R. Fico: Macedónsko aj naďalej potrebuje pomoc slovenských policajtov

Nachádzate sa tu

2. 3. 2016

Predseda vlády SR Robert Fico spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom navštívil dnes macedónsko-grécku hranicu v blízkosti mesta Gevgelija, kde uviazli tisíce migrantov. S napätou situáciou ich priamo na mieste oboznámil minister vnútra Macedónskej republiky Oliver Spasovski. Robert Fico po stretnutí s predstaviteľom tamojšej vlády uviedol, že Macedónsko aj naďalej potrebuje pomoc v množstve až 350 cudzích policajtov. O niekoľko dní skončí mesačné pôsobenie v balkánskej krajine 25 slovenských policajtov. Podľa premiéra sa pri ochrane hranice osvedčili. Oznámil, že slovenská policajná prítomnosť tam bude pokračovať.
Robert Fico pred budúcotýždňovým summitom Európskej únie uviedol, že ak sa nenaplní dávnejšia dohoda medzi Tureckom a EÚ a s Gréckom ako členskou krajinou únie, Slovensku neostane nič iné, ako presadzovať ochranu schengenskej hranice na inom úseku. "Ak nefunguje Turecko a Grécko, musíme zastaviť migrantov na inej línii. A my sme sem došli preto, aby sme ponúkli krajinám, ktoré sú na tejto línii, pomoc, pretože už bude neskoro, keď budú migranti v celej Európe rozpohybovaní v obrovských masách," zdôraznil.
V Gevgeliji sa v pondelok 29. februára 2016 migranti pokúsili o prerazenie hraničného plota a prechod z Grécka do Macedónska. Dnešnú prítomnosť Roberta Fica a Roberta Kaliňáka sprevádzali ich hlasné protesty spoza plotu obohnaného ostnatým drôtom. "Som človek, ktorý ako premiér videl všelijaké hrôzy. Toto nie je hrôza, toto je nebezpečenstvo," reagoval Robert Fico na situáciu s tým, že bude i naďalej zdôrazňovať bezpečnostný aspekt migračnej krízy. "Naďalej budeme trvať na tom, že pokiaľ nedôjde k dôslednej ochrane vonkajších hraníc, tak sa neuchránime pred negatívnymi dôsledkami migračnej krízy... Ak toto budeme všetci naďalej podceňovať a pozerať sa na to, že sa nič nedeje, tak sa naozaj na Slovensku raz zobudíme a zistíme, že máme na Slovensku možno veľa ľudí, ktorí cez nás prechádzajú. Je to mimoriadne vážna situácia," uviedol slovenský premiér.
Minister vnútra Robert Kaliňák ocenil Macedónsko za jeho posledné aktivity. Krajina zatvorila 21. februára hranice s Gréckom pre migrantov z Afganistanu a na svoje územie vpúšťa denne iba do 300 utečencov zo Sýrie a Iraku. "Je do určitej miery obdivuhodné, že Macedónsko ako nečlenská krajina Európskej únie prevzala na seba tú úlohu, že robí prácu, ktorú v skutočnosti malo robiť Grécko," uviedol Robert Kaliňák. Podľa šéfa rezortu vnútra možno tvrdiť, že migranti, ktorí aktuálne uviazli v Grécku, na 100 percent nie sú vojnoví utečenci. Zdôvodnil to tým, že každý vojnový utečenec, ktorý je ohrozený na živote, príde do prvej krajiny, kde vojna nie je, a tam požiada o azyl. Ľudí demonštrujúcich za plotom označil za špekulantov. "Momentálne sa snažia vystúpiť z členskej krajiny EÚ do krajiny, ktorá v EÚ nie je," opísal paradoxnú situáciu v Gevgeliji s tým, že v Grécku nikomu nehrozí vojnové nebezpečenstvo.
Predstavitelia slovenskej vlády si prezreli i dočasné tranzitné centrum v Gevgeliji, kde sa stretli s policajtmi, ktorí v Macedónsku pôsobia od 4. februára. Naši strážcovia zákona mali v náplni stráženie hranice a zabezpečovanie verejného poriadku. V spolupráci s macedónskymi policajtmi zabezpečovali napríklad bezpečnostné prehliadky migrantov prechádzajúcich hranicu. Slovenskí policajti okrem toho pôsobia v súčasnosti v Grécku, Slovinsku a pomáhali i v Maďarsku.

 

Zdroj: TASR

Categories: 
Chránime Slovensko