R. Fico: Vláda SR naplní svoj mandát do posledného dňa

Nachádzate sa tu

2. 1. 2016

Vláda SR naplní svoj mandát do posledného dňa, povedal predseda vlády SR Robert Fico na dnešnej tlačovej konferencii. „Do 5. marca 2016, kedy budú parlamentné voľby, pôjdeme na plný výkon,“ podčiarkol.

„V nasledujúcich dvoch mesiacoch budeme venovať osobitnú pozornosť bezpečnostným rizikám, ktoré sú spojené s migračnou krízou. My sme nechceli nikoho strašiť, ani otravovať, dokonca sme boli prekvapení, že na prelome rokov 2015 a 2016 niektoré štáty prijali bezprecedentné bezpečnostné opatrenia. Nuž, asi nie náhodou v Nemecku boli vyprázdnené niektoré železničné stanice, nie náhodou boli zrušené niektoré veľké podujatia, pretože hrozba teroristických útokov je naďalej veľmi vysoká. Bez toho, aby sme to oznamovali slovenskej verejnosti, sme prijali na prelome rokov 2015 a 2016 množstvo bezpečnostných opatrení a chcem pripomenúť slovenskej verejnosti, že denne vstupujú na pôdu EÚ tisíce migrantov. Jediné, čo nás chráni, je počasie, vôbec nefunguje ochrana schengenských hraníc, vôbec nefungujú tzv. vstupné stanice, kde sa majú ľudia kontrolovať a prípadne oddeľovať ekonomickí migranti od ostatných. Myslíme si, že táto situácia bude kulminovať v jarných mesiacoch, kedy očakávame podstatne väčší prílev migrantov na pôdu EÚ,“ povedal Robert Fico.

„Ďalej sa chceme venovať nezamestnanosti. Veľmi dobrá správa je, že nezamestnanosť na Slovensku je na sedemročnom minime. A je predpoklad, že v roku 2016 klesne pod magických 10 %,“ dodal predseda vlády. V nasledujúcich 60-tich dňoch čaká vládu SR realizácia viacerých opatrení z druhého a tretieho balíka. „Onedlho dostanú zákazníci SPP a ďalších firiem, ktoré dodávajú plyn, tzv. vratky za plyn. Pôjde o niekoľko percent z ročnej spotreby. V najbližších hodinách a dňoch ideme preveriť, ako obchodníci premietli do cien zníženie DPH o 10 % na vybraný okruh základných potravín, alebo ako sa realizujú ďalšie opatrenia,“ podčiarkol Robert Fico.

Realizáciu tretieho sociálneho balíka neponechá strana SMER – SD na obdobie po marci 2016, ale niektoré opatrenia spustí ešte do volieb 5. marca 2016. „Najmä by tieto opatrenia mali byť orientované do oblasti vysokého školstva, kde sme už komunikovali s rektormi a sme pripravení urobiť prvé rozhodnutia, pokiaľ ide o rekonštrukciu internátov pre vysokoškolákov,“ doplnil predseda vlády.

Čo robíme pre ľudí