R. Fico: Vyšehradská skupina je mimoriadne dôveryhodnou značkou

Nachádzate sa tu

3. 12. 2015

V Prahe sa dnes skončilo historicky prvé stretnutie Vyšehradskej štvorky a Južnej Kórey na najvyššej úrovni, ktorého výsledkom je vyhlásenie o intenzívnom rozvoji vzájomnej spolupráce v ekonomickej, kultúrnej, energetickej či obchodnej oblasti.
Ako priblížil po summite slovenský premiér Robert Fico, týmto sa významne zdynamizujú obchodné a investičné vzťahy. Podľa neho je Vyšehradská skupina mimoriadne dôveryhodnou značkou, ktorá zohráva čím ďalej tým dôležitejšiu úlohu v rámci EÚ. "Sme motorom hospodárskeho rastu v únii a sme zaujímaví pre zahraničné investície," poznamenal s tým, že V4 má záujem najmä o stredne veľké juhokórejské firmy.
Predseda českej vlády Bohuslav Sobotka pripomenul, že vyšehradské zoskupenie je pre Kórejskú republiku po Nemecku druhým najväčším obchodným partnerom v rámci Európskej únie a treťou najväčšou investičnou destináciou.
Privítal, že Južná Kórea prispela sumou 336.000 eur na projekty Medzinárodného vyšehradského fondu so zameraním na západný Balkán. V takejto pomoci chce pokračovať aj v budúcnosti.
Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje vyzdvihla, že krajiny V4 podporovali mierové snahy o zjednotenie kórejského polostrova, ako aj dosiahnutie stability v celej severovýchodnej Ázii.
"Vyšehradská štvorka sú úspešné krajiny, čo sa týka politickej stability, ale aj hospodárskeho rastu," poznamenal maďarský premiér Viktor Orbán s tým, že niektorí si v poslednom čase kladú otázku, či ich bolo dobré prijať do únie. Nedávno o tom vyjadril pochybnosti taliansky premiér Matteo Renzi. "Bez ekonomického rastu V4 by celá únia vyzerala inak a nemohla by ako celok vykázať hospodársky rast," upozornil Orbán.
Podľa neho je doterajšia spolupráca medzi krajinami vyšehradského zoskupenia a Južnou Kóreou dobrá aj pre celú EÚ. "Myslím si, že v únii je teraz veľmi málo dobrých úspešných príkladov. A toto je jeden z nich. Táto spolupráca je úspechom," podčiarkol.


zdroj: TASR

Aktuality