Za ústrednú postavu moderných slovenských dejín označil minister kultúry Marek Maďarič Ľudovíta Štúra

Nachádzate sa tu

30. 1. 2015

Za ústrednú osobnosť moderných slovenských dejín, ktorá svojou energiou, dielom a vôľou zo Slovákov stvorila moderný národ, označil Ľudovíta Štúra minister kultúry Marek Maďarič. Spolu s najvyššími ústavnými činiteľmi SR dnes (28.1.2015) slávnostne otvorili na Bratislavskom hrade Rok Ľudovíta Štúra 2015. Ten na základe návrhu ministerstva vyhlásila vláda pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia.

Pre premiéra Roberta Fica je príkladný Štúrov demokratizmus a schopnosť načúvať ľuďom. "Je príkladom vlastenectva skutkov, nie vlastenectva reči," podčiarkol vo svojom príhovore. V tomto roku sa v kontexte predmetného výročia uskutoční množstvo aktivít a podujatí. "Už len tým, že vláda vyhlásila tento rok za Rok Ľudovíta Štúra, chcela dať dôraz na to, že táto časť našej histórie a jeho osobnosť stojí za to, aby sme sa k nej vrátili. Spomienkové podujatia sú koncipované tak, aby verejnosť mala možnosť viac sa zaujímať o jeho život a dielo. Budeme sa snažiť tlmočiť tieto dejiny ako zaujímavé a aktuálne aj pre dnešok," uviedol Maďarič pre TASR.       

Štúrov život považuje za veľmi inšpiratívny aj pre dnešnú generáciu. "Ako mladý človek dosiahol mnohé veci, ktoré, ak by sa zaujímavým spôsobom mládež dozvedela, tak by sa možno na štúrovcov nedívala ako na niečo, čo je odložené v naftalíne," dodal, pričom spomenul jeho nešťastnú dramatickú smrť, ale aj záver života, ktorý trávil pod policajným dozorom. "Jeho život mal mnohé dobrodružné prvky. Každý, kto na aktivitách k Roku Ľudovíta Štúra pracuje, je prizvaný k tomu, aby ho pútavým spôsobom priblížil," konštatoval minister. Pripomenul, že takých osobností, ako bol Štúr, ktoré uprednostnili záujem spoločnosti pred svojím osobným šťastím, nie je v slovenských dejinách veľa. "Nebyť jeho aktivity, vôle a energie, tak by nebola Slovenská republika, pretože nás stvoril ako politický národ. Prvýkrát začal formulovať politické požiadavky. Stojí na začiatku našich moderných dejín, ale zároveň sa odvolával na to, že pokračuje v diele svojich predchodcov Antona Bernoláka či Juraja Fándlyho," zdôraznil Maďarič. Dnešné slávnostné otvorenie bolo spojené s prehliadkou novej výstavy Slovenského národného múzea Ľudovít Štúr – reformátor slovenskej spoločnosti.

 

zdroj: TASR

reportáž si pozriete na www.smertv.sk

Categories: 
Aktuality