Vodohospodári dostali novú techniku v boji proti povodniam

Nachádzate sa tu

28. 1. 2016

Päť kráčajúcich rýpadiel, štyri univerzálne nakladače, vysokokapacitné čerpadlá a ďalšie mechanizmy odovzdali 28. januára 2016 v Piešťanoch Slovenskému vodohospodárskemu podniku, (SVP), š.p. Sú určené pre všetky závody SVP na Slovensku. Techniku obstaralo Ministerstvo vnútra SR prostredníctvom projektu Aktívne protipovodňové opatrenia z Operačného programu Životné prostredie. Na odovzdávaní techniky sa zúčastnil podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák, minister životného prostredia SR Peter Žiga, prezident Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) SR Alexander Nejedlý a generálny riaditeľ SVP Marián Supek.
"V spolupráci s ministerstvom vnútra a hasičským a záchranným zborom sa nám podarilo pre vodohospodárov formou výpožičky zabezpečiť ďalšiu potrebnú techniku. Celkovo ide o 129 strojov v celkovej hodnote viac ako 7,5 milióna eur," povedal minister Peter Žiga s tým, že z celkového počtu vyše 2 000 rôznych strojov a zariadení, ktoré majú pracovníci SVP na Slovensku k dispozícii, je len necelá tretina v dobrom technickom stave. Polovica si vyžaduje nevyhnutné opravy a tretinu treba vyradiť.
Minister Robert Kaliňák zdôraznil pri odovzdávaní princíp kooperácie záchranných zložiek a SVP. "My sme technikou naše stavy naplnili, rozdali sme ju do všetkých regiónov. Sily teraz spájame, pri každej povodni sa stretávame s vodohospodármi pri záchrane životov, zdravia a majetku občanov," povedal Robert Kaliňák. Podľa prezidenta HaZZ Alexandra Nejedlého je dôkazom spolupráce aj kompatibilita techniky, ktorú budú vedieť všetky zložky ovládať, efektívne zasiahnuť a byť v prípade potreby aj zastupiteľní. "Na jednej strane sa dnes tešíme, že máme vysokoúčinnú novú techniku, na druhej strane si však zároveň želáme, aby sme ju nemuseli používať," dodal minister vnútra. Povodne spôsobili za posledných desať rokov na Slovensku škody za 70 miliónov eur, nasadením zariadení a ľudí bude patriť Slovensko podľa jeho slov ku krajinám s najvyššou pripravenosťou v oblasti boja s povodňami, keď bude schopné pomáhať aj susedným krajinám.
Medzi odovzdanou technikou sú kalové čerpadlá na prívese pre prečerpávanie vody v exteriéri s výkonom 4 000 až 6 000 l/min, dopravné vozidlá s teleskopickým ramenom a prívesom pre kontajnery a kontajnerové systémy na vysokokapacitné prečerpávanie v postihnutých oblastiach v objeme minimálne 40 000 l/min, ale ktoré ju dokážu dovážať aj napríklad k lesným požiarom. Vodohospodári môžu ešte počítať s povodňovými záchrannými člnmi s nízkym ponorom, protipovodňovými prívesnými vozíkmi, ako aj protipovodňovými bariérami.

 

Zdroj: TASR

Čo robíme pre ľudí