R. FICO: Máme legitímnu ambíciu vyhrať aj piate voľby za sebou

Nachádzate sa tu

22. 10. 2016

Strana Smer-SD vyhrala parlamentné voľby štyrikrát za sebou a nehanbí sa, že má ambíciu vyhrať aj piatykrát. Vo svojom prejave počas programovej konferencie Smeru-SD to povedal predseda strany a premiér Robert Fico. Programová konferencia Smeru-SD sa koná pod heslom: Európa, Slovensko a sociálna demokracia.
"Sme garantom politickej stability, sme vo veľmi dobrej kondícii. Stále sa rozpadajúce pravicové strany nás poučujú, čo je a čo nie je sociálna demokracia, či politológov, ktorých prognózy nikdy nevyjdú. Ešte sme ani nevznikli a už sme mali zaniknúť, ale my sme tu 17 rokov," povedal Fico.
Zároveň sa pýtal, či je normálne, aby na čele opozičnej strany stál človek v minulosti napojený na mafiu. Podľa premiéra totiž hrozí, že ak sa nebude takýmto veciam brániť, tak po roku 2020 budú takéto strany plne legitímne a budeme svedkami totálneho rozkladu politického systému.
"My sa hlásime k základným ľudským právam. Sme demokrati a budeme za demokratické princípy bojovať. Rešpektujeme iný svetonázor, napr. s liberálmi zdieľame svetonázorovú toleranciu, ale my sme predovšetkým sociálni demokrati, a preto nemôžeme zostať iba pri obhajobe prvej generácie ľudských práv," konštatoval premiér.
Podľa Fica dozrel čas, aby strana pripravila nový politický program, ktorý bude reagovať na nové skutočnosti doma aj vo svete. "Chceme ho predstaviť na sneme v decembri 2017," avizoval s dôvetkom, že hlavnou myšlienkou musí byť silný, spravodlivý sociálny štát.
"Musíme si odpovedať na otázku, či robíme všetko na podporu silného sociálneho štátu. To je prvá otázka, na ktorú musíme nájsť odpoveď v našom novom programe. Druhá je, či sme dostatočne úspešní pri presadzovaní alternatívy rozvoja. A tretia otázka znie, či je našou prioritou tvrdo pracujúci človek, ktorý rešpektuje pravidlá. Rozumie nám tento človek?" pýtal sa Fico a odkázal, že strana si musí povedať, kto je jej cieľ, lebo nemôže priťahovať všetkých voličov.
Premiér komentoval aj prítomnosť médií na dnešnej konferencii. "Neviem o tom, že by nejaká programová konferencia pútala takú pozornosť médií ako táto. Budem predstierať, že je tomu tak, lebo iné strany nič podobné nerobia. Ale aj preto, že sme úspešný politický subjekt, ktorý nemá štyroch členov a na ktorého čele nestojí líder v minulosti prepojený na organizovaný zločin," podotkol.
Za úspechy politiky Smeru-SD označil Fico vlaky zadarmo, stanovenie minimálneho dôchodku či moderný európsky Zákonník práce, a nie ten africký, ktorý nám pripravila pravica, máme konsolidované verejné financie. "Médiá zaujímajú klebety a sprostosti, ale toto sú reálne výsledky, na ktorých musíme postaviť svoju budúcnosť. Sociálna demokracia v slovenskom podaní sú výsledky. Držíme slovo, čo povieme, to aj urobíme," dodal.


