Smer-SD odvolá šéfa KDH Jána Figeľa z postu podpredsedu Národnej rady SR ešte dnes (15.4.2015). Návrh podala vládna strana, do programu schôdze ho zaradil predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD). Figeľ je podľa Smeru-SD zodpovedný za situáciu, v ktorej sa ocitli veritelia stavebnej spoločnosti Váhostav-SK.
Figeľovo odvolanie mal na stole už aj Ústavnoprávny výbor NR SR. Keďže opozícia odišla a Smeru-SD chýbal jeden poslanec, výbor nebol uznášaniaschopný. "Argumenty Smeru-SD sú trápne. Odvolať ho za niečo, čo s výkonom jeho funkcie vôbec nesúvisí, to je mocenský ťah, ktorý je v politike prípustný, ale je hanebný. Je to precedens, ktorý nemá obdobu v slovenskom parlamentarizme. Jána Figeľa ste zvolili dobrovoľne a slobodne do funkcie podpredsedu, hoci ste o ňom všetko vedeli," odkázal na výbore poslancom Smeru-SD ešte pred odchodom Pavol Hrušovský (KDH).
Anton Martvoň (Smer-SD) mu oponoval, že jeho strana už v roku 2011 upozorňovala na dôsledky Figeľových zmlúv, že nebudú vyplatení subdodávatelia Váhostavu-SK. "Napriek tomu tú zmluvu pán Figeľ podpísal a keď sa stal podpredsedom NR SR, krivo obvinil Smer-SD, že za to môže. Lepšie vyvodiť zodpovednosť za túto kauzu nemožno," myslí si.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) dnes vyhlásil, že Figeľ si za to nič iné ako odvolanie nezaslúži. "Nič iné si tento človek nezaslúži. Niekto musí niesť politickú zodpovednosť. Ak zoberieme konkrétne faktúry živnostníkov, eseročiek a malých akcioviek, podstatná časť z nich vznikla v troch veľkých zákazkách podpísaných Jánom Figeľom v rokoch 2011 a 2012. Podstatnú časť problémov spôsobil pán Figeľ, ktorý politicky tlačil na firmy a tie ponúkli nereálne ceny," povedal premiér s tým, že na odvolanie Figeľa má Smer-SD morálne právo.
Podľa jeho slov je potrebné trestne stíhať konateľov firiem, ktorí vedeli, že ponúkli príliš nízke ceny, postihnúť majiteľov firmy, ale aj tých, čo to spôsobili. "Ján Figeľ hneď po svojom nástupe na ministerstvo vyplatil 20 miliónov eur spoločnosti Skanska za tunel Sitina. My sme to vyplatiť odmietli. Aká bola provízia pána Figeľa, ak to vyplatil bez súdneho rozhodnutia?" pýtal sa Fico.
Post podpredsedu NR SR má zostať opozícii. KDH avizovalo, že ak Smer-SD Figeľa odvolá, nikoho ďalšieho do tejto funkcie hnutie nenavrhne. Kresťanskí demokrati sa zároveň vzdajú postov predsedov a podpredsedov vo všetkých parlamentných výboroch.
NRSR: Ak Smer odvolá J. Figeľa, postov sa vzdá aj OĽaNO a Most-Híd
Ak Smer-SD odvolá šéfa KDH Jána Figeľa z postu podpredsedu Národnej rady SR, hnutie OĽaNO a strana Most-Híd stiahnu svojich členov z postov predsedov a podpredsedov parlamentných výborov. Erika Jurinová opustí post podpredsedníčky NR SR a Peter Pollák (obaja OĽaNO) funkciu rómskeho splnomocnenca vlády. Oznámili to dnes v pléne líder OĽaNO Igor Matovič a šéf Mosta-Híd Béla Bugár.
"Ak dokonáte tento politický zločin, popravíte toho, kto chcel pri diaľniciach úprimne šetriť, naše hnutie stiahne našich ľudí zo všetkých funkcií, ktoré ste nám veľkodušne dali. A vládnite si do volieb úplne sami," vyhlásil Matovič. Zámer Smeru-SD označil za odplatu človeku, ktorý prekazil sociálnym demokratom kšeft na diaľniciach.
K zámeru vzdať sa funkcií sa pridali aj liberáli z SaS, ktorí však už nemajú klub a teda ani predsedov výborov. "Keby SaS mala nejakých predsedov výborov, tak by sme ich stiahli aj my. Ale nemáme, no pre záznam dopĺňam, vôľa je," vyhlásil Martin Poliačik z SaS.
"Dojalo ma to," reagoval na Matovičovo vystúpenie podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Matoviča, ktorý tajne nahral rozhovor s Radoslavom Procházkom, sa spýtal, či mu nevie poradiť, kto to tajne nahral svojho politického konkurenta, aby ho zničil.
