Nastúpenie na loď nesmie byť pre migrantov vstupenkou do Európy

Nachádzate sa tu

12. 7. 2018

Uviedla to ministerka vnútra Denisa Saková  na neformálnom rokovaní ministrov spravodlivosti a vnútorných záležitostí vo štvrtok 12. júla 2018 v  rakúskom Innsbrucku. Ministerka oceňuje, že lídri Európskej únie presúvajú svoju pozornosť na príčiny príchodov nelegálnych migrantov do EÚ a neriešia len následky. 

Šéfka rezortu vnútra Denisa Saková sa domnieva, že príčiny nelegálnej migrácie by sa mali riešiť už v krajinách odkiaľ nelegálni migranti do Európy prichádzajú a mimo Európy. „Ak nastúpenie do člna bude predstavovať vstupenku do Európy, nebude ani menej mŕtvych, ani menej nelegálnych vstupov," zdôraznila.

Ministrom vnútra ostatných 26 členských štátov EÚ však položila otázku, ktorý tretí štát je ochotný na tomto koncepte s EÚ spolupracovať.

Pôsobenie agentúry Frontex vidí najmä pri ochrane vonkajšej hranice EÚ. „Frontex má byť tým nástrojom, ktorý zabráni destabilizácii celého Schengenu, ak sa niekde vyskytne situácia, ktorú členský štát nezvláda," povedala. Denisa Saková sa taktiež prihovorila za zvýšenie kapacít agentúry Frontex.

Vie si však predstaviť aj to, že by Frontex plnil aj nové úlohy ako napríklad pri pôsobení v tretích štátoch a pri návratoch nelegálnych migrantov.

Štvrtkové stretnutie ministrov vnútra sa uskutočnilo už pod vedením rakúskeho predsedníctva v Rade Európskej únie.

 

zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Categories: 
tagy:: 
Aktuality
Chránime Slovensko