Diskusiu o prioritách našej krajiny v kontexte Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj na prvom zasadnutí Rady vlády SR pre Agendu 2030 (ďalej len Rada vlády) spoločne otvorili podpredseda vlády SR Peter Pellegrini a predseda Valného zhromaždenia OSN a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Čestným hosťom zasadnutia bola zástupkyňa generálneho tajomníka OECD Mari Kiviniemi, bývalá premiérka Fínska.
„Prostredníctvom tejto rady vlády a tejto diskusie chceme priniesť nový štýl politiky. Veľmi by som si želal, keby sa na Slovensku konečne podarilo v politických diskusiách nerozmýšľať len v horizonte jedného volebného obdobia. Preto sme si stanovili, že vytvoríme víziu Slovenskej republiky do roku 2030,“ vyhlásil podpredseda vlády Peter Pellegrini a dodal, že tieto ciele nás povedú bez ohľadu na to, kto bude vládnuť.
Musíme vedieť definovať, v akej krajine chceme žiť o dvanásť rokov, aká kvalita života má byť poskytovaná občanom Slovenskej republiky. Na to nám slúžia aj odporúčania a ciele z Agendy 2030, ktoré však nemôžeme implementovať v celej šírke. Týkajú sa totiž rôznych oblastí, ktorým sa Slovensko ako malá krajina nemôže venovať. Budeme však definovať niekoľko priorít, ktorými sa bude Slovenská republika dobudúcna riadiť,“ povedal vicepremiér.
Predseda Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák vo svojom vystúpení zdôraznil nevyhnutnosť osvojenia si cieľov udržateľného rozvoja a tiež potrebu výraznejšieho napredovania v procese určovania národných priorít. „V mojom ponímaní je Agenda 2030 návodom na spravodlivý život v mieri odstraňovaním nerovností, hladu a chudoby. V konečnom dôsledku preto predstavuje aj konkrétny príspevok k národnej či svetovej bezpečnosti,“ uviedol M. Lajčák, ktorý vyzdvihol dôležitosť práce s mládežou a zvyšovania povedomia verejnosti o tejto kľúčovej téme. „Domnievam sa, že globálne vzdelávanie, Agenda 2030 a implementácia jednotlivých cieľov udržateľného rozvoja nevyhnutne patria do školských osnov, pretože ich výsledky pocítia predovšetkým mladí ľudia. Považujem preto za nesmierne dôležité, aby sa so sedemnástimi cieľmi udržateľného rozvoja riadne oboznámili, cítili svoj diel zodpovednosti a vnímali ich ako svoju vlastnú perspektívu, berúc do úvahy budúcnosť planéty.“
Päť okruhov, na ktorých sa zhodli členovia Rady vlády, zahŕňa nasledovné oblasti:
Strieborná a obehová ekonomika
Vzdelávanie
Zdravie, životné prostredie a kvalita života
Doprava, energetika a mestá v kontexte klimatických zmien
Boj proti chudobe
Či sú práve tieto problematiky relevantnými výzvami pre Slovensko, vyplynie z následnej diskusie medzi štátom, akademickým, súkromným a neziskovým sektorom. „Máme silný mandát zahájiť túto verejnú diskusiu z vysokej politickej úrovne, ktorý nám dáva Agenda 2030, schválená OSN,“ vysvetlil vicepremiér P. Pellegrini. „Vízia Slovenska je záležitosťou nás všetkých. Preto verím, že šancu prispieť k jej formovaniu všetci oslovení naplno využijú,“ uzatvoril.
Agenda 2030 je medzinárodný strategický dokument OSN, ktorý definuje 17 cieľov udržateľného rozvoja. Priority Slovenska budú v súlade s týmito globálnymi cieľmi. Implementáciu Agendy 2030 na vnútroštátnej úrovni koordinuje Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, jej externú dimenziu zastrešuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Slovensko ako zodpovedný člen medzinárodného spoločenstva a aktívny člen donorskej komunity sa prihlásilo k prezentácii dobrovoľnej správy o pokroku v implementácii Agendy 2030 na pôde OSN v júli 2018.
Zdroj: ÚV SR