PREMIÉR: Na summite sme povzbudili dohodu s Gréckom, mala by byť do stredy

Nachádzate sa tu

22. 6. 2015

Mimoriadne pondelkové (22.6.) večerné rokovanie lídrov eurozóny v Bruseli malo politický charakter a cieľom bolo povzbudiť Grécko aj veriteľské inštitúcie, aby pripravili dohodu o riešení situácie v tejto krajine. K dohode by malo dôjsť do stredy (24.6.), povedal po summite premiér Robert Fico.

"Očakáva sa, že dohoda by mohla vzniknúť do stredy večera, aby vo štvrtok mohla Európska rada zobrať túto dohodu na vedomie a mohli sa technicky pripraviť detaily," avizoval predseda vlády.

Pripomenul, že najnovší grécky návrh bol doručený iba v pondelok ráno a príslušné inštitúcie neboli do večerného summitu schopné pripraviť odborné stanoviská pre lídrov eurozóny.

"Bol pokus zo strany Grécka, aby sa viedli rokovania o obsahu návrhu. Toto ale nie je úlohou premiérov, ale príslušných inštitúcií. Návrh obsahuje pozitívne prvky a je základom pre dohodu," zdôraznil Fico.

Od Grécka sa očakáva, že pristúpi k štrukturálnym reformám v oblasti dôchodkov či dane z pridanej hodnoty. Viaceré krajiny podľa slovenského premiéra jasne povedali, že nebudú súhlasiť s "manévrami" okolo možného odpustenia gréckeho dlhu.

Fico podľa vlastných slov sám nevie, či grécky premiér Alexis Tsipras myslí snahu o dohodu úplne vážne. Pripustil, že grécka vláda je určite pod obrovským tlakom. "Nebude to jednoduché, bude musieť významne ustúpiť zo svojich vyhlásení, aby došlo k dohode. Bude to veľmi ťažké a bude to Grécko bolieť, ale iná cesta asi nie je," dodal Fico.
 
pozrite si brífing Roberta Fica po rokovaní mimoriadneho summitu v Bruseli

Aktuality