R. FICO: Smer-SD plní sny Mikuláša Dzurindu

Nachádzate sa tu

21. 10. 2017

Výpočtom úspechov Smeru-SD a slovenskej vlády začal premiér Robert Fico konferenciu strany, ktorá sa v sobotu koná v Nitre. Podľa neho dnes Smer-SD plní sny Mikuláša Dzurindu o dvojnásobných platoch. "My sme už zvýšili minimálnu mzdu o 90 percent a už v rolu 2019 by mala prekročiť hranicu 500 eur, takže v budúcnosti ju naozaj zdvojnásobíme," vyhlásil Fico.
Pokračoval, že na Slovensku sa podarilo za roky 2016 a 2017 vytvoriť 129.424 nových pracovných miest a nezamestnanosť klesla na historické minimum 6,42 percenta. "Rastú reálne mzdy a HDP na obyvateľa prepočítaný podľa kúpnej sily bol vo februári 2017 na úrovni 77 percent priemeru EÚ. V roku 2020 chcem dosiahnuť vyrovnaný rozpočet, ale nie je to pre nás posvätná krava. Nebudeme stále počúvať šetrite, šetrite. Kedy, preboha, máme ľuďom niečo dať, ak nie teraz? Chceme ľuďom niečo dať v podobe štvrtého sociálneho balíčka," povedal Fico.
Balíček má obsahovať zvýšenie príplatkov za prácu v noci, počas štátnych sviatkov a v sobotu a nedeľu, podporu cestovania a presťahovania za prácou, zvýšenie podpory rodinného opatrovateľstva a ďalšie opatrenia. Smer-SD chce podľa Fica predložiť aj návrh novej ústavno-právnej úpravy sociálnych práv. "Pôjde napríklad o zakotvenie inštitútu minimálnej mzdy do ústavy, aby sme zabránili pravici špekulovať o tejto téme. Toto je naša svätá povinnosť," povedal Fico.
Smer-SD chce podľa jeho slov určiť aj vekový strop odchodu do dôchodku. "Ten sa bude zrejme predlžovať, ale treba si povedať, koľko rokov chceme nechať niektoré typy zamestnancov trápiť sa v robote. Je legitímnou snahou hľadať nejakú rozumnú hranicu," vyhlásil Fico.
 

R. FICO: Sila strany sa ukazuje pri volebných urnách a nie v prieskumoch

Smer-SD chce v novembrových voľbách do samosprávnych krajov obhájiť svoje pozície. "Chceme sa 5. novembra zobudiť do rána, kedy bude Slovensko červené a nie hnedé alebo zelené," vyhlásil predseda strany Robert Fico na sobotňajšej konferencii Smeru-SD v Nitre.
Fico vyzval svojich spolustraníkov, aby sa nenechali učičíkať predvolebnými prieskumami, ktoré nemusia odrážať reálnu politickú situáciu v regiónoch. "Vyzývam všetkých na maximálnu podporu našich kandidátov. Pri nízkej volebnej účasti a vysokej aktivizácii extrémistov je tu reálna hrozba, že obsadia miesta v regionálnych parlamentoch. Nesmieme to dovoliť. Pre mňa je každý, kto sa hlási k Slovenskému štátu fašistom," skonštatoval Fico.
Podľa jeho slov si Slovensko nemôže dovoliť experimenty, akým bolo zvolenie Mariana Kotlebu za predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. "Veď Banskobystrický kraj prišiel len na eurofondoch minimálne o 20 miliónov eur a zodpovednosť za tento stav má aj pravica, pre ktorú bol lepší ktorýkoľvek iný kandidát ako človek zo Smeru," povedal Fico.
Pokračoval, že Smer-SD postavil do volieb kvalitných kandidátov, ktorých maximálne podporuje. Zároveň vyzval členov strany na čo najväčšiu volebnú účasť. "Pretože sila strany sa ukazuje pri volebných urnách a nie v prieskumoch," zdôraznil Fico.


