V rámci projektu pripravenosti Slovenska v boji so živelnými pohromami odovzdal podpredseda Vlády SR a ministervnútra RobertKaliňák dobrovoľným hasičským zborom v Žilinskom kraji už 47 nových hasičských áut IvecoDaily a zrepasovaných Tatier.
„Prijatím zákona o dobrovoľnej požiarnej ochrane sa nám podarilo presadiť, aby sme dobrovoľné hasičské zbory dovybavili aj technicky vo forme nových a zrepasovaných vozidiel. V Žilinskom kraji je mnoho starších zborov a treba poďakovať i tým generáciám, ktoré túto tradíciu udržali aj v časoch, kedy sa nie úplne darilo alebo kedy nemali úplne ideálnu podporu. Z môjho pohľadu nemožno považovať toto auto za nejaký darček, ale za splátku úveru za roky tvrdej driny, ktorú hasiči pre svoju obec a aj pre svoj kraj vykonali,“ zdôraznil počas návštev R. Kaliňák.
Pomoc ministerstva vnútra sa dotkne až 1 400 obcí na Slovensku, ktorých dobrovoľné hasičské zbory dostanú 800 nových vozidiel IvecoDaily alebo zrepasovaných Tatier a viac ako 600 obcí prijme tzv. vozíky prvej pomoci, ktoré sú vybavené protipovodňovou technikou.
Ďalších 12 hasičských vozidiel odovzdá R. Kaliňák tento týždeň aj v regióne Kysúc, Turca a Liptova. Práve v Žilinskej župe má tradícia dobrovoľných hasičov svoje korene. „Dobrovoľné hasičstvo je fenoménom. Jeho história sa začala písať u nás, a to konkrétne v Turci, kde prvý dobrovoľný hasič a rodák z Mošoviec Miloslav Schmidt začal toto hnutie, ktoré sa postupne rozšírilo na celé Slovensko. Dobrovoľní hasiči už viac ako sto rokov bez nároku na plat či uznanie pomáhajú svojim susedom a obyvateľom okolitých obcí a toto je pre nich významná udalosť. Mnohé z obcí majú hasičské auto prvýkrát v histórii DHZ a ja som rád, že im aj takýmto spôsobom môžeme za ich nezištnú prácu poďakovať,“ uviedol predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.
Zároveň dodal, že je dôležité, aby aj táto časť našich dejín ostala zaznamenaná pre budúce generácie, a preto Žilinská župa pripravuje vydanie knihy popisujúcej dobrovoľné hasičské zbory a ich históriu na území Žilinského kraja. „Prípravy publikácie už vrcholia a podarilo sa nám zozbierať veľmi zaujímavé a podrobné materiály. Niektoré zbory si viedli svoje kroniky poctivo, iné o ne, bohužiaľ, prišli pri rôznych živelných pohromách. Hľadáme preto údaje aj v spolupráci so Štátnym archívom v Bytči a aj keď je to časovo náročné, chceme zmapovať skutočnú históriu a skutočné príbehy o tom, ako sa dobrovoľné hasičstvo vyvíjalo u nás v Žilinskej župe,“ uzavrel J. Blanár.
zdroj: ŹSK