Gabriel: Ľudia musia cítiť, že im pomáhame

Sociálni demokrati by mali v Európe hájiť myšlienky slobody a solidarity a usilovať sa o to, aby ľudia cítili, že im Európa pomáha. Myslí si to predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka a nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel.
"Ľuďom sa stáva ich život stále ťažším. Máme veľa nezamestnaných aj medzi mladými. Ľudia sa boja, že im Európa prihorší, že nebudú schopní vybudovať si svoje životy, rodiny. Musíme sa snažiť o to, aby ľudia cítili, že im pomáhame," povedal Gabriel na dnešnej programovej konferencii Smeru-SD v Bratislave.
Zdôraznil ciele Európskej únie ako mier, demokracia a blahobyt. Európu podľa neho neudržíme pokope, ak sa rozdiel medzi bohatými a chudobnými bude zväčšovať. "Potrebujeme sa starať o to, aby ľudia vedeli žiť bezpečne a v blahobyte," vyhlásil Gabriel.
Európa podľa neho potrebuje tiež viac férovosti a spravodlivosti. "Ľudia musia cítiť, že im Európa v živote pomáha," zopakoval s tým, že Európa potrebuje aj spoločnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku. Zdôraznil tiež potrebu digitalizácie.
Rakúsky minister kultúry Thomas Drozda súhlasí, že ide o tri základné princípy Európy, ktorými sú mier, demokracia a blahobyt. Posilniť treba podľa neho dôveru v Európu. Dôležité je poskytovať určitú perspektívu pre ľudí. "Musíme dosiahnuť stabilné príjmy a zamestnanosť," doplnil s tým, že potrebujeme spoločnú Európu.
Hovoril o potrebe udržateľného inkluzívneho rastu, vyšších príjmoch pre ľudí, progresívnej inovatívnej ekonomike. "Iba tak dokážeme náš kontinent popohnať vpred," vyhlásil. Dôležitá je podľa neho aj spolupráca európskych sociálnych demokratov.


Sobotka: V4 nie je zdroj problémov v Európe, snaží sa, aby sa EÚ nerozpadla

Vyšehradská štvorka (V4) nie je zdrojom problémov v Európe. Snaží sa, aby sa Európa nerozpadla. Vyhlásil to na dnešnej programovej konferencii Smeru-SD v Bratislave predseda českej vlády Bohuslav Sobotka v reakcii na kritiku V4 kolegami v únii.
"V Európe je problémov celý rad. V4 vystupuje maximálne konštruktívne a snaží sa pomôcť, aby sa Európa úplne nerozpadla," povedal. V súvislosti s budúcnosťou sociálnej demokracie hovoril o potrebe získať späť politickú dynamiku. Poukázal na rast hnutí, ktoré sú zamerané ničenie Európy. "Idú proti EÚ," poznamenal.
Ďalej hnutia zamerané na ničenie straníckeho systému. "Vymedzujú sa proti tradičným politickým stranám. Sú to hnutia často orientované populisticky," doplnil s tým, že mnohé tieto hnutia ťažia z frustrácie ľudí, z negatívnych dosahov globalizácie. "A sú tu hnutia, ktoré sa živia šírením strachu z migrácie," pokračoval Sobotka.
Aby sociálni demokrati vzali populistom vietor z plachiet, podľa Sobotku sa musí sociálna demokracia dôsledne vrátiť k životným pocitom tých, ktorých vždy sociálni demokrati reprezentovali. "K pocitom ľudí zo stredných a nízkopríjmových vrstiev, zamestnancov, malých podnikateľov, seniorov, mladých ľudí," vymenoval.
Sociálni demokrati tiež musia podľa českého premiéra reagovať na obavy bežných občanov z budúcnosti. "Obávajú sa zhoršenia bezpečnosti, terorizmu, ale aj postupného zosuvu ich sociálneho statusu. Ľudia sa často boja toho, že ich deti budú vyrastať v horšom svete, že ich deti čaká rastúca neistota," vysvetlil Sobotka s tým, že nikto nechce žiť v Európe s perspektívou, že sa bude mať stále horšie.
Sociálna demokracia musí podľa neho garantovať ľuďom prosperitu a bezpečnosť a tiež hájiť slobodu a liberálnu demokraciu, "ktorú ohrozujú populisti, oligarchovia a xenofóbovia všetkého druhu".


