„Je doba, aby sme prestali ľudí strašiť, dali im nádej, že sú tu strany, ktoré sú pripravené sa postaviť čelom ku všetkým výzvam, ktoré prináša Európa a vnútropolitická situácia. My nie sme strana, ktorá len hovorí, že bude zle, sme tu na to, aby sme ponúkli ľuďom určitú mieru nádeje a istôt,“ uviedol šéf SMERu-SD Robert Fico.
Podľa jeho vyjadrení je program strany SMER-SD orientovaný na ľudí, na rozdiel od pravice, ktorá ponúka program založený na zdražovaní a zvyšovaní DPH. „Myslíme si, že existujú aj iné spôsoby, ako získavať prostriedky do štátneho rozpočtu. Preto chceme ponúknuť zdroje do štátneho rozpočtu tam, kde sú – u bohatých, silných, veľké firmy, bankový sektor. Chceme zvýšiť sadzbu bankovej dane z 0,4 na 0,7 percenta Sme pripravení zvýšiť dane u veľkých firiem a u ľudí, ktorí zarábajú ročne viac ako 33 tisíc eur. Sme pripravení vyššie zdaniť luxus – vyššie zdaniť alkohol, vyššie zdaniť tabak,“ zdôraznil líder SMERu-SD.
Zároveň podotkol, že hospodársky rast plánujú stimulovať primeraným využívaním eurofondov a za správny krok považujú vytvorenie miesta ministra bez kresla, ktorý by riadil proces využívania eurofondov. V prípade, že bude SMER-SD vo vláde, plánuje zrušiť špecializovanú štátnu správu na úrovni krajov a získané prostriedky následne použiť na posilnenie daňových úradov. Ďalším krokom bude obnovenie PPP projektov a podpora sociálneho dialógu. „Nová vláda musí vytvoriť okamžite krízovú radu, ktorá bude širšia, ako štandardný sociálny dialóg. Teda nie iba zamestnávatelia, odbory, mestá a obce. Musia tam byť aj predstavitelia finančného sektora, predstavitelia vedy, predstavitelia najvýznamnejších cirkví a predstavitelia opozície,“ podotkol R. Fico.
Podľa neho musí nová vláda pozostávať z čo najmenšieho počtu politických strán, ktoré budú programovo vyhranené a budú mať dlhoročné skúsenosti. „Odmietame novotvary, odmietame politické brojlery, odmietame dobrodruhov a avanturistov, ktorí spôsobili Slovensku vždy nejaké ťažkosti. A takéto politické strany musia zostať na okraji politickej scény,“ konštatoval R. Fico.
Podľa lídra sociálnych demokratov snem preukázal, že SMER-SD je zárukou stability slovenského politického systému.„Vládne strany sú v totálnej kríze, bez hlasov stabilného Smeru nebolo možné prijímať vážne rozhodnutia, ako bol euroval, ústavný zákon, ktorým sme riešili pomery po páde vlády, ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Snem určite zhodnotil aj pôsobenie vlády Ivety Radičovej za posledných 18 – 19 mesiacov a zhrniem to do krátkej vety. Experiment pravicového zlepenca skončil hanbou a fiaskom,“ povedal R. Fico.
Vláda, ktorá vznikne po marcových voľbách, musí byť podľa expremiéra európsky orientovaná. „Euro je pre Slovensko životné dôležité. A my odmietame akékoľvek úvahy o tom, že by euro mohlo byť nahradené slovenskou korunou. Došlo by ku katastrofálnemu znehodnoteniu vkladov, príjmov ľudí, došlo by k prudkému zhoršeniu sociálnej situácie,“ povedal R. Fico s tým, že ak bude jeho strana vo vláde, podporí rozhodnutia týkajúce sa fiškálnej disciplíny i automatických sankcií.
Snem v Košiciach zhodnotil podpredseda SMER - SD Pavol Paška ako úspešný a podľa jeho slov sa niesol vo veľmi dobrej atmosfére, keďže sa stretli správni ľudia v správnom čase na správnom mieste. „Správni ľudia preto, lebo reprezentovali všetkých tých členov Smeru – sociálnej demokracie, ktorí vedia čo chcú a ako to chcú urobiť. A čo chcú, okrem beznádeje, ľuďom na Slovensku ponúknuť. Správny čas preto, lebo si myslím, že to, čomu hovoríme nádej do budúcnosti, je neuveriteľne dôležité dnes ľuďom, okrem tej beznádeje, ktorá sa na nich valí, ponúkať. No a na správnom mieste preto, lebo Košice po stáročia sú miestom, ktoré je charakterizované toleranciou a vzájomnou úctou,“ zhodnotil Pavol Paška.
Podľa Roberta Fica bolo úlohou snemu mobilizovať ľudí, keďže strana SMER-SD chce v marcových voľbách dosiahnuť vyšší výsledok ako v roku 2010 (880 tisíc voličov). „ Voliči si môžu vybrať, buď si vyberú zlepenec, ktorý pôjde cestou zdražovania, alebo si vyberú stabilnú vládu, ktorá pôjde cestou podpory hospodárskeho rastu, zamestnanosti, hľadania príjmov do štátneho rozpočtu od bohatých bánk a silných. A samozrejme, cestou stability a istoty pre konkrétnych ľudí,“ dodal na záver Robert Fico.