Čísla z hľadiska počtu voľných pracovných miest potvrdzujú oživenie na trhu práce

Nachádzate sa tu

20. 4. 2015

Ku koncu marca tohto roka bolo na úradoch práce na Slovensku 15.427 voľných pracovných miest. Medzimesačne ich pribudlo 3753 a medziročne ich počet vzrástol o 10.539. "Čísla z hľadiska počtu voľných pracovných miest potvrdzujú oživenie na trhu práce," skonštatoval na dnešnej tlačovej konferencii minister práce Ján Richter (Smer-SD).
Zároveň uviedol, že nezamestnanosť na Slovensku sa vyvíja pozitívne. Predpokladá, že vláde sa podarí splniť cieľ, ktorý si stanovila, že nezamestnanosť klesne na priemer eurozóny, teda na 12 %. Podľa Richtera tento záväzok by mohol byť splnený už budúci mesiac. "Celkový počet riadnych zamestnancov je 1.781.809 ľudí. To dokresľuje situáciu, že trh práce si žiada novú pracovnú silu," priblížil Richter.

V marci pribudlo aj viac ľudí pracujúcich na dohodu, celkovo sa ich zamestnalo 17.000. "Od začiatku roka je to celkovo 38.000 nových dohodárov. Z hľadiska štatistík sme niekde na úrovni februára 2009, čo je vysoké pozitívum. Tento trend bude aj naďalej pokračovať, lebo mesiac marec ešte nepokrýva sezónnu prácu," predpokladá minister práce.
Pod pokles nezamestnanosti sa podľa šéfa rezortu práce podpisujú najmä prijaté vládne opatrenia. Od 1. januára tohto roka vstúpilo do platnosti opatrenie, ktorým sa zaviedol súbeh dávky v hmotnej núdzi a mzdy. "Od začiatku roka je to 3872 ľudí, ktorí boli dlhodobo nezamestnaní a na základe tohto nového opatrenia si našli prácu," vyčíslil Richter.

Premiér Robert Fico avizuje v tomto roku aj zvýšenie minimálnej mzdy na 400 eur. "Akonáhle nebude dohoda medzi sociálnymi partnermi, budem podporovať zvýšenie minimálnej mzdy minimálne na úroveň 400 eur," priblížil Richter.
Uviedol, že ani minuloročné vysoké zvýšenie minimálnej mzdy firmám neublížilo. "Naopak, pomohlo to aj trhu práce. Firmy nekrachujú a prijímajú nových ľudí. Slovensko už môže ponúknuť aj iné atribúty, ako je len lacná pracovná sila. Patríme do prvej štvorky krajín Európskej únie z hľadiska produktivity práce," dodal Richter.

Podľa opozičných poslancov zo strany SaS Eugena Jurzycu a Jozefa Mihála klesá nezamestnanosť na Slovensku oveľa pomalšie než v porovnateľných krajinách únie. Projekty, ktoré vláda zaviedla na podporu zamestnanosti, tak podľa strany nie sú účinné. "Z prezentovaných čísel sa netreba príliš vytešovať, nakoľko ide o sezónne práce. V septembri sa väčšina ľudí opäť vráti do armády nezamestnaných," skonštatoval v stanovisku pre médiá Mihál.
Vláda podľa poslancov urobila chybu, keď dramaticky okresala pôsobnosť odvodovo-odpočítateľnej položky nízkopríjmovým ľuďom. Ešte v decembri by sa toto opatrenie týkalo aj ľudí so mzdou 352 až 380 eur. "Existenciu ľudí s takouto mzdou však vláda zo dňa na deň zrušila. Premiér všetkých presviedča, že ak nariadi zamestnávateľovi zvýšenie miezd, zamestnávateľ ich zvýši a nebude prepúšťať," tvrdia poslanci zo SaS. Podľa nich však povinné zvýšenie miezd bude na úkor ľudí, ktorí prácu nedostanú. "Ak by vláda nestratila tri roky, ak by znížila daňovo-odvodové zaťaženie práce skôr a neparalyzovala jeho pôsobenie inými opatreniami, ak by ponechala v platnosti pružnejší Zákonník práce, ak by sa zlepšovalo zamestnávateľské prostredie aspoň tak, ako v porovnateľných krajinách, oveľa viac nezamestnaných mohlo mať prácu, teda aj istotu lepšieho života," dodali poslanci.

 

zdroj: TASR

pozrite si tlačovú besedu

Categories: 
Aktuality