P. Pellegrini: Toto si myslím o Kaliňákovi

Nachádzate sa tu

13. 8. 2018

EXKLUZÍVNY ROZHOVOR Pellegrini prehovoril o únose Vietnamca: Toto si myslím o Kaliňákovi

Svojmu straníckemu kolegovi a exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi verí. Vraj zatiaľ nemá informácie, ktoré by potvrdzovali, že sa Slovensko vedome podieľalo na únose vietnamského občana. Aj preto ho vyhlásenia prezidenta Andreja Kisku rozčúlili. O tom, ako vníma celú kauzu, ako aj o situácii v Smere-SD, sa denník Plus JEDEN DEŇ rozprával s premiérom Petrom Pellegrinim (42).

Kedy ste sa dozvedeli o tom, že vládny špeciál mal byť zneužitý na údajný únos vietnamského občana?

- Bolo to krátko po nastúpení do funkcie predsedu vlády, keď sme boli s touto témou prvýkrát konfrontovaní a podnikali sme isté kroky

Čo máte na mysli?

- Stiahli sme spolu s ministrom Lajčákom nášho veľvyslanca z Vietnamu, aby sa vrátil do Bratislavy, a požiadali sme aj vietnamskú stranu o vysvetlenie cestou ich ambasády v Bratislave. Predvolali sme si dvakrát vietnamského veľvyslanca. Zároveň som sa obrátil na obe naše služby SIS aj Vojenské spravodajstvo a pýtal som sa, či sme mali informácie a mohli v danej veci konať. Informovali ma, že žiadne takéto informácie nemali.

Vedeli ste o tom, že nemecká strana niečo také vyšetruje a obrátila sa na slovenské orgány?

- Nie. Bol som podpredsedom vlády a mne to neprináležalo. Dozvedel som sa to krátko po tom, ako som nastúpil do funkcie, pretože v Nemecku viedli súdny proces s jedným z páchateľov. Vtedy som s tým bol ako predseda vlády prvýkrát konfrontovaný. Dovtedy som žiadne informácie nemal.

Spolupracovalo či nespolupracovalo Slovensko s Nemeckom?

- Bol som uistený, že slovenské orgány postupujú presne tak, ako sa to požadované zo strany nemeckých vyšetrovateľov a teda, že im bola poskytovaná plná súčinnosť v tom rozsahu, v akom to nemecká strana žiadala.

Hovorili ste o prípade s vaším kolegom Robertom Kaliňákom?

- Mali sme stretnutie, na ktorom ma uistil, že Slovensko sa vedome na žiadnej takejto aktivite nepodieľalo. A tiež, že pravdepodobne sme mohli byť zneužití vietnamskou stranou. Hovoril mi presne tie isté fakty a argumenty, ktoré prezentuje aj verejne.

Ako ste ako predseda vlády vnímali informácie, ktoré zverejnil Denník N a to, že sme sa na únose podieľali vedome?

- Pre mňa je rozhodujúce, aby sme mali na stole jasné fakty. Mrzí ma, aký cirkus okolo toho vznikol a ako sa ľudia, ktorí vôbec nemajú informácie a nič s tým nemajú, vyjadrujú, predstavujú svoje verzie. Sľúbil som pri nástupe do funkcie, že nebudem rozhodovať na základe emócií, ale na základe faktov. Preto platí moje stanovisko, že len pravda je riešením tejto situácie. Všetci by si mali počkať na vyšetrovanie u nás, ktoré potvrdí skutočnú pravdu.

Veríte Kaliňákovi?

- Nemám dnes informácie, pre ktoré by som mu nemal veriť a ktoré by mohli spochybniť moju dôveru voči nemu. Preto budeme čakať, čo ukáže vyšetrovanie.

Z informácií, ktoré ste už získali od našich tajných služieb alebo aj od Roberta Kaliňáka, vyplýva, že Slovensko vedelo, že v Nemecku bol unesený občan a hrozí zneužitie našej krajiny alebo nie?