M. ŠEFČOVIČ: Mali by sme lepšie využívať Junckerov investičný balíček

Slovensko by malo lepšie využívať Európsky fond pre strategické investície, tzv. Junckerov investičný balíček. Myslí si to podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič.
"Verím, že tento fond môže byť veľmi dobrý zdroj pre investície, ktoré potrebujeme do infraštruktúry a modernizácie miest," povedal na dnešnej programovej konferencii Smeru-SD v Bratislave.
Poukázal na projekty v zahraničí zafinancované z tohto fondu. "Spomeniem jeden - 400 miliónov eur pre 40.000 domácností vo Francúzsku. Zníži to každej rodine náklady na energie o viac ako 1000 eur za rok," uviedol.
Šefčovič je presvedčený, že podobné projekty vieme zrealizovať aj na Slovensku. "Je potrebné vytvoriť investičné platformy," poznamenal. Do roku 2020 by sa mali prostredníctvom fondu vyčerpať stovky miliárd eur.
Eurokomisár hovoril aj o obavách ľudí z toho, ako bude vyzerať budúca Európa. "Majú obavy z toho, akým tempom sa otvárajú nožnice medzi pár superbohatými rodinnými klanmi a stámiliónmi chudobnými a ako vo väčšine vyspelých krajín zápasí o prežitie stredná vrstva, ktorá bola tradične zdrojom rastu," vysvetlil.
Šefčovič volá po posilnení európskeho pilieru sociálnych práv. "Musíme dať všetkým rovnaké príležitosti, posilniť zamestnanecké, sociálne práva a zvýšiť potenciál našej pracovnej sily," poznamenal. Pomôcť treba podľa neho aj mladým ľuďom, ktorí si dnes ťažko hľadajú svoju prvú prácu.
Podpredseda EK zdôraznil, že sociálna demokracie je tu pre ľudí, ktorí ťažko pracujú a pre ktorých je každodenný život často ťažký. Týmto podľa neho treba pomáhať. "Na ekonomický rast sa treba pozerať ako na prostriedok, ktorý má dať našim ľuďom vyšší životný štandard," vyhlásil.
Naša trhová ekonomika musí byť podľa neho postavená na silnom sociálnom základe, "ktorý bude naprávať nespravodlivé spoločenské rozdiely, chrániť pred negatívnymi dosahmi globalizácie, stabilizovať našu spoločnosť a prinášať nové príležitosti".


