R. FICO: Vláda vyčlenila pre Trenčiansky kraj viac ako 13 miliónov eur

Nachádzate sa tu

25. 3. 2015

Na výjazdovom rokovaní v Trenčíne dnes vláda rozhodla o podpore viac ako 13 miliónov eur pre Trenčiansky kraj. Informoval o tom premiér Robert Fico.
„Je to suma, ktorá sa vo veľmi krátkom čase objaví v tomto regióne v podobe rôznych mechanizmov a projektov,“ oznámil. Zdôraznil, že sa tak stane aj napriek tomu, že sociálna a životná úroveň obyvateľov kraja dosahuje priemer alebo až nadpriemer Slovenska.

Celková suma na pomoc Trenčianskemu kraju sa rozloží medzi viacerých ministrov, ktorí vyčlenia prostriedky vo vlastných rozpočtových kapitolách. Minister financií Peter Kažimír uistil, že sa tak bude diať iba v rámci schváleného štátneho rozpočtu na tento rok. „Myslím si, že to budú veľmi dobre minuté peniaze,“ uviedol Kažimír.

Hostiteľom vlády bol predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška (Smer-SD). Ten priblížil, že aj napriek nízkej nezamestnanosti, ktorá je pod celoslovenským priemerom, je v kraji veľké množstvo mladých nezamestnaných vo veku do 29 rokov. Práve z tohto dôvodu vláda zvýšila sumu na podporu vytvárania pracovných miest pre nich z pôvodne uvažovaných 2,8 milióna eur až na 4,3 milióna eur. Peniaze vyčlení minister práce Ján Richter.

„Môže to trochu zmeniť tú štruktúru mladých nezamestnaných ľudí, ktorí síce majú vysokoškolské vzdelanie, ale v odboroch, kde nevedia nájsť uplatnenie,“ zhrnul očakávanie vlády Fico. Aj v Trenčianskom kraji totiž prevažuje nesúlad vzdelania ľudí s potrebami praxe.
Z rozpočtovej kapitoly ministra financií vláda vyčlenila 2,2 milióna pre jednotlivé samosprávy v kraji. Fico zdôraznil, že si dali záležať, aby podporené projekty "mali svoj význam". Vybraní pritom boli podľa neho nie len starostovia a primátori za vládnu stranu Smer-SD.
Ako príklad menoval Prievidzu, kde je primátorkou Katarína Macháčková (Sieť). Druhé najväčšie mesto v kraji dostane 60.000 eur na rekonštrukciu mestskej športovej haly. Najviac, až polovicu z prostriedkov ministerstva financií získa Trenčiansky samosprávny kraj. Viac ako milión eur poputuje na opravu cestného mosta v Považskej Bystrici a rekonštrukciu troch stredných škôl a troch nemocníc, ktoré má TSK v správe.

Oproti pôvodnému návrhu dnes ministri rozhodli, že z rozpočtu ministerstva zdravotníctva  vyčlenia 1,17 milióna eur pre Fakultnú nemocnicu v Trenčíne, konkrétne jej rádiodiagnostické oddelenie. Žiadne prostriedky naopak nezískala samotná samospráva krajského mesta. Primátora Trenčína Richarda Rybníčka vláda neprizvala na svoje zasadnutie, mal byť však prítomný na následnom obede s ministrami.

Robert Fico zdôraznil, že sa teší na rozhovor s Rybníčkom pri spoločnom obede a doplnil, že spolu pôjdu otvoriť nový cestný most v Trenčíne. „Objem prostriedkov pre mesto Trenčín je taký, že nikto ho nemôže považovať za zanedbateľný,“ dodal premiér.

 

zdroj: TASR

Categories: 
Regióny