R. Fico: Slovenskej ekonomike sa výnimočne darí

Nachádzate sa tu

5. 2. 2018

„Čakáme, že dôjde k zrýchleniu hospodárskeho rastu v priebehu roku 2018 oproti prognózam, ktoré už boli prezentované. S tým, že v roku 2019 bude tento hospodársky rast ešte vyšší a bude nad 4 %,“ uviedol premiér a dodal, že slovenskej ekonomike sa výnimočne darí a k tomuto priaznivému vývoju dopomohli okrem viacerých faktorov aktívne kroky vlády, či už ide o oblasť zamestnanosti alebo získavania zahraničných investícií. Tento rok by sa podľa predsedu vlády Roberta Fica malo zároveň vytvoriť 40-tisíc pracovných miest. Pokles nezamestnanosti bude podľa prognózy pokračovať aj naďalej. „Nezamestnanosť na Slovensku trhá všetky historické rekordy. Nikdy na Slovensku nebolo zamestnaných toľko ľudí, ako je v tomto období a nikdy tak tomu nebolo od roku 1993 od vzniku Slovenskej republiky,“ zdôraznil premiér.

Pozitívny pohľad na slovenskú ekonomiku potvrdzujú aj ratingové agentúry. Fitch Ratings potvrdil rating A+ so stabilným výhľadom. Slovensku predpovedá veľmi dobrý hospodársky rast a očakáva znižovanie verejného deficitu. „Čakajú nás tri najlepšie roky za posledných desať rokov z hľadiska kontinuálneho rastu. Potvrdzujeme, ekonomický rast v roku 2018 bude nad 4 %, hovoríme o čísle 4,2 % a na budúci rok očakávame rast 4,5 %,“ povedal minister financií Peter Kažimír.

Premiér Robert Fico zároveň pomenoval niekoľko opatrení, ktoré chce vláda realizovať v roku 2018. Témou budú mzdy v štátnej službe, peniaze na výstavbu podnikových nájomných bytov alebo téma priemyslu na Slovensku. „Nemôžeme sa dlhodobo spoliehať len na to, že to bude priemysel a že to bude výroba automobilov, ktoré budú túto krajinu ťahať do budúcnosti,“ povedal predseda vlády, podľa ktorého novou alternatívou pre Slovenskú republiku je cestovný ruch. „Privítal by som, keby sa už v roku 2018 začalo v súvislosti s hospodárskym rastom hovoriť o aktívnych nástrojoch podpory cestovného ruchu.“

Predseda vlády Robert Fico sa vyjadril aj k téme rekonštrukcie internátov. „Ponúkli sme pred dvoma týždňami, že začíname 10 miliónmi v prvom polroku, 10 miliónmi v druhom a potom spustíme program zatepľovania budov. Mrzí ma, že sa táto ponuka odmieta. Ale mám podstatne konkrétnejšiu odpoveď - dámy a páni rektori, študenti. S plnou vážnosťou Vám oznamujeme, že každú jednu faktúru, ktorú nám predložíte do 31. decembra 2018 na rekonštrukciu internátov, preplatíme,“ vyhlásil premiér.

„Na tento rok som naplánoval mojim ministrom 15 výjazdových rokovaní vlády. Musíme prejsť všetky okresy, ktoré sú najmenej rozvinuté a sú v príslušnom zákone,“ povedal premiér a dodal, že vláda v každom takomto regióne vyčlení extra 1 milión eur na malé projekty, ktoré pomôžu obciam a mestám. Podľa predsedu vlády SR Roberta Fica si ľudia po dvoch rokoch zaslúžia vedieť, kde sa nachádzame aj s plnením programového vyhlásenia vlády. „V krátkom čase chcem urobiť inventúru programového vyhlásenia vlády s tým, že navštívim každého jedného ministra. Zoberieme si červené pero, programové vyhlásenie vlády a budeme podčiarkovať. To, čo nebude naplnené, tak podčiarkneme červeným perom a povieme, toto je plán na zostávajúce dva roky, ktoré sú pred nami,“ uviedol premiér Robert Fico.

TB predsedu vlády SR R. Fica a ministra financií SR P. Kažimíra

Zdroj: ÚV SR

Categories: 
Čo robíme pre ľudí