Ochrana vonkajších hraníc EÚ: Slovensko posiela do Slovinska 20 policajtov

Nachádzate sa tu

3. 11. 2015

Vláda SR dnes na svojom mimoriadnom zasadnutí schválila vyslanie dvadsiatky slovenských policajtov na územie Slovinska, kde pomôžu pri ochrane vonkajších hraníc Európskej únie (EÚ) pred náporom nelegálnych migrantov.

„Opätovne ukazujeme našu pripravenosť a schopnosť solidárne prispievať k riešeniu migračnej krízy. Nie hlúposťami ako sú kvóty, pretože sa ukazuje, že program realokácie úplne zlyhal, je to fantazmagória, ktorá nefunguje. Reálnymi príspevkami ukazujeme, že sme krajina, ktorá od začiatku veľmi jasne hovorila, čo je dôležité“, povedal predseda vlády SR Robert Fico.

Slovensko reaguje na oficiálnu žiadosť ministerky vnútra Slovinskej republiky Vesny Györkösovej-Žnidarovej adresovanej krajinám V4. Úlohou policajtov bude hliadková činnosť na vonkajšej schengenskej hranici s Chorvátskom, ako aj udržanie verejného poriadku vo vnútrozemí. Situácia v Slovinsku je v dôsledku migračnej vlny, ktorá sa ešte posilňuje, kritická. Od 16. do 25. októbra 2015 prekročilo slovinsko-chorvátsku hranicu 50 410 migrantov.
Podľa premiéra Roberta Fica ide o podobnú pomoc, akú predtým Slovensko poskytlo Maďarsku na ochranu jeho hraníc so Srbskom. „V Maďarsku sú naši policajti súčasťou zmiešaných hliadok na monitorovanie a ochranu maďarsko-srbskej hranice. V prípade Slovinska pôjde nielen o monitorovanie slovinsko-chorvátskej hranice, ale aj o zachovanie verejného poriadku v krajine. Je niečo naozaj výnimočné, že sa pozývajú policajné sily z iných krajín, aby sa zabezpečoval verejný poriadok v krajine, v súvislosti s migračnou vlnou“, dodal Robert Fico.

Policajná jednotka by mala do Slovinska odcestovať v piatok 6. novembra. Slovenskí policajti budú slúžiť 12-hodinové zmeny v spoločných zmiešaných hliadkach. Komunikačným jazykom bude angličtina. Slovenská strana zabezpečí výstroj a výzbroj, ktorá bude pozostávať z ručnej guľovej zbrane, pút, obuška, kasera a nepriestrelnej vesty. Policajti budú vybavení aj zariadeniami na nočné videnie a šiestimi motorovými vozidlami. Slovinská strana zabezpečí stravu, ubytovanie a zdravotnú starostlivosť.

„Skúsenosti z Maďarskej republiky dokazujú, že je to veľmi efektívna pomoc. Naši slovenskí policajti odslúžili už viac ako 4 000 hodín v 157 hliadkach, kombinované hliadky z viacerých štátov zadržali 101 migrantov. Naši policajti sa priamo za tento krátky čas podieľali na zadržaní 26 migrantov. Je teda evidentné, že hliadky znižujú tlak na hranicu. Ak by tam neboli, tlak by bol omnoho väčší a (...) tok migrantov by sa mohol opäť preniesť k našim hraniciam“, podčiarkol podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák. 


pozrite si tlačovú besedu

Categories: 
Aktuality
Chránime Slovensko