Slovensko láka filmové produkcie – po Marcovi Polovi prichádza Robin Hood

Nachádzate sa tu

7. 7. 2016

Vďaka podpore veľkých filmových produkcií realizovaných na Slovensku, ktorú novelou zákona o Audiovizuálnom fonde umožnilo ministerstvo kultúry pod vedením ministra kultúry Mareka Maďariča, zaregistroval Audiovizuálny fond v týchto dňoch štyroch nových žiadateľov o spomenutý druh podpory. Fond môže v rámci podpory poskytovať spätnú dotáciu vo výške 20% tým filmovým projektom, ktorých rozpočet oprávnených výdavkov zrealizovaných na Slovensku dosiahne sumu najmenej 2 milióny eur. Noví žiadatelia sľubujú, že na Slovensku preinvestujú celkom 22,5 miliónov eur.

Po americkej spoločnosti The Weinstein Company, ktorá ako vôbec prvý prijímateľ tejto podpory minulý rok u nás nakrúcala druhú sériu historického televízneho seriálu Marco Polo (práve vysielaný v sieti Netflix), prichádza tentokrát nemenej známa americká filmová spoločnosť Lionsgate. Tá produkovala aj svetoznámu sériu filmov Hry o život či viaceré ocenené filmy, akými boli Crash so Sandrou Bullock (Oscar za najlepší film) alebo Všetko je stratené s Robertom Redfordom (Zlatý Glóbus za scenár a za herca v hlavnej úlohe). Americkí filmári plánujú na Slovensku nakrúcať dobrodružný film Robin Hood: Origins stvárnený v štýle steampunkových filmov, akým bol aj nový Sherlock Holmes. Film s celkovým rozpočtom 65 miliónov dolárov (z toho 15 miliónov na Slovensku) vzniká pod režisérskou taktovkou britského režiséra Otta Bathursta (televízne seriály Hysteria, Gangy z Birminghamu, Criminal Justice) a v hlavných úlohách by sa mali predstaviť Taron Egerton (Kingsman: Tajná služba, Legendy zločinu, Orol Eddie), Jamie Foxx (Šéfovia na zabitie, Divoký Django) a Eve Hewsonová (Most špiónov, Toto je to miesto). Nakrúcať by sa malo v rôznych lokalitách na Slovensku, v Maďarsku aj v Chorvátsku, pričom na Slovensko príde v čase od septembra 2016 do augusta 2017 vyše štyristo zahraničných filmárov.

Svoje dva nové hrané filmy Consider Yourself a Maestro plánuje na Slovensku nakrúcať aj britská spoločnosť Fourth Culture Films. Prvý je životopisným príbehom muzikálového autora Lionela Barta, ktorý sa preslávil v 60. rokoch minulého storočia najmä dielom Oliver! Film vzniká v réžii Vadima Jeana (Terry Pratchet: Farba mágie, Breaking the Bank) a zahrajú si v ňom mnohí známi britskí herci ako Olivia Colman, Michelle Dockery, Stephen Fry, Eddie Marsan či Geoffrey Rush. Druhým projektom je historický film Maestro zobrazujúci pohnutý príbeh viedenského klavírneho virtuóza Eduarda Kellera, ktorého rodina zahynula počas holokaustu. Film vzniká ako britsko-nemecko-austrálska koprodukcia v réžii Vaughna Steina a v hlavných úlohách by sa mali predstaviť mladý britský herec Frank Dillane (Harry Potter a Polovičný princ, V srdci mora) aj svetoznáma rakúska filmová hviezda Klaus Maria Brandauer. Obidva filmy sa budú nakrúcať v rôznych lokalitách, okrem iných aj v historickej budove SND, pričom produkcia chce od septembra 2016 do apríla budúceho roku preinvestovať na Slovensku 3,2 milióna eur.

Ďalšie dve produkcie žiadajúce o podporu sú televízne diela. Slovenská spoločnosť MAYA prichádza s medzinárodnou koprodukčnou minisériou Mária Terézia v réžii rakúskeho režiséra žijúceho v USA Roberta Dornhelma (Denník Anny Frankovej, Rudy: Príbeh Rudyho Giulianiho). Projekt v štyroch častiach zobrazí život osvietenej panovníčky Rakúsko-Uhorskej monarchie a svojím zameraním má šancu dostať sa aj do vysielania veľkých zahraničných televízií. Druhým projektom je česko-slovenský trinásťdielny televízny seriál Inšpektor Max,, ktorý vzniká s účasťou RTVS aj Českej televízie a produkčne ho zastrešuje slovenská spoločnosť Trigon Production.

Podpora veľkých filmových produkcií prináša Slovensku veľa prínosov, najmä pokiaľ ide o vytvorenie priestoru pre priame zahraničné investície, ktoré sa prejavujú aj v mnohých súvisiacich sektoroch hospodárstva (napr. doprava a logistika, ubytovanie a prenájmy či remeselná výroba) a vytvárajú pracovné miesta (predovšetkým u malých a stredných podnikov). Daňové príjmy z takýchto investícií podľa ekonomických analýz prevyšujú výdavky na tento typ podpory z verejných financií. Návratnosť týchto dotácií sa pre verejné  rozpočty (tak na štátnej ako aj regionálnej úrovni) vyznačuje nízkou rizikovosťou a okamžitým spätným účinkom (podpora sa vypláca až po realizácii investície). Nezanedbateľným prínosom sú aj efekty vzájomného pozitívneho ovplyvňovania v oblasti technologickej, ktoré napomáhajú rozvoju domáceho technologického zázemia a know-how.

Hoci je táto podpora pre zahraničných filmárov atraktívna aj za súčasných finančných podmienok, rezort kultúry ju chce urobiť ešte dostupnejšou. Minister kultúry začal preto rokovania s ministerstvom financií o možnom znížení povinnej minimálnej výšky oprávnených výdavkov zrealizovaných na Slovensku filmovými produkciami na úroveň, ktorá by umožňovala flexibilnejšiu realizáciu väčších filmových projektov u nás. Ak by prišlo k dohode, táto podpora by sa svojimi podmienkami stala ešte zaujímavejšou nielen pre veľké zahraničné produkcie, ale aj pre mnohé európske koprodukcie či pre slovenské diela.


zdroj: Ministerstvo kultúry SR

Categories: 
Aktuality