- Domnievam sa, že v danom momente Slovenská republika oficiálne takúto informáciu nemala.

S akou úlohou ste poslali ministerku vnútra Denisu Sakovú do Nemecka?

- Tento problém má okrem rozmeru, že je potrebné to vyšetriť, aj politický rozmer a môže mať vplyv aj na naše vzťahy tak s Nemeckom, ako aj s Vietnamom. Keďže je okolo toho taký veľký rozruch a aj na domácej pôde je táto téma politicky zneužívaná, považoval som za vhodné, aby sa pani ministerka stretla so svojím rezortným kolegom z Nemecka a porozprávala sa s ním aj na politickej úrovni. Chcem, aby dohodla, ako budeme ďalej v tejto veci spoločne postupovať.

V Nemecku ani v Českej republike z toho takáto kauza ako u nás nie je, pritom unesený bol v Nemecku a zdržiavať sa mal istú chvíľu v Brne. Ako vnímate, že na Slovensku to otriasa politickou scénou?

- Tiež si kladiem túto otázku, pretože áno, my sme až tretí v poradí v tomto celom prípade. Kým v niektorých krajinách sa to dialo niekoľko dní, u nás to ak – tak bola otázka pár hodín. Preto ešte raz by som chcel poprosiť všetkých, ktorí sa k tomu vyjadrujú a vytĺkajú z toho politický kapitál, aby počkali na to, čo vyšetria orgány činné v trestnom konaní pod dozorom prokuratúry. To budú rozhodujúce fakty. Ale potom chcem požiadať všetkých, aby rešpektovali výsledky vyšetrovania. Pretože ako býva zvykom, u nás už dopredu vynesú rozsudok a ak orgány činné v trestnom konaní vynesú iný verdikt, je automaticky spochybňovaný. Ako predseda vlády nemôžem dovoliť, aby niekto spochybňoval políciu, prokuratúru a súdy, pretože dnes to je móda zo strany tých, ktorí už roky bažia po moci a zatiaľ sa im to nepodarilo.

Dôverujete vyšetrovaniu pod ministerkou vnútra Denisou Sakovou, keďže roky pracovala pre Roberta Kaliňáka?

- Pani ministerka má dnes jasnú úlohu a ak si chce zachovať moju dôveru, dôveru koaličných partnerov, ale najmä dôveru spoločnosti, tak nesmie dať ani najmenší náznak toho, aby mohol niekto pochybovať, že vyšetrovanie policajnej inšpekcie by mohlo byť akýmkoľvek spôsobom manipulované a nevykonané tak, ako by malo byť. Pani ministerka musí robiť kroky, ktoré zabránia akémukoľvek spochybňovaniu vyšetrovania.

Ak má robiť všetko pre to, aby nemohlo byť nič z jej strany spochybňované, prečo neodvolala šéfa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, ale ho poslala na nútenú dovolenku?

- Vyjadrenie k tomuto som už dal. Pre mňa nie je rozhodujúce, ako sa ten právny úkon nazve. Dôležité je, aby bola garancia, že tento človek bude pozbavený výkonu svojej funkcie, aby sme navonok deklarovali, že nikto nemôže žiadnym spôsobom ovplyvňovať samotné vyšetrovanie. Ak to pani ministerka vyriešila takýmto spôsobom, dobre. Ale, samozrejme, že dať nejaké vyjadrenia a potom ich korigovať, dôveru tomu celému nedávajú.

Vysvetlila vám to?

- Áno. Uistila ma, že ide o technickú záležitosť, akým spôsobom bolo v zmysle zákona možné okamžite danú osobu postaviť mimo pozíciu, aby neriadil úrad v tieto dni, keď budú vypovedať jeho podriadení, ktorí boli zbavení mlčanlivosti.

