Vláda schválila Akčný plán pre okresy Lučenec a Rimavská Sobota

Nachádzate sa tu

24. 6. 2016

Vláda pokračuje v realizácii zákona o pomoci pre okresy s vysokou mierou nezamestnanosti. Napriek tomu, že nezamestnanosť na Slovensku klesá, v okrese Lučenec, v ktorom sa dnes uskutočnilo rokovanie vlády, stále dosahuje približne 17 % úroveň. Komplikovaná je aj štruktúra nezamestnanosti - absolventi, ktorí končia vzdelanie bez toho, aby si našli uplatnenie v praxi, ľudia nezamestnaní viac ako 3 roky či ľudia, ktorí sú nezamestnaní dobrovoľne, aby sa vyhli malým exekúciám.

Cieľom Akčného plánu pre okres Lučenec bolo zmobilizovať všetky zdroje na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni, ako aj zdroje z eurofondov. „Toto je cieľavedomý prístup. Na konkrétnych projektoch robili miestni ľudia, ktorí povedali, čo presne potrebuje tento región a my sme sa snažili na to reagovať,“ spresnil premiér Robert Fico na tlačovej konferencii o výsledkoch rokovania vlády.

V okrese, v ktorom je dnes 7000 nezamestnaných, plánuje vláda prostredníctvom Akčného plánu vytvoriť v nasledujúcich štyroch rokoch takmer 1500 nových pracovných miest. „Ak by sa nám to podarilo, môžeme konštatovať, že by sme o jednu tretinu znížili nezamestnanosť v tomto okrese. Keď som si pozrel projekty, je plán realistický,“ uviedol Robert Fico.

Na realizáciu Akčného plánu pôjde približne 150 miliónov eur.

„Schválili sme Akčný plán, zabezpečili sme finančné toky a teraz verím, že realizácia konkrétnych projektov bude nasledovať dostatočným tempom,“ uzavrel premiér.

 

V okrese Rimavská Sobota žije 85 000 ľudí, z toho 12 000 je bez práce. Rimavská Sobota bola zaradená medzi dvanásť okresov, na ktoré sa vzťahuje zákon o podpore najmenej rozvinutých regiónov a vláda dnes priamo na mieste schválila Akčný plán aj pre tento okres.

„Do roku 2020 chceme vytvoriť v okrese Rimavská Sobota viac ako 2000 nových pracovných miest. Hovoríme o pomerne významnom znížení nezamestnanosti v tomto regióne,“ povedal po rokovaní vlády premiér Robert Fico. Dohromady chce vláda na tento účel v rokoch 2016 - 2020 mobilizovať 157 miliónov eur.

Situácia v okrese je podľa slov predsedu vlády špecifická. Na jednej strane ide o okres s najvyššou mierou nezamestnanosti, no na druhej strane investor, ktorý by mal záujem vytvoriť tu nové pracovné miesta, bude mať nedostatok pracovných síl. Platí tu podobná situácia, ako v okrese Lučenec, kde vláda rokovala vo štvrtok. V evidencii nezamestnaných je veľa absolventov stredných škôl, ktorí si nevedia nájsť uplatnenie, ľudia bez práce dlhšie ako tri roky či skupina ľudí, ktorá nechce pracovať napríklad kvôli exekúciám. „Existuje však veľká skupina ľudí, ktorá pracovať chce a takýmto by sme radi vytvorili lepšie podmienky,“ zdôraznil Robert Fico.

Najväčšou hodnotou Akčného plánu pre okres Rimavská Sobota je jeho tvorba zdola. „Sú s ním stotožnení predstavitelia samosprávy a zákon predpokladá aj mechanizmy, ako kontrolovať naplnenie tohto plánu. V opačnom prípade by to nemalo zmysel,“ skonštatoval premiér.

Zákon o podpore najmenej rozvinutých regiónov Robert Fico označil za pragmatický a vecný mechanizmus.

 

Chránime Slovensko