Vláda ihneď uvoľní 10 miliónov eur na rekonštrukcie internátov a 30 miliónov eur na podporu poľnohospodárom

Nachádzate sa tu

31. 1. 2018

Koaliční lídri na tlačovej konferencii informovali, že vláda vyčlení dodatočné financie na rekonštrukcie internátov a poskytne aj podporu slovenským poľnohospodárom. „Okamžite uvoľňujeme prvých 10 miliónov eur a v prípade pozitívneho hospodárskeho rastu to bude v druhom polroku ďalších 10 miliónov eur na rekonštrukcie vysokoškolských internátov,“ povedal predseda vlády SR Robert Fico a dodal, že pokiaľ sa krajine bude dariť, vláda je pripravená ísť nad rámec programového vyhlásenia a ponúkať projekty, ktoré neboli priamo zaradené do programového vyhlásenia vlády SR.

„Slovenským poľnohospodárom chceme pridať cez systém tzv. zelenej nafty 30 miliónov eur. Táto suma bude použitá mimoriadne užitočne, lebo chceme ísť do podpory tých častí poľnohospodárstva, kde pôjde o vytváranie nových pracovných miest,“ zdôraznil premiér. Podľa predsedu vlády sa o túto pomoc bude zajímať Európska komisia, ale vláda pozná mechanizmy, ktoré tieto prostriedky ponúknu tak, že to nebude považované za neoprávnenú štátnu pomoc a tieto výdavky budú legitímne a poľnohospodári ich budú môcť využiť.

Na jeseň 2017 Európska komisia rozhodla, že pokiaľ sa na Slovensku budú uskutočňovať špeciálne zatepľovacie práce na verejných budovách, tak tieto výdavky nepôjdu do dlhu a ani do deficitu. „Je to revolučné rozhodnutie. Tí, čo majú k dispozícii verejné budovy budú môcť urobiť verejné obstarávanie, v rámci ktorého sa súkromné firmy budú uchádzať o zatepľovanie verejných budov. Do tohto budú spadať aj internáty a študentské domovy. Predtým sa urobí energetický audit, kde sa odhadne, aké budú úspory v prípade zateplenia. Rozdiel medzi súčasnými platbami a tým, čo budú platiť za verejné budovy v budúcnosti, sa použije na splatenie tých výdavkov, ktoré súkromné firmy dajú do zateplenia verejnej budovy,“ vysvetlil premiér a dodal, že toto opatrenie nebude mať vplyv na verejné výdavky, štátny rozpočet, deficit a ani na verejný dlh. Kapacita tohto opatrenia je 2 miliardy eur. „Rezort financií sa bude prihovárať za to, aby sa pri tomto opatrení prihliadalo aj na Bratislavu, keďže Bratislava nemohla v minulosti využívať európske fondy,“ povedal minister financií Peter Kažimír.

Podľa predsedu národnej rady Andreja Danka táto vláda počúva problémy ľudí. „Ministerka školstva bude aktivizovať rektorov, aby zosumarizovali a začali intenzívne pracovať na projektoch rekonštrukcie internátov,“ povedal Andrej Danko. Podpredseda parlamentu Béla Bugár uviedol, že vláda je odhodlaná riešiť problémy ľudí v rámci finančných možností. Podpora tzv. zelenej nafty sa bude týkať tých odvetví poľnohospodárstva, ktoré môžu vytvoriť nové pracovné miesta. „Riešime aj dlh smerom k vysokoškolákom. Tretia vláda Roberta Fica nesľubuje, ale rieši,“ zdôraznil Béla Bugár.

Tlačová beseda koaličných lídrov a ministra financií SR

Zdroj: ÚV SR

Categories: 
Čo robíme pre ľudí