Predseda parlamentu privítal generálneho tajomníka OSN na Bratislavskom hrade

Nachádzate sa tu

19. 10. 2015

Po takmer dvojdňovom pobyte v Tatrách zavítal generálny tajomník Organizácie spojených národov (OSN) Pan Ki-mun do hlavného mesta. V reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu ho popoludní prijal aj predseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini. Počas približne polhodinového rokovania Pellegrini na stretnutí s Pan Ki-munom vysoko ocenil prácu našich diplomatov, ktorí doteraz pôsobili v službách OSN a vyjadril presvedčenie, že aj v budúcnosti budú slovenskí predstavitelia zastávať zodpovedné posty v rámci tejto organizácie.

Diskusia generálneho tajomníka OSN s predsedom nášho parlamentu sa niesla v obdobnom duchu ako rokovania so všetkými slovenskými partnermi, pričom sa spoločne venovali aj téme klimatických zmien, otázke udržateľného rozvoja a chudoby, boja proti terorizmu, či migračnej kríze. Generálny tajomník OSN zároveň ocenil aktívnu účasť Slovenska v mierových operáciách OSN. „Slovensko za vyše 20 rokov aktívne prispievalo a prispieva k zachovávaniu medzinárodného mieru a bezpečnosti vo viac ako 20 mierových operáciách OSN a aj dnes naši vojaci pod vlajkou OSN slúžia na Cypre, Golanských výšinách a Haiti. Sme ale aktívni aj v iných mierových alebo stabilizačných misiách – v Afganistane, Bosne a Hercegovine, Kosove, Gruzínsku alebo na Ukrajine. Za obdobie našej samostatnosti sme zrealizovali viac ako štyristo humanitárnych a rozvojových projektov vo viac ako 20 krajinách,“ zhrnul spoločnú diskusiu Pellegrini.

Predseda Národnej rady SR P. Pellegrini zároveň informoval generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, že pri príležitosti 70. výročia OSN sa Slovensko 24. októbra pripojí k celosvetovej kampani „Turn the World UN Blue“, v rámci ktorej budú najvýznamnejšie pamiatky a architektonické dominanty sveta osvetlené na modro. Modrá je tradičnou farbou Organizácie spojených národov a v prípade Slovenska to bude Bratislavský hrad, ktorý patrí pod správu Národnej rady Slovenskej republiky.


zdroj: NR SR

 

Aktuality