R. Fico: Akčný plán pre okres Kežmarok sa použije ako model aj pre iné okresy

Nachádzate sa tu

10. 2. 2016

Akčný plán rozvoja okresu Kežmarok, ktorý na svojom dnešnom výjazdovom rokovaní schválila vláda, sa použije ako modelový aj pre iné okresy. "Chceme použiť práve tento akčný plán, schválený dnes v Kežmarku, ako modelový projekt, aby sme dali ostatným nejakú metodiku," uviedol na tlačovej konferencii po rokovaní kabinetu premiér SR Robert Fico.
Akčné plány priniesol vlani prijatý zákon o podpore najmenej rozvinutým okresom. V tom prvom sa predpokladajú celkové investície vo výške 52 miliónov eur, z toho 4 milióny eur ako príspevok zo štátneho rozpočtu, 40 miliónov eur z európskych fondov a minimálne 8 miliónov eur zo súkromných zdrojov. Ďalšie okresy, ktoré okrem Kežmarku spadajú pod tento zákon, sú podľa premiéra Rimavská Sobota, Lučenec, Revúca, Poltár, Rožňava, Veľký Krtíš, Trebišov, Svidník, Vranov nad Topľou, Sabinov a Sobrance. "Musím hovoriť podmienečne, pokiaľ budeme súčasťou novej vlády, tak garantujem, že vláda navštívi v určitom poradí prioritne tieto okresy a v každom okrese, podobne ako sme to urobili dnes v Kežmarku, schválime akčný plán na nasledujúcich päť rokov," avizoval.
Zároveň pripustil možnosť rozšírenia pôsobnosti tohto zákona. "Spomínaný zákon je tak atraktívny, že keď som navštívil pred niekoľkými dňami okresy, ktoré pod neho nespadajú, pýtali sa ma, či sa nebude v budúcnosti hovoriť o prehodnotení kritérií, na základe ktorých môže okres spadnúť do mechanizmu tohto zákona. Ja som na to povedal, že ak sa nám tento zákon osvedčí, určite budeme uvažovať o zaradení ďalších okresov, aby sme pomohli pri vytváraní pracovných miest a celkovom rozvoji," dodal premiér.
Plnenie úloh akčného plánu bude podľa Roberta Fica kontrolovať tzv. akčná rada, ktorá dohliadne, či boli všetky úlohy prenesené do konkrétnych uznesení na jednotlivé rezorty. "To sa bude pravidelne, tak ako aj v iných prípadoch, kontrolovať," avizoval.
Hlavným cieľom akčného plánu rozvoja okresu Kežmarok je zníženie nezamestnanosti a regionálneho rozdielu oproti celoštátnemu priemeru. Je predpoklad, že jeho realizáciou sa vytvorí 2 000 pracovných miest, pričom má pozitívne ovplyvniť skupiny nových zamestnancov, ale aj zlepšiť postavenie znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie.

Zdroj: TASR

Categories: 
Čo robíme pre ľudí