J. RICHTER: Sociálny balíček bude zameraný na Lepšiu plácu za odvedenú prácu

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravuje zmeny v rámci najnovšieho sociálneho balíčka, zamerané budú na lepšie ohodnotenie práce v rámci hesla Lepšiu plácu za odvedenú prácu. Na sobotňajšej konferencii strany Smer-SD v Nitre to povedal minister práce Ján Richter. Podľa jeho slov hospodársky vývoj vytvára dostatočné podmienky, aby sa rastúce zisky v ekonomike prejavili v rastúcich platoch.
"Absolútne náklady na prácu máme siedme najnižšie v Európskej únii. Ak porovnávame platy na Slovensku, cez ich reálnu kúpnu silu, čo môžeme za naše platy nakúpiť, iba štyri krajiny EÚ sú na tom horšie ako my. Pritom v raste pridanej hodnoty sme absolútnym lídrom nielen v EÚ, ale aj spomedzi krajín OECD," povedal Richter. Je preto oprávnené požadovať, aby sa väčšia časť tejto hodnoty prerozdelila na mzdách a odmenách pre tých, ktorí tieto hodnoty vytvárajú, zdôraznil minister.
K opatreniam, ktorými chce vláda prispieť k zvýšeniu príjmu ľudí, patrí zvýšenie nočných príplatkov a zavedenie príplatkov za prácu cez víkend. Príplatky za nočnú prácu sa zvýšia na 50 percent hodinovej minimálnej mzdy, príplatky za víkendovú prácu na 100 percent hodinovej minimálnej mzdy. "Na Slovensku štvrtina zamestnancov musí pravidelne pracovať v noci, čo je suverénne najviac v EÚ, podobne sme na tom aj cez víkend. Zamestnávateľ musí pocítiť, že nočná a víkendová nie sú bežné, že ide o mimoriadnu prácu," povedal Richter. K lepšiemu ohodnoteniu zamestnancov by mal prispieť aj 13. a 14. plat. "Aby sme zabránili zneužitiu tohto nástroja, je nevyhnutné zaviesť ročné zúčtovanie odvodov," skonštatoval Richter.
Nevyhnutné je aj lepšie odmeňovanie v oblasti sociálnej práce a vytvorenie podmienok pre staršiu generáciu, aby vedela dôstojne dožiť svoj život vo svojom prirodzenom prostredí. "Náklady na kamenný dom sociálnych služieb sú trojnásobne vyššie, ako keď podporíme opatrovateľku v prirodzenom prostredí," tvrdí Richter. Od začiatku tohto roka sa zvýšil príspevok pre príbuzných, ktorí sa namiesto zamestnania starajú o svojich rodičov či zdravotne ťažko postihnuté dieťa. "Pokiaľ sa matka stará o svoje ťažko zdravotne postihnuté dieťa, celý život bude dôchodkovo zabezpečená a dôchodok sa nebude vypočítavať z minima, ale z priemerného zárobku. V rozpočte pre budúci rok sú v sociálnom balíčku vyčlenené prostriedky, aby sme ten príspevok vedeli uhradiť, aby opatrovateľka dostávala čistý príjem vo výške minimálnej mzdy a aby bol valorizovaný," povedal minister.


J. RICHTER: Odmietame sprostý vulgárny kapitalizmus 19. storočia

Slovensko má záujem svoj trh práce prioritne posilňovať vlastnými kapacitami, až po ich vyčerpaní dovozom zahraničných pracovníkov. Už dnes však najmä na západe krajiny dopyt po pracovnej sile vysoko prevyšuje ponuku, povedal na sobotňajšej konferencii strany Smer-SD v Nitre minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Nezamestnanosť je v súčasnosti na historickom minime a predstavuje 6,4 percenta. Úrady práce evidujú 75.000 voľných pracovných miest. "V septembri sme obsadili 17.500 pracovných miest. Na konci tohto kalendárneho roka začneme nezamestnanosť číslom päť. Tam sa však už dostávame k ľuďom, ktorí nemajú záujem prijať prácu," povedal Richter.
Dôležitým nástrojom na zvyšovanie zamestnanosti je zvýšenie mobility pracovníkov. Od minulého roka štát prispieva na krátkodobé bývanie, príspevok na bývanie v ubytovni pre ľudí cestujúcich za prácou na týždňovky sa zvýši na 400, resp. 200 eur. "Každodenné dochádzanie za prácou podporíme až do sumy 200 eur. Zavádzame nový príspevok na presťahovanie za prácou do výšky 4000 eur," povedal Richter. K zvýšeniu mobility však naďalej chýbajú nájomné byty, ktoré bude nevyhnutné v budúcnosti realizovať. "Mobilitu chceme robiť tak, aby sme čo najmenej ublížili znevýhodneným okresom, ideme ich rozširovať.  Za minulý rok sme do podpory znevýhodnených okresov investovali 50 miliónov eur," tvrdí Richter.
Slovensko je v súčasnosti reálne konfrontované so sociálnym dumpingom, ktorý sa týka zahraničných zamestnancov z tretích krajín. Ministerstvo práce pripravuje opatrenia, ktoré majú zamedziť tomu, aby na Slovensko prichádzala lacná pracovná sila. "Odmietame sprostý vulgárny kapitalizmus 19. storočia, ktorý ide proti našim zamestnancom," tvrdí Richter. V súčasnosti na Slovensku legálne pracuje 46.000 cudzincov, z toho 18.000 z tretích krajín. "Chceme dosiahnuť, aby boli zahraniční pracovníci posilnením záujmov investorov, aby investori neodchádzali preto, že sme mu neposkytli kvalitnú pracovnú silu. No v žiadnom prípade to nemôže byť lacná pracovná sila na úkor našich ľudí," uzavrel Richter.

