R. Fico: V tomto roku môžeme vytvoriť min. 30 000 pracovných miest

Nachádzate sa tu

21. 2. 2016

Vláde sa darí plniť cieľ, a to znižovať nezamestnanosť na Slovensku na priemer eurozóny. Firmy však pri ďalšom poklese nezamestnanosti môžu mať problém nájsť dostatok kvalifikovaných ľudí. Uviedol to premiér SR Robert Fico. "Stále kopírujeme priemer eurozóny bez akýchkoľvek ťažkostí. Vítam, že dnes konštatujeme ďalší pokles nezamestnanosti na úroveň 10,39 %," uviedol Robert Fico s tým, že vlani bol na Slovensku druhý najrýchlejší pokles nezamestnanosti v celej Európskej únii.
Slovensko však podľa premiéra naráža na problém, že firmy nemôžu nájsť dostatok kvalifikovaných ľudí. "Ak pôjdeme pod hranicu nezamestnanosti 10 %, dostaneme sa do stavu, že nebude na trhu práce dostatok kvalifikovaných pracovných síl, o to viac budeme musieť spúšťať rekvalifikačné programy," uviedol Robert Fico. Problémom sú aj exekúcie. "Je odhad, že až 40 000 ľudí je úmyselne evidovaných ako nezamestnaných, aby nepodliehali exekúciám," doplnil Robert Fico. Opäť pripomenul, že počas posledných štyroch rokov na Slovensku vzniklo 130 000 nových pracovných miest. "Verím, že v ďalšom období, pokiaľ bude mať SMER - SD možnosť byť súčasťou vlády, máme šancu vytvoriť ďalších 100 000 nových miest, pretože len v tomto roku sa rysuje, že môžeme na základe investícií a podporných programov vytvoriť minimálne 30 000 pracovných miest," uviedol Robert Fico.
Zároveň skonštatoval, že za vlády Ivety Radičovej od júna 2010 do apríla 2012 pribudlo do evidencie úradov práce 30 955 disponibilných nezamestnaných. "Ak zoberieme to isté kritérium, tak od apríla 2012, keď sme prevzali vládu, do januára 2016 tento počet poklesol o 80 000. Za vlády Ivety Radičovej stúpol počet nezamestnaných. Je to rovnaká metodika, čo len potvrdzuje, kde sa nachádzame v boji proti nezamestnanosti," tvrdí Robert Fico.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter tiež vyčíslil, že počet nezamestnaných do 29 rokov klesol za štyri roky o 43 946 osôb, absolventov v evidencii úradov práce ubudlo 7 054. „U dlhodobo nezamestnaných evidujeme pokles o 18 772 osôb,“ doplnil Ján Richter s tým, že u nezamestnaných ľudí nad 50 rokov k výraznému poklesu nedošlo. Ján Richter zároveň avizoval, že v záujme vlády je vyhodnocovať každý projekt zameraný na podporu zamestnávania. "Máme záujem po vyčerpaní každého jedného projektu skontrolovať efektívnosť. Efektívnosť pri takmer 13 000 mladých ľudí je 86 %. Toľko mladých ľudí po uplynutí projektu ostalo pracovať," dodal Ján Richter.

 

Zdroj: TASR

 

Categories: 
Čo robíme pre ľudí