Premiér odmieta kritiku Podnikateľskej aliancie Slovenska k príplatkom za prácu počas noci, sviatkov a víkendov

Nachádzate sa tu

23. 11. 2017

Predseda vlády Robert Fico dnes reagoval na kritiku Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorým prekáža zvýšenie príplatku za prácu počas noci, sviatkov a víkendov. „V roku 2018 navrhujeme, aby tento príplatok nebol 50 centov, ale aby bol 1,38 eura, teda zvýšenie nočného príplatku na hodinu o 88 centov. Páni podnikatelia z aliancie, buďte takí láskaví, postavte sa o desiatej hodine k pásu, buďte takí frajeri a makajte do šiestej do rána a majte 20 minút prestávku,“ povedal predseda vlády.

Premiér prejaví solidaritu so zamestnancami, ktorí pracujú počas noci, prípadne víkendov, sviatkov a pôjde si odpracovať takúto jednu zmenu. „Veľmi rád sa podelím so svojimi pocitmi, keď ráno budem vychádzať z firmy, že aké je to fantastické si takto v noci zapracovať, a že aké to je nehorázne a nespravodlivé pýtať si od zamestnávateľov, že namiesto 0,5 eura by mal takýto človek dostať 1,38 eura,“ uviedol predseda vlády a dodal, že si váži podnikateľov, ktorí poctivo vybudovali svoje firmy a váži si aj firmy, ktoré majú silné sociálne programy, rozvíjajú sa a myslia do budúcnosti.

Podľa premiéra aliancia oslovila okolo 1400 podnikateľov, ale prieskumu sa zúčastnilo len 144 respondentov. „Pýtam sa teda, aká je to reprezentatívnosť, keď len 10 %  podnikateľov považovalo túto tému za dôležitú, že sa k nej vôbec vyjadrili a mali čas vyjadriť. Zjavne nejde o žiadne likvidačné opatrenia voči firmám a podnikom, ako sa snažia predstavitelia podnikateľskej aliancie nahovoriť občanom Slovenska.“ Vláda sa drží základnej filozofie, že keď sa štátu darí a firmy dosahujú zisky, tak je dôležité, aby sa štát, ale aj firmy o tento dobrý hospodársky výsledok podelili s ľuďmi. „To je základná filozofia, na ktorej stojí naša politika.  Myslel som si, že aj páni z Podnikateľskej aliancie Slovenska majú svoje sociálne cítenie a budú akceptovať, že v časoch kedy sa ekonomike a im darí, budú pripravení na vyššie príjmy pre svojich zamestnancov. Zamestnancov, ktorých práca vytvára týmto podnikateľom ich zisky,“ uviedol predseda vlády a povedal, že je nehorázne, závidieť človeku, ktorý v noci maká ako mulica, že mu chceme dať z 0,5 eura 1,38 eura.

Mzdové náklady v slovenskom priemysle predstavujú podľa predsedu vlády v priemere 7 % zo všetkých nákladov. „Ak vzrastú o 3 % tým, že chceme vyššie nočné príplatky, príplatky za sobotu, nedeľu a cez štátny sviatok, tak sa zvýšia na 10 %. Ale na celkových nákladoch, ktoré má zamestnávateľ to bude navýšenie iba o 0,2 %,“ uviedol Robert Fico.  Podľa premiéra až 23 % zamestnancov pracujúcich v priemysle na Slovensku pracujú v nadčasových režimoch alebo v neprežitých prevádzkach, čo znamená, že pracujú aj v noci. „V Európskej únii je to priemerne len 11 %. Taktiež pomer miezd na HDP je okolo 36 %, ale pomer zisku na HDP je okolo 51 %. V západnej Európe je to presne naopak, mzdy 49 %  a zisk 36 %,“ povedal predseda vlády. 
 

zdroj: ÚV SR

pozrite si tlačovú konferenciu

Categories: 
Aktuality