 

R. KALIŇÁK: Je potrebné zaviesť štatistiku rómskych trestných činov

Slovenská republika je bezpečným štátom, o čom svedčí aj umiestnenie krajiny v medzinárodných rebríčkoch, v ktorých sa Slovensko umiestnila ako 30. najlepšie miesto pre život a skončilo sa na 18. priečke v otázke bezpečnosti. Skonštatoval to minister vnútra SR Robert Kaliňák na konferencii strany Smer-SD, ktorá sa koná v sobotu v Nitre.
Podľa Kaliňáka sa počas uplynulých rokov podarilo posadiť za mreže mafiánskych bossov, ale aj aktérov káuz, akou bol napríklad prípad nástenkového tendra. "Napriek tomu sú orgány činné v trestnom konaní obeťami politických a mediálnych útokov. Tie je nutné zastaviť, pretože sú to útoky na našu krajinu i na jej demokratické zriadenie," vyhlásil Kaliňák.
Podľa jeho slov sa na Slovensku podarilo markantne znížiť počet krádeží aut, lúpeží a ďalších trestných činov. "Vidieť to aj na dôvere v políciu, ktorá stúpla v posledných rokoch na 53 percent. Pokrok vidieť aj v boji proti korupcii. Kým v roku 2005 bolo za tento trestný čin odsúdených 80 ľudí, vlani ich bolo 800. Sú medzi nimi lekári, učitelia, ale aj starostovia a prokurátori," povedal Kaliňák.
Ako pripomenul, na Slovensku sa podarilo zaviesť viaceré protikorupčné opatrenia. Sú medzi nimi nové pravidlá pre financovanie strán a volebných kampaní, protischránkový zákon, či zavedenie elektronického trhoviska.
Za veľký úspech vlád Roberta Fica považuje Kaliňák aj vstup Slovenska do schengenského priestoru. "Stali sme sa tým európskymi občanmi prvej kategórie. Musím spraviť aj pomocou našej diplomacie všetko preto, aby sa našli nástroje na zachovanie schengenského projektu," uviedol Kaliňák.
Pri zlepšovaní bezpečnostnej situácie sa podľa Kaliňáka musí vláda zamerať viac aj na prácu s rómskou komunitou. "Bolo chybou, že sme túto úlohu zverili opozícii, ktorá absolútne zlyhala. Keď na post splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity nastúpil nominant strany Most-Híd Ábel Ravasz, veci sa konečne pohli k lepšiemu," skonštatoval Kaliňák.
Podľa jeho slov nie je možné, aby kriminalita na Slovensku klesala, ale v rómskych osadách stagnovala, alebo stúpala. "Treba zaviesť zásadné opatrenia, políciu musí byť vidieť, musí konať a reagovať. Musí sa zvýšiť zodpovednosť rodičov za deti. Je potrebné zaviesť štatistiku rómskych trestných činov, aby sme vedeli, kto ich pácha a vedeli kriminalitu znížiť," zdôraznil Kaliňák.


