Vyhlásenie predsedu vlády SR a predsedu strany SMER – sociálna demokracia Roberta Fica

Nachádzate sa tu

14. 3. 2018

Vážené dámy a páni,

Už niekoľko dní je Slovensko vo vážnej kríze, spôsobenej bezohľadným zneužívaním tragédie dvoch mladých ľudí na politické účely. Slovenská opozícia i médiá dávno zabudli na potrebu vyšetrenia vraždy a spolupodieľajú sa na destabilizácii spoločnosti. Tento stav sa odrazil aj na politických pomeroch vo vnútri vládnej koalície. Existuje vážna obava, že vyústením tejto krízy môžu byť predčasné voľby, ktoré by v súčasných emotívnych pomeroch takmer naisto sprevádzal chaos a nestabilita.

Akceptujem právo ľudí vysloviť svoj vlastný názor, a to aj nahlas, na ulici a proti vláde či mojej osobe. Zároveň však upozorňujem na právo voličov, aby ich názor vyslovený v demokratických voľbách bol rešpektovaný. Preto považujem za dôležité, aby súčasná vládna koalícia, ktorá z takýchto volieb vzišla, naďalej napĺňala svoj mandát od voličov.

Už dva týždne sme svedkami mediálneho vyrábania obrazu Slovenska ako čiernej diery Európy, nebezpečnej a rozhádanej krajiny. Tento obraz však nie je pravdivý. Slovenská republika je v dobrej kondícii,  čo je aj zásluhou doterajšej práce súčasnej vládnej koalície. Preto je našou povinnosťou napĺňať vôľu ľudí aj naďalej a neodovzdať štát bez akéhokoľvek dôvodu opozičným amatérom a krikľúňom ako sú páni Matovič, Galko či Kollár.

V rámci naplnenia tejto spoločnej povinnosti som aj ja osobne ochotný urobiť maximum. Ambície jednotlivca nesmú byť dôležitejšie ako osud krajiny, ktorej hrozí chaos. Preto som dnes navštívil prezidenta republiky a ponúkol som mu, že na vyriešenie politickej krízy som ako predseda vlády pripravený podať demisiu.

Svoju ponuku som podmienil naplnením týchto troch predpokladov:

-         Pán prezident bude rešpektovať a garantovať výsledky demokratických parlamentných volieb, na základe ktorých vznikla súčasná vládna koalícia

-         Pán prezident bude rešpektovať a garantovať v súčasnosti platnú koaličnú zmluvu, pretože vládna koalícia sa naďalej opiera o parlamentnú väčšinu a zabezpečuje chod Národnej rady Slovenskej republiky i vlády Slovenskej republiky

-         Pán prezident bude rešpektovať a garantovať, že na základe tejto platnej koaličnej zmluvy navrhuje predsedu vlády strana Smer sociálna demokracia

Ak bude pán prezident s týmito podmienkami súhlasiť, som pripravený už zajtra podať demisiu a predstaviť pánu prezidentovi kandidáta strany Smer sociálna demokracia na post predsedu vlády. Zároveň som pripravený naďalej vykonávať funkciu strany Smer sociálna demokracia s plnohodnotnými politickými právomocami.

Videozáznam z vyhlásenia si môžete pozrieť tu

Categories: 
Aktuality