R. Fico: „Podarilo sa zablokovať stále prerozdelenie utečencov“

Nachádzate sa tu

16. 10. 2015

„To, že má nejaká krajina 5,5 milióna obyvateľov, neznamená, že si nemôže suverénne povedať svoj názor," zdôraznil R. Fico na samite v Bruseli po zablokovaní snahy o presadenie permanentného mechanizmu.

Premiér Robert Fico na štvrtkovom samite Európskej únie v Bruseli potvrdil postoj slovenskej vlády k utečeneckej kríze, a to aj napriek veľkému rozporu názorov. Lídri EÚ sa nezhodli na trvalom mechanizme prerozdeľovania utečencov. „Ak sme nesúhlasili s povinnými kvótami, tak Slovensko principiálne odmieta aj permanentný mechanizmus rozdeľovania,“ zdôraznil Robert Fico po skončení samitu. Vláda SR pred samitom dostala informáciu o tom, že niektoré štáty sa pokúsia tému migrantov zapracovať do návrhu záverov štvrtkovej Európskej rady, hoci sa tam pôvodne nenachádzala. V takomto prípade možno na ďalšom samite tento návrh začať spracúvať. Premiér tvrdí, že ide o lídrov tých štátov, ktoré sú najviac dotknuté migračnou krízou.
Medzi nimi a krajinami Vyšehradskej štvorky tak došlo k rétorickej roztržke. K návrhu trvalého mechanizmu malo výhrady napríklad aj Španielsko. „Spojili sme sily, bolo to veľmi nepríjemné, podobne ako pri povinných kvótach, a podarilo sa nám to zablokovať. Je zrejmé, že dnes si mnohé krajiny, ktoré by privítali trvalý mechanizmus, uvedomujú, že ak nastane pokus o presadenie trvalého mechanizmu, príde k veľkému konfliktu,“ konštatoval šéf slovenského vládneho kabinetu. „To, že má nejaká krajina 5,5 milióna obyvateľov neznamená, že si nemôže suverénne povedať svoj názor,“ podčiarkol Robert Fico.

Napriek jednoznačným postojom k utečeneckej kríze je Slovensko pri riešení migračnej krízy aktívne. Naša krajina chce posilniť personál európskej agentúry na ochranu vonkajších hraníc Európskej únie a ponúka 20 ľudí, na budúci rok ďalších desať. Prispejeme tiež spoločným hliadkovaním štátov V4 na maďarsko-srbských hraniciach. Slovensko na tento účel vyčlenilo dovedna 21 miliónov eur. Peniaze sú okrem iného určené do trustového fondu pre Sýriu, do trustového fondu pre Afriku, do Svetového potravinového programu či do Fondu na podporu migrantov a utečencov Rozvojovej banky Rady Európy.

Aktuality