Ochrana hraníc pred migrantmi: Slovensko vyšle do Macedónska policajtov

Nachádzate sa tu

5. 1. 2016

Slovensko vyšle do Macedónska 25 policajtov, ktorí na žiadosť macedónskeho ministra vnútra pomôžu pri ochrane ich hranice, ako aj pri zabezpečovaní verejného poriadku v Macedónsku. Vláda SR o tom rozhodne na svojom najbližšom zasadnutí, informoval dnes predseda vlády SR Robert Fico. Policajná jednotka bude pripravená opustiť územie SR 1. februára.

„Najväčším problémom, ktorému naďalej v týchto dňoch čelí Európska únia, sú neregulované migračné toky, ktoré prúdia predovšetkým východnou cestou z Turecka cez Grécko do Európy. Môžem sa oprieť o niekoľko oficiálnych čísiel, ktoré potvrdzujú, že v roku 2016 by do Európy malo prísť viac migrantov, ako tomu bolo v roku 2015, pričom OSN predpokladá, že tento počet by mohol dosiahnuť až tri milióny. (...) Podľa najnovších údajov, ktoré mám z dnešného dňa, prichádza do Európy denne 1 000 až 5 000 migrantov s tým, že priemerný počet je okolo 2 000, čo je obrovské množstvo a všetci očakávame, že s príchodom lepšieho počasia sa tento počet nelegálnych migrantov bude len a len zvyšovať. Ide o neakceptovateľné čísla, preto sa vláda SR hlási k filozofii, že je potrebné robiť radikálne opatrenia na hraniciach Schengenu, aby sme minimálne regulovali tieto migračné toky, ak sa nám ich nepodarí úplne zastaviť,“ podčiarkol Robert Fico.

Macedónsko nie je členským štátom Európskej únie, ale je súčasťou takzvanej balkánskej trasy, ktorú využívajú utečenci na ceste do západoeurópskych krajín. V tejto súvislosti požiadalo krajiny Vyšehradskej štvorky o pomoc v boji proti ilegálnej migrácii, ako aj materiálnu podporu. Česká vláda 21. decembra 2015 rozhodla o vyslaní 25 policajtov, ktorí tam budú pôsobiť od polovice januára do konca februára. Okrem toho Macedónsku poskytne na riešenie migračnej krízy 20 miliónov českých korún. Z Maďarska v pondelok 4. januára odišla 31-členná skupina policajtov, ktorá bude počas januára pomáhať na macedónsko-gréckej hranici.

„Rovnako platí a je to vyhlásenie, za ktorým stojí celá moja vláda a ktoré sa potvrdzuje aj v praxi, že tieto neregulované migračné toky prinášajú so sebou veľké bezpečnostné riziká, kvôli ktorým sme aj my na prelome rokov 2015 a 2016 prijímali viaceré opatrenia, ktoré možno neboli až tak viditeľné ako napríklad v Nemecku alebo Rakúsku,“ povedal predseda vlády SR. Slovenská republika v rámci pomoci pri riešení migračnej krízy a ochrane schengenských hraníc Európskej únie vyslala v októbri 2015 do Maďarska 50-člennú policajnú jednotku a v novembri do Slovinska 20 policajtov. ”Zriadili sme špeciálnu zahraničnú policajnú jednotku, ktorú sme nazvali Hrad, v počte 300 ľudí. Títo policajti budú pripravení na nasadenie, na podobné operácie, ako je aj operácia v Macedónsku, a verím, že bude veľký záujem policajtov zo Slovenska o účasť v týchto medzinárodných misiách. Tak tomu bolo aj v prípade Slovinska, Maďarska a tak tomu bude určite aj v prípade Macedónska,“ doplnil Robert Fico.

Minister vnútra SR Robert Kaliňák priblížil, že Slováci slúžili na 40 km dlhom úseku srbsko-maďarskej hranici, pričom za tú dobu zadržali 64 cudzincov. Zároveň avizoval, že misia v Slovinsku bude pokračovať. Do európskej agentúry pre ochranu vonkajších hraníc EÚ s názvom Frontex poskytne SR 100 príslušníkov. "Sme v prebiehajúcej fáze výberového konania, kde je viacej záujemcov ako miest, takže môžeme urobiť výber tých najlepších," uviedol minister.

Categories: 
Chránime Slovensko