V júli dosiahla miera nezamestnanosti na Slovensku 9,44 %

Nachádzate sa tu

19. 8. 2016

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júli tohto roka úroveň 9,44 %. V porovnaní s júnom 2016, keď bola na úrovni 9,45 %, klesla o 0,01 percentuálneho bodu (p. b.). Medziročne sa znížila o 2,02 p. b. Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii v Bratislave generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR Marián Valentovič.
Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol v siedmom mesiaci tohto roka 256.460 osôb. "Medzimesačne, v porovnaní s júnom 2016, poklesol stav o 155 osôb. Medziročne poklesol o 52.650, čo je o 17,03 % osôb menej," vyčíslil.
Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v júli tohto roka 10,96 %. "Medzimesačne klesla o 0,06 p. b., medziročne sa znížila o 2,08 p. b.," spresnil Valentovič.
Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol v júli 297.649 osôb. Medzimesačne sa znížil o 0,59 %. "Medziročne poklesol o 54.172 osôb, čo je o 15,40 % menej," doplnil šéf ÚPSVR.
 V júli bol pokles miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný v piatich krajoch. Najvýraznejší bol dosiahnutý v Banskobystrickom samosprávnom kraji.
Na okresnej úrovni sa nezamestnanosť znížila v 41 okresoch, a v 38 okresoch bol zaznamenaný nárast.Ku koncu júla 2016 bolo na úradoch práce voľných 38.308 pracovných miest. "V medzimesačnom porovnaní to predstavovalo pokles o 3621 miest," dodal Valentovič.
Minister práce Ján Richter (Smer-SD) upozornil, že nezamestnanosť na Slovensku je pod úrovňou 11 %. "Celková aj disponibilná nezamestnanosť je hlboko v roku 2008. Hovoríme o osemročných minimách," upozornil Richter. Slovensko sa podľa jeho slov nachádza z hľadiska nezamestnanosti aj pod priemerom eurozóny. "Podarilo sa nám preskočiť krajiny akými sú Francúzsko, Litva a sme pevne zakotvení pod priemerom eurozóny. Chceme pokračovať v trende znižovania dlhodobo nezamestnaných," povedal Richter.
Počet dlhodobo nezamestnaných podľa jeho slov klesol medziročne takmer o 40.000 ľudí. Znížil sa aj počet ľudí, ktorí sú bez práce viac ako štyri roky, a to medziročne o 9000. Klesol aj počet mladých nezamestnaných "Na začiatku roka bolo bez zamestnania 26.869 mladých do 25 rokov, v júli ich bolo 10.826. Počet sa znížil o 16.000," vyčíslil Richter s tým, že klesajúci trend je aj u ľudí do 29 rokov.
 

J.RICHTER: Chceme sa zamerať na prácu s kvalifikovanými nezamestnanými

Viac ako 100.000 nezamestnaných je v evidencii úradov práce pol roka. Ide pritom o kvalifikovaných ľudí. Minister práce Ján Richter (Smer-SD) avizoval, že s touto kategóriou nezamestnaných je potrebné v najbližších mesiacoch pracovať. A to najmä pre to, že firmy hlásia nedostatok pracovnej kvalifikovanej sily.
"V júli 2016 úrady práce evidovali 61.105 uchádzačov do troch mesiacov, ďalších 41.131 sú uchádzači do šiestich mesiacov. To znamená 102.000 uchádzačov je evidovaných do pol roka. Sú to ľudia, ktorí majú relatívne skúsenosti, prax, ktorí majú aj pracovné návyky," podotkol Richter. Z tohto počtu ľudí je pritom podľa jeho slov len jedna tretina na dávkach v nezamestnanosti a dve tretiny podporu nepoberajú.
Ministerstvo práce si dalo vypracovať analýzu týchto nezamestnaných. Z hľadiska vzdelania sa ukázalo, že 60.000 evidovaných sú absolventi stredných odborných škôl, približne 25.000 ľudí má vysokoškolské vzdelanie a len 1231 nemá ukončené základné vzdelanie.
Naposledy pritom väčšina z týchto nezamestnaných zastávala riadiacu funkciu v zamestnaní, sú medzi nimi špecialisti, odborní a technickí pracovníci, ľudia, ktorí pracovali v administratíve, službách a v obchode. "Je medzi nimi až 8212 kvalifikovaných remeselníkov a 10.000 montérov strojov a zariadení, čo je pre mňa najviac prekvapujúce. Toto sú všetko kategórie, po ktorých zamestnávatelia najviac volajú z hľadiska potreby uspokojenia voľných pracovných miest," skonštatoval minister práce s tým, že práve na prácu s touto kategóriu ľudí sa plánuje rezort v najbližšom období zamerať.
Podľa Richtera by však mali s úradmi práce viac komunikovať aj samotní zamestnávatelia, pretože kvalifikovaní ľudia, ktorí sú v evidencii úradov práce, majú veľkú šancu sa zamestnať. "Toto je cesta, ako relatívne rýchlo pomôcť firmám pri obsadzovaní voľných pracovných miest. Je to aj odpoveď, že cesta pre otvorenie trhu z tretích krajín plošne tu stále nie je," dodal Richter s tým, že úrady práce však akceptujú požiadavky firiem, ak majú záujem o zamestnancov aj mimo krajín únie.


pozrite si tlačovú besedu k júlovej nezamestnanosti

Categories: 
Čo robíme pre ľudí