KOALÍCIA: Výstavba R2 bude pokračovať podľa programového vyhlásenia vlády

Nachádzate sa tu

3. 8. 2017

Výstavba rýchlostnej cesty R2 smerom od Zvolena na Košice bude pokračovať tak, ako je to naplánované v programovom vyhlásení vlády. Zhodli sa na tom dnes počas rokovania koaličnej rady lídri vládnych strán Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd.
"Veľmi jednoznačne sme sa dnes všetci traja prihlásili k tomu, že musíme splniť záväzok, ktorý sa týka vyhlásenia vlády SR, že chceme a budeme pokračovať vo výstavbe R2, pokiaľ ide o smer zo Zvolena do Košíc," zdôraznil predseda vlády a strany Smer-SD Robert Fico po zasadnutí koaličnej rady.
Zároveň doplnil, že ho "vôbec nezaujíma názor nejakého úradníka". Narážal tým na predbežné stanovisko Útvaru hodnoty za peniaze z ministerstva financií, ktorý označil pokračovanie budovania rýchlostnej cesty R2 smerom na Košice v plnom profile za nerentabilné. Niekde napríklad odporúčal možnosť rekonštrukcie a rozšírenia súčasnej cesty I. triedy s tým, že na finálnom návrhu v súvislosti s touto cestou sa stále pracuje a hľadá sa riešenie, ktoré môže byť postavené skôr a lacnejšie ako pôvodný návrh rýchlostnej cesty v plnom profile. "Máme to jasne napísané v programovom vyhlásení vlády a je povinnosťou každého z nás, kto máme na to vplyv, aby sme prijímali rozhodnutia, ktoré tento záväzok naplnia," dodal Fico. Očakáva preto od ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd), že pripraví všetky rozhodnutia v tomto duchu a že stavba R2 bude pokračovať tak, ako je to navrhnuté v programovom vyhlásení vlády.
Predseda Mosta-Híd Béla Bugár súčasne zdôraznil, že vládna koalícia znovu potvrdila, že žiadne spomalenie alebo zastavenie výstavby tejto rýchlostnej cesty nebude. "Momentálne situácia vyzerá tak, že tento rok sa už môže vyhlásiť súťaž na ďalšiu časť R2 Lovinobaňa – Mýtna," avizoval Bugár. Následne ďalší rok sa podľa neho môžu v závislosti od financií súťažiť ďalšie tri časti, medzi nimi aj úsek s tunelom Soroška.
"Jednoznačne je to v rukách ministra," doplnil Bugár. Môže podľa neho zobrať do úvahy niektoré názory, ale v prvom rade by mali ľudia vidieť, že pre vládu je dôležité napomôcť tomu, aby nezamestnanosť klesala. Ak totiž štát chce podľa Bugára bojovať proti nezamestnanosti v tomto regióne, potrebuje tam dotiahnuť investorov, a tým pádom aj vybudovať cestnú sieť.
Súčasne aj strana SNS podľa jej predsedu Andreja Danka plne podporuje úmysel dostavby rýchlostnej cesty R2. "Hovorím stále, že infraštruktúra je pre Slovensko jednou z najdôležitejších priorít a som veľmi rád, že sme našli zhodu v tom, že nebudeme úradníckymi rozhodnutiami blokovaní pri investíciách," dodal Danko. On sám by podľa vlastných slov išiel aj oveľa odvážnejšie pri čerpaní úverových zdrojov do investícií do týchto oblastí.


Problematickú výzvu na výskum navrhuje A. Danko zrušiť a vypísať novú pre VŠ

Pri čerpaní eurofondov na výskum by mali nastať zmeny. Predseda parlamentu a strany SNS Andrej Danko navrhuje, aby sa problematická výzva na dlhodobý strategický výskum a vývoj zrušila. Pre vysoké školy sa má vypísať nová výzva. Uviedol to po dnešnom rokovaní Koaličnej rady.
„Musíme nastaviť nové kritériá pri vyhodnocovaní projektov z hľadiska toho, aby sme dosiahli efektívnejšie čerpanie týchto finančných zdrojov priamo pre vysoké školy, priamo pre tých, ktorí naozaj toto bremeno na sebe majú,“ uviedol Danko. Problém podľa neho je, že vo výzve na dlhodobý strategický výskum a vývoj súťažili spolu s vysokými školami a Slovenskou akadémiou vied aj súkromné spoločnosti, ktoré sú podľa neho dravé. Vznikajú tak nepokoje, čo sa podľa Danka stalo aj v tejto situácii.
Výzva na dlhodobý výskum a vývoj by sa tak mala zrušiť. „V najbližších hodinách odporučím ministrovi školstva úplné prehodnotenie čerpania eurofondov a zastavenie tej výzvy, ktorá môže z hľadiska čerpania nasmerovať tieto financie k súkromným spoločnostiam,“ dodal predseda parlamentu. Ministra už požiadal, aby pripravil osobitnú výzvu iba pre vysoké školy, ktorá by sa mala spustiť v priebehu septembra a októbra.
Danko zdôraznil, že ak by sa ukázala priama korupcia alebo zlý úmysel ministra Petra Plavčana, už by nebol na svojom poste. „Ani ja, ani nikto iný nie sme prirastení k žiadnej stoličke. Sú procesy, v ktorých ho riadim a k tomu sa hlásim. Určite nevstupujem do procesov rozhodovania, do procesov výberov, ale mám právo strategicky rozhodnúť, že áno, požadujeme viac financií pre vysoké školy,“ dodal Danko.
Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) dnes na margo medializovaných informácií, že pri rozdeľovaní eurofondov na vedu a výskum mohlo dôjsť aj ku korupcii, zopakoval, že korupciu treba nahlasovať v procese. „Je veľmi málo, ak niekto nie je úspešný v čerpaní fondov a potom urobí mediálne vyhlásenie. Takéto vyjadrenie je nanič. Je to tvrdenie proti tvrdeniu,“ dodal Fico.
Opozícia pre kauzu rozdeľovania eurofondov na výskum a inovácie žiada odchod ministra školstva Plavčana, aj to, aby sa SNS vzdala ministerstva školstva. Dnes informovala, že už má zozbierané podpisy na mimoriadnu schôdzu k návrhu na odvolanie ministra školstva Petra Plavčana. „Odvolanie ministra Plavčana za obrovský škandál s peniazmi určenými na vedu a výskum by bolo minimálnym gestom slušnosti voči občanom," uviedla Veronika Remišová z opozičného OĽaNO-NOVA.
Rozdeľovanie eurofondov rieši aj Národná kriminálna agentúra (NAKA). Ministerstvo školstva sa k policajnej kontrole nevyjadruje, šéf rezortu však víta činnosť kompetentných orgánov. Výzva na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier je už podľa rezortu školstva uzavretá. Po jej uzavretí už podľa Plavčana prebieha štandardná kontrola Najvyššieho kontrolného úradu SR.
Pri druhej problematickej výzve na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja, na ktorú upozornili rektori vysokých škôl a predseda Slovenskej akadémie vied, už požiadal minister o kontrolu Európsku komisiu. Keďže táto výzva je stále otvorená, do ukončenia kontrol bol proces schvaľovania projektov pozastavený.


zdroj: TASR

pozrite si spoločné tlačové vyhlásenie lídrov koaličných strán

Aktuality