 miliárd eur na priority, z toho 2,2 miliardy eur pôjde prostredníctvom programu Európskeho sociálneho fondu.
"Operačný program, ktorý dnes hodnotíme, bol veľmi efektívny a priniesol veľké pozitíva, pokiaľ ide o vývoj nezamestnanosti. Politika zamestnanosti je v značnej miere závislá od vývoja ekonomiky, to je prvoradý veľmi dôležitý faktor," skonštatoval Ján Richter. "Špecificky sme pripravovali projekty pre mladých, pre dlhodobo nezamestnaných a pre kategóriu nezamestnaných nad 50 rokov," podčiarkol minister. Vyzdvihol projekt zamestnávania mladých do 29 rokov. "Podarilo sa nám zabezpečiť 13 000 pracovných miest a hlavný úspech vidím v tom, že 86 % mladých ľudí po ukončení projektu ostalo naďalej v trvalom zamestnaní u tých zamestnávateľov, ktorí predtým poberali istú motiváciu prostredníctvom tohto projektu," skonštatoval Ján Richter. Zamestnávanie mladých podľa jeho slov ostáva jednou z ďalších priorít.
V takzvaných hladových dolinách, kde je najvyššia miera nezamestnanosti, sa bude uplatňovať podľa slov ministra práce pozitívna diskriminácia. "Ďaleko väčšia motivácia pre zamestnávateľov, ale aj pre zamestnancov zamestnať sa," avizoval minister. To je podľa neho aj spôsob, ktorým by sa ďalej mali riešiť regionálne rozdiely. Neobáva sa ani nedostatku kvalifikovaných pracovných síl, a to ani v súvislosti s príchodom novej automobilky na Slovensko. "V okrese Nitra a Zlaté Moravce je 5,5 tisíca nezamestnaných mladých ľudí do 40 rokov. Ide o kategóriu ľudí, s ktorými sa dá intenzívne pracovať, rekvalifikovať ich, aby mohli zaujať miesta v novej automobilke," povedal minister. Presvedčený je tiež, že podporu zameranú na mobilitu pracovnej sily využijú aj viacerí ľudia z tzv. hladových regiónov.

Zdroj: TASR

Aktuality