M. MAĎARIČ: Smer nepresadí niektoré svoje zámery, to však neznamená rezignáciu

Strana Smer-SD je súčasťou koalície zloženej zo strán, ktoré dosiahli vo vládnom programe dobrý kompromis. Znamená to však, že niektoré sociálno-demokratické zámery nebude môcť Smer-SD v tomto volebnom období realizovať. Počas programovej konferencie najsilnejšej parlamentnej strany to dnes vyhlásil podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič.
"To ale neznamená rezignáciu. Naopak, tento čas by sme mali využiť aj na vypracovanie nového programu, s ktorým sa budeme uchádzať o podporu voličov v najbližších voľbách," povedal. Maďarič vyhlásil, že Smer-SD prispieva viac ako desaťročie k stabilite Slovenska. "Aj my sa dopúšťame chýb a mnohí nám veštia koniec. Ale nevidia, že náš príbeh je iný ako príbeh SOP, ANO, HZDS, SDKÚ, SMK či KDH. My sme vždy dokázali udržať jednotu a prijať personálne rozhodnutia, ktoré nám pomohli," povedal.
Maďarič pomenoval viacero tém, ktorým by sa strana Roberta Fica mala venovať, majú prehĺbiť sociálno-demokratickú politiku strany a slúžiť ako podklad pre nový stranícky program. Ten by sa podľa premiéra mohol s odkazom na Alexandra Dubčeka volať Politika s ľudskou tvárou. Kľúčovou agendou majú byť podľa Maďariča sociálno-ekonomické témy.
Pri téme práce a odmeňovania uviedol, že jednou zo základných výziev pre Smer-SD ostáva mzdová politika, ktorú chápe ako súčasť rozvojového modelu ekonomiky, kde ekonomický rast bude ťahaný aj mzdami zodpovedajúcimi produktivite práce. "Preto by pre nás malo ostať prioritou zvyšovanie minimálnej mzdy, na ktorú je naviazaná veľká časť mzdovej štruktúry a ktorá predstavuje dôležitý nástroj na celkový rast platov na Slovensku," povedal Maďarič.
Pri téme daní o dôvodov Smer-SD podľa jeho slov vždy zastával názor, že ťarchu daní a odvodov by nemali niesť ľudia s nízkymi príjmami. "Preto pre nás progresívne zdaňovanie príjmu fyzických osôb zostáva prirodzenou zložkou solidarity. Je tiež potrebné trvať na zvýšení dane z majetku, ktorú máme jednu z najnižších v porovnaní so svetovým priemerom. Podporovať by sme mali aj zavedenie novej dane z finančných transakcií a uvažovať o zdaňovaní ekologicky škodlivých aktivít," odporučil podpredseda strany.
Vo sfére bytovej politiky uviedol, že na Slovensku je nízka dostupnosť bývania. "Aby sa táto situácia zmenila, mali by sme podporiť rozvoj výstavby nájomných bytov. Mali by sme sa zasadiť aj o vznik nového typu bytových družstiev podľa modelu v susednom Rakúsku. Mohlo by ísť o podporu podobnú súčasnému hypotekárnemu príspevku pre jednotlivcov. Mohli by o ňu požiadať družstvá mladých ľudí bez nehnuteľnosti na bývanie, ktorých cieľom by bolo postarať sa o bývanie svojich členov," vysvetlil s tým, že družstvo by mohlo kolektívne požiadať o hypotéku, pričom vďaka väčšiemu rozsahu projektu by cena na jeden byt mala byť nižšia ako pri individuálnom nákupe. Smer-SD by sa podľa Maďariča nemal vzdať ani myšlienky učiteľských služobných bytov a perspektívne ju rozšíriť aj na ďalšie dôležité profesie vo verejnom sektore.
K téme rozvoja podnikateľského prostredia uviedol, že predstavitelia Smeru-SD by si mali uvedomiť dôležitosť malých a stredných podnikov, podporovať ich aj priamo finančne pomocou výhodných úverov a záruk, ktoré by mali byť poskytované prostredníctvom Slovenského investičného holdingu.
Smer-SD tu hovorí aj o podpore sektora vyspelých technológií, výskumu a vývoja, startupov a inovácií. "Účinným nástrojom posilnenia slovenskej ekonomiky je aj nárast kúpyschopného dopytu, ktorý by bol uspokojovaný domácou produkciou. To sa dá dosiahnuť najmä podporou lokálnej ekonomiky ako rodinné, družstevné, komunálne či sociálne podniky," konštatoval Maďarič.
Na margo témy sociálnej ekonomiky hovoril o grantoch a výhodných pôžičkách pre začínajúce sociálne podniky a novej legislatíve na podporu sociálnej ekonomiky, vrátane družstevnej. Spomenul aj uzákonenie možnosti chránených dielní na vykonávanie činností v exteriéri. Uvažovať podľa Maďariča treba aj o zjednodušení zohľadňovania tzv. sociálneho aspektu vo verejnom obstarávaní.


P. KAŽIMÍR: Hlavným problémom rozvoja Slovenska sú regionálne rozdiely

Hlavným problémom ďalšieho rozvoja Slovenska sú regionálne rozdiely. Na dnešnej programovej konferencii Smeru-SD to vyhlásil podpredseda strany a minister financií Peter Kažimír.
"Regionálne rozdiely nie sú témou, ktorú môžeme zľahka pohladiť a potom sa na to vykašľať. Regionálne rozdiely sú hlavným problémom ďalšieho rozvoja našej krajiny. Žijeme totiž v krajine, kde rozdiel medzi najvyspelejšou časťou a tou najchudobnejšou je obrovský a bude zdrojom ďalších nerovnováh a problémov," uviedol Kažimír.
Nemožno podľa neho rezignovať na problém, že Bratislava je piaty najrozvinutejší región v Európe a východné časti patria k najzaostalejším v Európe. "To sa deje v jednej krajine. Takže regionálne rozdiely sú kľúčovou témou na to, aby sme mohli byť ďalej úspešní," zdôraznil Kažimír.
Generálny manažér strany a minister práce Ján Richter zas informoval, že nový rok by chcel začať ešte nižšou nezamestnanosťou, ako je dnes. Jeho predstava je, aby to bolo pod deviatimi percentami. "Štvrtý rok po sebe, chvalabohu, klesá nezamestnanosť. Urobíme všetko pre to, aby sme nový rok privítali číslom osem," vyhlásil. Richter považuje za najlepšiu sociálnu pracovnú politiku princíp "dať ľuďom prácu, ak o ňu stoja".
Podpredseda strany a vicepremiér pre investície Peter Pellegrini volá po sociálnej demokracii aj spoločnosti. "Slovensko má na to, aby to bola moderná a inovatívna krajina," vyhlásil. Pokiaľ ide o sociálnu demokraciu, tá musí podľa neho zboriť viacero mýtov. Podarilo sa to podľa neho v otázke konsolidácie verejných financií. "Sociálna demokracia ukázala, že dokáže konsolidovať verejné financie," poznamenal. Teraz podľa neho potrebuje ukázať, že sa vie vysporiadať s modernými technológiami. "Musíme zabezpečiť, aby k moderným technológiám mal prístup každý bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza, z akej je sociálnej vrstvy," povedal Pellegrini.


