Robert Fico: Košice dostanú logistické centrum

Nachádzate sa tu

14. 12. 2017

Prekladisko z Dobrej pri Čiernej nad Tisou by sa čoskoro mohlo posunúť viac na západ. Konkrétne do Košíc. Začiatkom budúceho roku tam chce zatiaľ neznámy britský investor vybudovať nové logistické centrum. Jeho cieľom bude ťažiť z novej hodvábnej cesty. Prezradil to na diskusnom fóre Hospodárskych novín HNClub premiér Robert Fico. "Keby ten obrovský logistický park bol realitou, to by boli obrovské objemy kontajnerov z celého sveta," povedal Fico. Podľa neho by takýmto logistickým centrom mohlo prejsť od 200 do 500 vlakov ročne. V súčasnosti prekladajú vlaky zo širokorozchodnej na naše vlaky v Dobrej. Objem kontajnerov je však omnoho nižší. Ešte v lete to bol zhruba jeden vlak týždenne. No množstvo by malo v najbližších rokoch rapídne stúpať. "Číňania chcú zvýšiť prepravu medzi Čínou a Európou do roku 2020 až na päťtisíc vlakov ročne," upozornil v rozhovore pre denník Pravda šéf Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia Martin Vozár. Prvý vlak z Číny zastal v Dobrej tento rok v novembri. 

Východoslovenské prekladiská majú strategický význam. Preloží sa na nich až 50 percent tovarov smerujúcich z Ukrajiny do západnej Európy. Premiér Fico dlhodobo obhajuje obchodné styky s Čínou a na ich zachovanie sa zdržiava kritiky tamojších pomerov. "Prečo nechceme rešpektovať, že v iných častiach sveta majú iný pohľad na riadenie štátu? Môžeme povedať, že čínsky model je neúspešný? Hovorím o modeli sociálno‑ekonomickom," zamyslel sa Fico. Hoci nemá v pláne meniť "hodnotové alebo demokratické" spôsoby, budeme sa podľa neho musieť zamyslieť, lebo súčasný model riadenia považuje za ťažkopádny. "Mali by sme hľadať vo vnútri zjednodušenia, či to ide alebo to nejde," dodal Fico.

Výber najzaujímavejších výrokov premiéra Roberta Fica na HNClube. 

‑ Lieková agentúra bola komédia, bol to podvod na malé krajiny.

‑ Padla táto krajina, keď sme dali milión ľuďom na vlaky zadarmo? Padla táto krajina, keď sme dali pre deti peniaze na lyžiarske výcviky? hovoril premiér a tvrdil, že krajina nepadne ani po zvýšení minimálnej mzdy.

‑ Keď je dobre, tak treba dať ľudom.

‑ Nerobím politiku pre čísla v rozpočte, je to ekonomický nástroj na to, ako robiť politiku. Vôbec nie je pravda, že pravičiari zarobia a socialisti rozhádžu.

‑ Nie som za bohapusté rozdávanie peňazí, ale nemôžeme si zakladať na nízkych mzdách. Nemôžeme si vytvoriť konkurencieschopnosť na tom, že sú na Slovensku nízke platy.

‑ Čo sa kde ukradlo, prosím vás? Dokonca aj Hrad sme že vraj ukradli a dnes sa pri ňom všetci fotia, aj tí najväčší opozičníci.

‑ Keď som bol na tej slávnej nočnej, tak tam robili ľudia z ôsmich krajín. V rámci EÚ je to jedno, máte voľný pohyb, každý má právo si nájsť prácu.

‑ Musíme sa baviť s podnikateľmi o motiváciách, ako udržať pracovnú silu.

‑ Ešte tú inteligenciu dreveného koníka mám. Ja viem, kam ma tlačíte, ale nedotlačíte ma tam.

‑ Viem si predstaviť Mira Lajčáka či Maroša Šefčoviča, povedal Fico na margo ich kandidáta na prezidenta krajiny.

‑ Verejnosť nepotrebuje prezidenta, ktorý ju polarizuje.

‑ Obrovskú šancu bude mať nestranícky kandidát v prezidentských voľbách. Len ten kandidát, kým začne kandidovať, by si mal upratať veci, aby sa nestalo, že počas mandátu bude výrazne spochybňovaný.

‑ Bola to veľká politická chyba kandidovať z pozície predsedu vlády. Ja sa pri tejto téme obmedzím len na vyjadrenie, že ja kandidovať nebudem.

‑ Niekedy sa stane, že vlády, ktoré tvoria koalíciu, chcú byť na niečom odprezentované. Preto sme sa dohodli, že SNS si odprezentuje 13. a 14. platy, Most‑Híd zmeny pre dôchodcov a my si odprezentujeme príplatky za prácu v noci a cez víkend.

‑ Slovensko je aj do budúcnosti odsúdené na regionálne rozdiely.

‑ Bola veľká chyba pustiť stredné školy do kompetencie územných celkov. Mali by sa vrátiť do rúk štátu. Štát by mal mať tú moc a nebáť sa povedať, aby tu nebol študijný odbor animátor voľného času či ako sa to volá?

‑ My sme z hľadiska dosahu na HDP najpriemyselnejšia krajina v Európskej únii.

‑ Cesta je nielen z Číny do Európy, ale aj z Európy do Číny. Tak, či tak ten tovar sa sem valí. Ak sa sem tovar valí, tak neurobme chybu a urobme všetko pre to, aby sa valil aj cez Slovensko. 

Zdroj: Hospodárske noviny

Categories: 
Čo robíme pre ľudí
Regióny