J. Richter: Nezamestnanosť klesla aj vďaka zavedeným projektom

Nachádzate sa tu

22. 1. 2016

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR spustilo v minulom roku niekoľko opatrení zameraných na znižovanie nezamestnanosti a zvyšovanie zamestnanosti. Upravilo sa napríklad agentúrne zamestnávanie, zaviedol sa súbeh dávky v hmotnej núdzi a mzdy, úrady práce poskytujú príspevky na vytváranie pracovných miest, odštartovali taktiež aj viaceré projekty, ktoré majú pomôcť nezamestnaným ľuďom nadobudnúť prax a pracovné zručnosti.
Aj vďaka týmto opatreniam tak podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jána Richtera nezamestnanosť na konci roka 2015 dosiahla úroveň 10,63 %. "Je to veľmi veľká zásluha aj našich projektov, pretože sme sanovali aj dlhodobo nezamestnaných. Možno nie s veľkou kvalifikovanou prácou, ale projektmi, ktoré im priestor dali, a oni sa zamestnali. Prevetralo to veľmi dobre aj celú kategóriu dlhodobo nezamestnaných," zhodnotil. Zároveň vyčíslil, že len vlani sa na trh práce dostalo 54 697 ľudí, ktorí boli evidovaní na úradoch práce dlhšie ako rok. Približne polovica z nich bola evidovaná dva roky, pätina tri roky a 12 % štyri roky. Ďalších 10 % evidovali úrady päť rokov a 8 % dokonca šesť a viac rokov. "Ak sa nájde vhodná forma, pre nás je veľmi dôležité, aby títo ľudia opätovne získali pracovné návyky. Som presvedčený, že ďalšou rekvalifikáciou vieme pre nich ponúknuť aj iné riešenia," skonštatoval Ján Richter.
Podľa jeho slov hlavným kritériom pre zvyšovanie zamestnanosti na Slovensku je vývoj ekonomiky. "Slovenská ekonomika je otvorená. Dúfajme, že v priebehu kalendárneho roka žiadne negatívne vplyvy neprídu. O to viac sú dôležité dobré cielené projekty, ktoré ponúkame, aby sme isté sociálne skupiny vedeli zamestnať. Za veľmi dobrý príklad dávam kategóriu dlhodobo nezamestnaných," tvrdí minister práce. Na Slovensku sa zaviedol aj súbeh dávky v hmotnej núdzi a mzdy. Minister práce toto opatrenie považuje tiež za "veľmi dobrý nástroj". "Skoro 17 000 ľudí využilo vlani súbeh a takto sa zamestnalo," doplnil Ján Richter.
V rámci politiky zamestnanosti je pre rezort práce kľúčové napríklad zvyšovanie minimálnej mzdy, ktorá od začiatku tohto roka stúpla na 405 eur z 380 eur. Pripravili sa aj viaceré opatrenia, ktoré majú prispieť k zamestnávaniu mladých ľudí. Jedným z nich je napríklad projekt Záruka pre mladých, ktorý podporuje zamestnávanie mladých ľudí do 29 rokov evidovaných na úrade práce a nikdy predtým nemali trvalé zamestnanie.
Od začiatku tohto roka zase do platnosti vstúpil zákon, ktorý má podporiť mobilitu za prácou. Ľudia, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako tri mesiace a nájdu si zamestnanie najmenej 70 kilometrov od trvalého pobytu, sa môžu uchádzať o príspevok na podporu mobility za prácou.
V septembri 2015 rezort práce odštartoval projekt Praxou k zamestnaniu. Zamestnávatelia, ktorí vytvoria pracovné miesto pre mladého nezamestnaného do 29 rokov, môžu požiadať úrad práce o finančný príspevok na mentorované zapracovanie a prax. Úrad práce potom prepláca 95 % celkovej ceny práce daného uchádzača počas deviatich mesiacov a prispieva aj na mzdu mentora u zamestnávateľa a náklady spojené s praxou. Vďaka tomuto projektu by malo získať prax približne 16 000 nezamestnaných. "Je nevyhnutné zlaďovať potreby trhu práce so vzdelávaním. Táto úloha je trvalá, ale dôležitá je aj prax," dodal Ján Richter.

 

Zdroj: TASR

Categories: 
Čo robíme pre ľudí