Delegáti odobrili programové tézy, rozhodne o nich snem v Prešove

Delegáti programovej konferencie Smeru-SD dnes jednohlasne odobrili tézy, ktoré predstavil podpredseda strany Marek Maďarič. Krajským a okresným radám Smeru-SD a poslaneckému klubu odporučili, aby sa programovými tézami zaoberali.
Predsedníctvu strany zase delegáti odporučili, aby na stranícky snem (10.12.) v Prešove predložilo návrh postupu spracovania nového programu, s ktorým sa bude strana uchádzať o dôveru občanov v najbližších voľbách do NR SR.
"Platí, že témy a tézy sú otvorené. Dávajte nám návrhy, budeme ich tam dopĺňať a definitívne o tom budeme rozhodovať až na sneme v Prešove," informoval predseda strany a premiér Robert Fico.
Maďarič dnes v prejave vyhlásil, že strana Smer-SD je súčasťou koalície zloženej zo strán, ktoré dosiahli vo vládnom programe dobrý kompromis, čo však znamená, že niektoré sociálno-demokratické zámery nebude môcť v tomto volebnom období realizovať.
"To ale neznamená rezignáciu. Naopak, tento čas by sme mali využiť aj na vypracovanie nového programu, s ktorým sa budeme uchádzať o podporu voličov v najbližších voľbách," povedal. Maďarič vyhlásil, že Smer-SD prispieva viac ako desaťročie k stabilite Slovenska. "Aj my sa dopúšťame chýb a mnohí nám veštia koniec. Ale nevidia, že náš príbeh je iný ako príbeh SOP, ANO, HZDS, SDKÚ, SMK či KDH. My sme vždy dokázali udržať jednotu a prijať personálne rozhodnutia, ktoré nám pomohli," povedal.
Maďarič pomenoval viacero tém, ktorým by sa strana Roberta Fica mala venovať, majú prehĺbiť sociálno-demokratickú politiku strany a slúžiť ako podklad pre nový stranícky program. Ten by sa podľa premiéra mohol s odkazom na Alexandra Dubčeka volať Politika s ľudskou tvárou. Kľúčovou agendou majú byť podľa Maďariča sociálno-ekonomické témy.


zdroj: TASR

PROGRAMOVÉ TÉZY

UZNESENIE z Programovej konferencie

Pozrite si vystúpenie Sigmara Gabriela

Pozrite si vystúpenie Thomasa Drozda

Pozrite si vystúpenie Bohuslava Sobotku

Pozrite si vystúpenie Maroša Šefčoviča

Pozrite si vystúpenie Roberta Fica

Pozrite si vystúpenie Mareka Maďariča

Pozrite si vystúpenie prezidenta KOZ Jozefa Kollára

Pozrite si vystúpenie predsedu JDS Jána Lipianskeho

Pozrite si vystúpenie podpredsedu SZPB Igora Čombora

Pozrite si vystúpenie Jána Richtera

Pozrite si vystúpenie Petra Kažimíra

Pozrite si vystúpenie Petra Pellegriniho

 

Categories: 
Aktuality
Čo robíme pre ľudí