PREMIÉR: Vláda dokázala konsolidovať a zároveň zaistila hospodársky rast

Nachádzate sa tu

7. 10. 2015

„Slovensko má a bude mať jeden z najvyšších hospodárskych rastov. Slovensku klesá nezamestnanosť, stúpa zamestnanosť. Klesá verejný dlh a sme na ceste ďalšieho poklesu deficitu verejných financií. Pristúpili sme vo verejnej správe k rastu miezd o 4 %. Krok za krokom sa situácia vylepšuje. Odovzdávame v marci 2016 vláde, ktorá príde po parlamentných voľbách, túto krajinu z hľadiska ekonomického, finančného a sociálneho v podstatne lepšom stave, ako sme ju preberali v roku 2012,“ zhodnotil Fico.
Premiér zdôraznil, že vláda popri konsolidácii verejných financií našla zdroje aj na veľmi výraznú sociálnu politiku v podobe sociálnych balíkov. Prvý z nich je už naplnený, naplnenie druhého sa očakáva do konca tohto roka a v decembri plánuje vláda ohlásiť v poradí tretí balíček s opatreniami na zlepšenie životnej úrovne ľudí.

Deficit verejných financií by mal v budúcom roku dosiahnuť 1,93 % hrubého domáceho produktu (HDP), v ďalších rokoch by mal postupne ďalej klesať a v roku 2018 sa očakáva vyrovnané hospodárenie štátu. Znižuje sa aj verejný dlh.Fico upozornil, že v najbližších dvoch až troch rokoch by sa už mal podľa predpokladov dostať pod 50 % HDP, čím sa Slovensko zaradí medzi najlepšie štáty v Európskej únii. „Opatrenia, ktoré bolo potrebné pri konsolidácii prijímať, neviedli k pozastaveniu hospodárskeho rastu. Aj keď sú tu niektoré okolnosti, ktoré v Európe vyrušujú, Slovensko bude patriť medzi krajiny s najrýchlejším hospodárskym rastom, čo znamená, že je možné kombinovať konsolidáciu aj s podporou hospodárskeho rastu,“ podčiarkol premiér.
Predsedu vlády tešia výsledky ministerstva práce v boji s nezamestnanosťou, ktorá klesla od roku 2012 z viac ako 14 % na úroveň okolo 11 %. Víta tiež, že od budúceho roka vzrastú mzdy asi 350.000 zamestnancov vo verejnej správe o 4 %. „Ak si uvedomíme, že inflácia je prakticky na úrovni nuly, môžeme hovoriť o reálnom náraste miezd vo verejnej správe,“ dodal.
Z ďalších opatrení naplánovaných na rok 2016 ocenil zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov, zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na základné potraviny na 10 % či tzv. vratky domácnostiam za plyn, ktoré sú pripravené na január. Veľký objem peňazí má ísť podľa Fica na podporu najmenej rozvinutých okresov a 30 miliónov eur je určených na zatepľovanie rodinných domov. Spomenul tiež príspevky školám na lyžiarske kurzy a školy v prírode.

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) uviedol, že rozpočet je jednoznačným odrazom stabilného vývoja slovenskej ekonomiky. „Dosiahneme v tomto roku veľmi dobré číslo ekonomického rastu na úrovni 3,2 %. Rozpočet staviame na úrovni rastu budúceho roka 3,1 %,“ vyčíslil.
Ako upozornil, posledného dva a pol roka sa slovenská ekonomika rozvíja napriek, nie vďaka vývoju v zahraničí. „Kľúčovým motorom našej ekonomiky sa po dlhých rokoch krízy opäť stal domáci dopyt. Nehovorím len o našich domácnostiach, ale aj o súkromných investíciách, o príleve zahraničných investícií,“ opísal Kažimír.
Rozpočet podľa neho zahŕňa aj výdavky na rozširovanie kapacít materských škôl, nový zákon o športe, zvýšené platby na poistencov štátu či krytie minimálneho dôchodku. Počíta tiež s rezervou na riešenie migračnej krízy vo výške 20 miliónov eur, ďalších 50 miliónov eur je odložených na dlh zdravotníckych zariadení a takmer 76 miliónov eur na významné investície.


zdroj: TASR

pozrite si tlačovú besedu k návrhu rozpočtu

Aktuality