Spoločne za lepšie Slovensko

Nachádzate sa tu

24. 7. 2018

Sú to už štyri mesiace, čo som nastúpil do kresla predsedu vlády Slovenskej republiky. Hneď po menovaní som vyhlásil, že nepotrebujeme obvyklých sto dní, pretože ide o vládu kontinuity, ktorá sa opierala o dôveru tej istej koalície v Národnej rade Slovenskej republiky.
Uvedomujem si, že za 25 rokov našej samostatnosti sa nám v správe štátu nahromadilo množstvo balastu, ktorého sa musíme zbaviť. Mojím hlavným cieľom ako predsedu vlády je budovať moderný dynamický štát, ktorý je pevne etablovaný v nadnárodných bezpečnostných a ekonomických štruktúrach. K tomu významne prispievajú moje stretnutia
s francúzskym prezidentom Macronom, či nemeckou kancelárkou Merkelovou, ako aj rokovania v sídle NATO a EÚ. Pred nami sú nové výzvy, ako je predsedníctvo vo V4 a v OBSE.

Za jednu z kľúčových úloh mojej vlády považujem urobiť zo Slovenska “Priateľský štát” voči občanom. Schválili sme antibyrokratický balíček, ktorý ľuďom ušetrí ročne 620-tisíc hodín pri vybavovaní či získavaní rôznych výpisov a potvrdení. V tejto politike chceme pokračovať prierezovo vo všetkých rezortoch.
Rovnako si predsavzala moja vláda pokračovať vo výjazdových rokovaniach po regiónoch. Uskutočnili sme zatiaľ osem výjazdov do najmenej rozvinutých okresov na juhu a východe Slovenska a priniesli im finančnú podporu. Pripravujeme v histórii najvyššie zvýšenie platov v samospráve a v štátnej službe.
Za toto krátke obdobie sme v rezortoch urobili viditeľné kroky. V zdravotníctve sme ohlásili najmasívnejšie investície do nemocníc v histórii. Na celom Slovensku dostanú nemocnice tisícky nových postelí a začnú s rekonštrukciami svojich budov. Pacienti sa konečne nebudú musieť starať o vlastné hygienické potreby, pretože ich dostanú od štátu. Chystáme reformu zdravotníctva. V rezorte školstva sme oznámili najvyššie zvyšovanie platov učiteľov, a to tak tarifných miezd, ako aj nástupných platov pre lepšiu motiváciu
začínajúcich pedagógov.
V rezorte vnútra sme upokojili situáciu. Dnes má policajný zbor nové vedenie a pripravujeme všetky kroky na voľbu nového policajného prezidenta podľa nových a prísnejších pravidiel.
V rezorte hospodárstva pokračuje najvyšší prílev zahraničných investícií na Slovensko. Oznámil som príchod významného nemeckého investora do okresu Veľký Krtíš, ktorý vytvorí vyše 800 pracovných miest. Otvoril som fabriky zahraničných investorov v Košiciach i Kežmarku.
Slovensko má historicky najnižšiu nezamestnanosť a reálne sa potýka s opačným problémom, ktorý ešte nedávno nepoznalo – ako personálne naplniť kapacity nových výrobných hál.
Slovensku sa darí a preto poďme spolu aj do nasledujúcich dní, meniť krajinu a život k lepšiemu.


Peter Pellegrini
predseda vlády SR

Aktuality