P. ŽIGA: Rekordný počet investorov ukazuje na dobré podnikateľské prostredie

Na Slovensko prichádza rekordný počet investorov, vďaka čomu klesá nezamestnanosť a vytvára sa tlak na zvyšovanie reálnych miezd. Uviedol to minister hospodárstva SR Peter Žiga na konferencii strany Smer-SD, ktorá sa konala v sobotu v Nitre. Podľa Žigu záujem investorov dokazuje, že na Slovensku je dobré podnikateľské prostredie.
"Svedčí o tom aj to, že v 50 percentách prichádzajú nové investície. Ďalších 50 percent však predstavujú firmy, ktoré chcú svoje podnikanie na Slovensku rozširovať. To, že u nás máme vhodné podnikateľské prostredie, dokazuje aj príchod takých investorov, akým je Amazon, ktorý prišiel bez akejkoľvek podpory štátu," pripomenul Žiga.
Podľa jeho slov pripravila vláda viaceré opatrenia, ktorých cieľom je zjednodušiť život firmám a zamestnávateľom. Je medzi nimi napríklad aj predĺženie lehoty na prihlásenie zamestnancov, zjednodušenie byrokracie či super odpočet výdavkov na výskum a vývoj. "Plánujeme tiež monitorovať efektivitu zákonov a tie, ktoré sa ukážu ako zbytočné, sa budú rušiť," povedal minister.
Vláda sa chce venovať aj preberaniu rôznych regulácií Európskej únie (EÚ). "Často sa stáva, že sa u nás zavádzajú oveľa prísnejšie pravidlá, ako EÚ stanovuje. Budeme sa týmto problémom zaoberať a usilovať sa o to, aby naše pravidlá neboli ešte komplikovanejšie, ako je to z hľadiska európskej legislatívy potrebné," dodal Žiga.


P. PELLEGRINI: Vyhlasujeme vojnu byrokracii, ktorá sa tu nakopila za 25 rokov

Budúci týždeň by mal byť predstavený zákon, ktorý zakáže úradom vyžadovať od ľudí výpisy z listu vlastníctva, obchodného registra, zo živnostenského registra a tiež výpis z registra trestov. Na sobotňajšej konferencii Smeru-SD v Nitre to avizoval podpredseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD). "Štát už tieto údaje má, preto ich úrady nemajú prečo vypytovať od ľudí. Ľudia nemajú byť poštári a behať z jedného úradu na druhý," povedal Pellegrini.
Podľa jeho ďalších slov spoločne s ministrom hospodárstva Petrom Žigom a ministrom financií Petrom Kažimírom (obaja Smer-SD) vyhlasujú zásadnú vojnu byrokracii, ktorá sa na Slovensku za 25 rokov nakopila a postupne budú predstavovať ďalšie opatrenia na zníženie byrokracie.
Ďalšie pripravované opatrenia sa týkajú čerpania eurofondov. "Vďaka nim sa urobilo na Slovensku veľa pozitívneho a nemôžeme dovoliť, aby sa všetko dobré znehodnotilo niekoľkými problematickými projektmi, kde pravdepodobne dôjde k zníženiu kofinancovania," povedal Pellegrini. K plánovaným opatreniam patrí elektronické žrebovanie hodnotiteľov, zvýšenie nárokov na odbornosť hodnotiteľov či vytvorenie skupiny expertov v prípade hodnotenia projektov nad 10 miliónov eur. "Vypracujeme vzorové formuláre, ako sa majú hodnotiť projekty a zverejníme zoznam hodnotiteľov," povedal Pellegrini. Opatrenia sú súčasťou akčného plánu transparentnosti a zefektívnenia použitia europeňazí, ktorý obsahuje 36 konkrétnych opatrení.
V súčasnosti už na Slovensku funguje vlastná výstražná komisia, ktorá môže realizovať opatrenia okamžite po zachytení akéhokoľvek podozrenia súvisiaceho s čerpaním eurofondov. "K dispozícii máme aj špeciálny systém Arachné, ktorý po nahodení údajov do počítača, dokáže vyselektovať celú sieť zoskupení a vzájomných prepojení, aby sa dali odhaliť skupiny, ktoré sa pokúšajú dostať k eurofondom nekalými spôsobmi," tvrdí Pellegrini.


zdroj: TASR

pozrite si vystúpenie predsedu strany SMER - SD Roberta Fica
pozrite si vystúpenie podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča
pozrite si videopozdrav podpredsedu strany SMER - SD Petra Kažimíra
pozrite si vystúpenie generálneho manažéra strany SMER - SD a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera
pozrite si vystúpenie podpredsedu strany SMER - SD Petra Pellegriniho
pozrite si vystúpenie podpredsedu strany SMER - SD Roberta Kaliňáka
pozrite si vystúpenie podpredsedu strany SMER - SD Petra Žigu
pozrite si diskusiu a záver

Dokument DRŽÍME SLOVO
 

Categories: 
Aktuality