R. Kaliňák: Slovensko je pripravené vyslať expertov na bezpečnostné technológie do Vietnamu

Nachádzate sa tu

27. 7. 2017

Slovensko je pripravené v najbližších týždňoch vyslať expertov na bezpečnosť do Vietnamu podľa požiadaviek ázijskej krajiny. Vyhlásil to podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák počas stredajšieho pracovného obedu s vietnamským ministrom pre verejnú bezpečnosť generálom To Lamom v Bratislave, ktorý je na návšteve v Európe.  
Reagoval tak na pokračujúcu spoluprácu medzi obidvoma krajinami. Slovensko a Vietnam podpísali v marci tohto roku dohody o spolupráci v oblasti prevencie a boja proti trestnej činnosti najmä v oblastiach ako nadnárodný organizovaný zločin, obchodovanie s ľuďmi a pašovanie migrantov, terorizmus a jeho financovanie, korupcia, falšovanie peňazí, nedovolené obchodovanie so zbraňami. Vietnam buduje v Hanoji technologický park, kde by rád vyvíjal a vyrábal produkty určené pre bezpečnostné zložky. Slovensko je pripravené Vietnamu pomôcť najmä odborníkmi a know-how. "Vidíme tu veľký potenciál. Spoločný podnik by mohol bezpečnostnými technológiami zásobovať aj iné krajiny v rámci regiónu, čo môže byť pre Vietnam zaujímavé z pohľadu exportu," povedal R. Kaliňák.
Vietnamská strana teraz musí dodať zoznam, o ktoré technológie a odborníkov má záujem, na  základe toho sa zriadia expertné skupiny, ktoré by spoločný podnik priniesli do reality. Vietnam je pre Slovensko 14. najvýznamnejším obchodným partnerom, pričom slovenské firmy sa už dnes podieľajú na veľkých investičných projektoch v tejto ázijskej krajine.
Minister vnútra R. Kaliňák svojmu rezortnému kolegovi už počas jeho marcovej návštevy okrem výcviku vietnamských bezpečnostných zložiek v našom výcvikovom stredisku Lešť ponúkol aj možnosť liečenia zranených vietnamských príslušníkov polície v slovenských zdravotníckych a rehabilitačných zariadeniach.


zdroj: TASR

Categories: 
Aktuality