Keď sa celá vec vyšetrí, vráti sa do funkcie?

- To som nepovedal. Pre mňa je momentálne dôležité to, čo sa deje teraz a či ten daný pán má riadiť náš Úrad pre ochranu ústavných činiteľov ďalej, bude na rozhodnutí pani ministerky. Ale ja som nepovedal, že si myslím, že by sa mal vrátiť na svoju stoličku.

Generálny prokurátor vám vytkol, že do Nemecka posielate ministerku, ktorá nemá kompetencie orgánov činných v trestnom konaní. Ani stretnutie s Jaromírom Čižnárom zrejme nebolo podľa vašich predstáv. Vysvetlili ste si to?

Áno, vysvetlili sme si to. Povedal, že pani ministerka ani pán policajný prezident nebudú môcť reálne konať, čo je pravda, pretože nie sú orgány činné v trestnom konaní. Na druhej strane ja som mu ozrejmil, že moja výzva je adresovaná na politickú úroveň, teda, že ju tam posielam ako ministerku nie preto, aby niečo vyšetrovala a nazerala do spisov. Toto sme si vysvetlili.

Stretnutie s prezidentom Andrejom Kiskom, ktorý vyhlásil, že žijeme v mečiarizme, však nedopadlo najlepšie.

- Áno, bolo horúce. Ale pán generálny prokurátor to vysvetlil a povedal to priamo aj nám trom, prečo si nemyslí, že vyjadrenia pána prezidenta boli šťastné a že to mieni povedať aj na svojom vlastnom brífingu. To, čo povedal na tlačovej konferencii, povedal pánovi prezidentovi aj priamo do očí, bol som toho svedkom.

Vy si čo myslíte o vyjadreniach prezidenta, ktorý hovorí o mečiarizme?

- U mňa už pohár trpezlivosti preteká. Pán prezident neustále rozpráva, že sme mafiánsky štát. Pán prezident už považuje za hotovú vec, kde a ako sa nejaký skutok stal, kto je jeho páchateľ, ako keby bol prokurátor aj sudca v jednej osobe. A toľko negatívnych výrokov na adresu vlastnej krajiny som nepočul povedať ešte žiadneho prezidenta žiadnej krajiny na svete. Toľko negatívneho, čo dokáže hlava štátu porozprávať na vlastnú krajinu v priebehu jedného roka, ma veľmi mrzí. Pretože prezident má v prvom rade brániť Slovensko. A vyprosím si, aby prezident rozprával o tom, že sme mafiánsky štát. Som predseda vlády a mňa žiadna mafia nikdy nenavštívila ani nekontaktovala, takže neviem, kde berie tieto informácie. Ostro sa ohradzujem proti vyjadreniam, že sme mafiánsky štát, ktorý sa vracia do čias mečiarizmu. Myslím si, že reakcia generálneho prokurátora na adresu prezidenta bola adekvátna.

Aká je momentálne situácia v Smere-SD, pretože sa kauza opäť dotkla najviac vášho podpredsedu?

- Samozrejme, že strane neprospieva, keď je neustále pod takýmto enormným tlakom, ktorému musíme čeliť, namiesto toho, aby sme mohli pokračovať v zmenách, ktoré máme naplánované urobiť v rámci koalície aj strany. Ale Smer-SD je jednotný, vždy sme sa vedeli spoločne podržať. Aj teraz to riešime chladnou hlavou a naozaj sa nedáme zatiahnuť do politických hier, pri ktorých už niekto dopredu pozná scenár. Počkáme si na oficiálne vyšetrovanie a potom budeme konať. Ak si niekto myslí, že Smer je rozbitý alebo v ňom vládne personálna kríza, tak je na omyle.

Čiže mi poviete, čo nastane, ak by sa potvrdilo, že Robert Kaliňák bol do celého prípadu namočený?

- To budeme riešiť až v prípade, že by sa takéto niečo potvrdilo.

Aktuality