R. KALIŇÁK: R.Sulík a I.Matovič potvrdili, že chystajú spoluprácu s kotlebovcami

Nachádzate sa tu

28. 4. 2017

To, že ĽSNS Mariana Kotlebu reagovala na štvrtkový (27.4.) policajný zásah a obvinenie z extrémizmu voči svojmu poslancovi Národnej rady SR Stanislavovi M. fašistickým slovníkom, považuje podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) "v podstate za normálne, keďže je súčasťou ich každodennej výbavy". No vyjadrenia opozičných politikov Richarda Sulíka (SaS) a Igora Matoviča (OĽaNO-NOVA), ktorí sa postavili na stranu extrémistov, sú pre neho šokujúce a jednoznačne len potvrdili, že SaS a OĽaNO sa pripravujú na spoluprácu s kotlebovcami. Konštatoval to dnes v Banskej Bystrici minister Kaliňák.
"Je teda na obidvoch, aj na pánovi Sulíkovi, aj na pánovi Matovičovi, aby predstúpili pred svojich voličov a vysvetlili im, prečo majú taký nesmierny záujem o spoluprácu s extrémistickou stranou ĽSNS, prečo popierajú základné princípy demokracie a prečo v mene svojich vlastných politických záujmov chránia Kotlebu a jeho ľudí. Chránia názory, ktoré sú v modernej spoločnosti absolútne neakceptovateľné, naopak útočia na tých, ktorí tieto hodnoty chránia," zdôraznil minister vnútra.
Zopakoval, že minister vnútra neriadi políciu v oblasti vyšetrovania. Pánom trestného konania je prokurátor, vyšetrovateľ je jeho nezávislou súčasťou. Prehliadku priestorov rieši vyšetrovateľ, ktorý je procesne samostatný a vykonáva príkaz dozorujúceho prokurátora. Prehliadka bola urobená v súlade s trestným poriadkom.
"Žiadni politici, osobitne tí, ktorí majú sami problémy so svojimi daňovými podvodmi a teraz sa to snažia prekryť inými kauzami, nebudú útočiť na policajtov, ktorí postupujú podľa regulárnych, legitímnych, legálnych postupov, to by bol rozklad demokracie," dodal Kaliňák s tým, že policajti si robili iba svoju prácu, sú to slušní ľudia, ktorí pri polícii pracujú dlhé roky a zažili päť aj šesť ministrov vnútra.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenie poslancovi NR SR Stanislavovi M. za trestné činy extrémizmu, konkrétne za prečiny výroby extrémistických materiálov v jednočinnom súbehu s prečinom hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Dôvodom mal byť poslancov status na sociálnej sieti, v ktorom sa pohoršoval nad niektorými ľuďmi vyznamenanými prezidentom Andrejom Kiskom, pričom poukazoval na ich údajný židovský pôvod.
Polícia prišla pre poslanca na rokovanie výboru NR SR a zaistila dôkazy v jeho poslaneckej kancelárii, a to aj za jeho účasti.
Líder OĽaNO-NOVA Matovič označil zásah polície počas rokovania školského výboru za teatrálny a neadekvátny a strane Mariana Kotlebu vraj pomôže len politicky posilniť.
V podobnom duchu to vidí aj líder SaS Richard Sulík. Reagujúc na dnešné výroky Roberta Kaliňáka pripomenul, že liberáli okrem spolupráce so Smerom odmietajú aj koaličnú spoluprácu s ĽSNS. "Odporúčame ministrovi vnútra, aby nezahmlieval a priznal, že vyššie preferencie strany Mariana Kotlebu môžu zabrániť vzniku pravicovej koalície po voľbách 2020," uviedol Sulík.
V mene SaS zároveň požiadal, aby policajný postup voči poslancovi Stanislavovi M. preverila inšpekcia MV. "Rovnako žiadame policajného prezidenta Tibora Gašpara, aby verejnosti vysvetlil neodbytnú potrebu policajtov konať počas zasadnutia výboru," dodal líder SaS.
Máme za sebou prípady, pri ktorých pre prokuratúru a niekedy i súdy nebola dôkazná situácia dostatočná. Tým si dopredu nikdy nemôžeme byť istí, ale keby sme k tomu pristupovali inak, tak nevyšetríme 60-70 percent prípadov. Pre TASR to dnes Banskej Bystrici v súvislosti s obvinením voči poslancovi Národnej rady SR za ĽSNS Stanislavovi M. konštatoval podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).
Poslanec od štvrtka (27.4.) čelí obvineniu za trestné činy extrémizmu, konkrétne za prečiny výroby extrémistických materiálov v jednočinnom súbehu s prečinom hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Dôvodom má byť jeho status na sociálnej sieti, v ktorom sa pohoršoval nad niektorými ľuďmi vyznamenanými prezidentom Andrejom Kiskom, pričom poukazoval na ich údajný židovský pôvod.
Zásah voči Stanislavovi M., ktorého polícia prekvapila počas rokovania výboru NR SR pre školstvo, niektorí opoziční poslanci označili za teatrálny a neadekvátny. ĽSNS následne argumentovala tým, že vyšetrovateľ nemá "žiadny priamy dôkaz o tom, že ich poslanec hanobil nejakú skupinu ľudí" a údajne ide len o jeho domnienky.
"Nemôžeme si byť dopredu istí, či informácie, dôkazy, ktoré máme, budú stačiť prokuratúre a súdu. Môže sa to stať, prokurátor alebo sudca môže mať iný názor. Polícia však nemôže rezignovať a ak vyšetrovateľ usúdi, že je to trestným činom, čo skonzultuje s dozorujúcim prokurátorom, musí konať. Sú to skúsení policajti, ktorí pracujú dlhé roky a zažili päť aj šesť ministrov vnútra," reagoval Kaliňák.
"Jeden z takých prípadov, kde som presvedčený, že sme prípad dobre pripravili a na konci dňa to súd a trochu aj prokuratúra videli inak, je prípad Daniela Tupého. Mladý človek liberálneho vyznania bol zbavený života. Myslím si, že polícia ho objasnila správne, ale miera dôkaznej situácie sa na súde ukázala ako slabá. Potom sú len dve cesty. Buď sa staneme alibistami a budeme súdiť iba ľudí, ktorých pristihneme pri čine, kde je väčšia pravdepodobnosť, že máte všetky dôkazy zoradené pekne za sebou a potom políciu môžeme zmenšiť o polovičku, alebo budeme pokračovať v tom, že polícia je tu na to, aby vyšetrovala všetky prípady, keď dôjde k porušeniu našich práv garantovaných ústavou a trestným zákonom. Polícia sa nikdy nevzdá a vyšetruje aj spätne po niekoľkých rokoch. Dôležité je, aby zvíťazila spravodlivosť," zdôraznil minister vnútra.

zdroj: TASR

Categories: 
Aktuality