Prvé avizovalo stiahnutie všetkých členov z funkcií predsedov a podpredsedov výborov hnutie KDH, ktoré sa takto postavilo za svojho straníckeho šéfa Figeľa. Hnutie zároveň informovalo, že do funkcie podpredsedu NR SR nenavrhne nikoho.
Vládny Smer-SD chce odvolať Figeľa preto, že je podľa neho zodpovedný za situáciu, v ktorej sa ocitli veritelia stavebnej spoločnosti Váhostav-SK.
"Nič iné si tento človek nezaslúži. Niekto musí niesť politickú zodpovednosť. Ak zoberieme konkrétne faktúry živnostníkov, eseročiek a malých akcioviek, podstatná časť z nich vznikla v troch veľkých zákazkách podpísaných Jánom Figeľom v rokoch 2011 a 2012. Podstatnú časť problémov spôsobil pán Figeľ, ktorý politicky tlačil na firmy a tie ponúkli nereálne ceny," povedal premiér s tým, že na odvolanie Figeľa má Smer-SD morálne právo.
Sociálni demokrati chceli Figeľa odvolať ešte dnes. Zrejme to však nestihnú. Rokovať by mali poslanci do 22.00 h. Do diskusie sa prihlásilo viac ako desať poslancov. Do dohodnutého záveru rokovania teda pravdepodobne nestihnú vystúpiť všetci. Pokračovať by mali vo štvrtok 16. apríla.
Smer zatiaľ o Figeľovi nerozhodne, v utorok prídu na rad reštrukturalizácie
Parlament dnes o odvolaní šéfa KDH Jána Figeľa z postu podpredsedu Národnej rady SR nerozhodne. Ak by aj stihli vystúpiť všetci rečníci prihlásení do rozpravy, hlasovať sa dnes nebude. Oznámil to predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) po rokovaní poslaneckého grémia.
Poslanci sa tiež dohodli, že rokovať budú dnes len do 14.00 h. Do lavíc sa vrátia v utorok 21. apríla ráno o 9.00 h. Ak by dnes nestihli uzavrieť rokovanie o Figeľovi, nie je jasné, kedy sa k nemu vrátia. V utorok totiž budú diskutovať o tom, či prijať zmeny v reštrukturalizáciách firiem v zrýchlenom režime. Kedy bude plénum rozhodovať o Figeľovom osude na poste podpredsedu parlamentu, by sa mali poslanci dohodnúť v utorok.
Figeľa chce odvolať Smer-SD, lebo je podľa neho zodpovedný za situáciu, v ktorej sa ocitli veritelia stavebnej spoločnosti Váhostav-SK. Opozícia stojí za Figeľom. Avizovala, že ak Smer-SD Figeľa odvolá, stiahne svojich ľudí zo všetkých funkcií v parlamente. Za situáciu okolo Váhostavu-SK viní opozícia sociálnych demokratov.
Šéfa KDH navrhuje Smer-SD odvolať počas mimoriadnej schôdze, na ktorej chcela vláda riešiť situáciu veriteľov veľkých firiem v reštrukturalizáciách. Prišla s návrhmi, ktoré chce prijať v zrýchlenom režime. Parlament zatiaľ nerozhodol ani o tom, či to bude v skrátenom konaní alebo nie. Keď o tom rozhodne, bude rokovať o samotných návrhoch na zmeny v zákonoch.
Vláda navrhuje zmeny, vďaka ktorým by si malí veritelia mohli od reštrukturalizovaných firiem vymáhať až 100 % dlhovaných peňazí. A to zo ziskov a iných príjmov majiteľov týchto firiem. Dlhy spoločností by sa tak v budúcnosti nemali vymazať.
Pôvodne kabinet navrhoval, aby si malí veritelia mohli vymáhať bez premlčania 40 % pohľadávok. Štát by ich potom od podnikateľov odkupoval cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB). Najnovšie vláda chce zvýšiť aj podiel pohľadávok, ktoré chce cez záručnú banku okamžite odkupovať. Stúpnuť má na 50 % z ich hodnoty. SZRB má odkupovanie pohľadávok financovať z osobitného bankového odvodu.
PREMIÉR: J. Figeľ sa nechce vzdať limuzíny, sekretárok a poradcov
Líder KDH Ján Figeľ, ktorý na pôde parlamentu čelí odvolávaniu z postu podpredsedu NR SR, sa správa ako človek, ktorému záleží na veľkej limuzíne, na tom, či bude mať tri sekretárky a niekoľko poradcov. Vyhlásil to dnes predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD), podľa ktorého by mal Figeľ odstúpiť sám.
"Potvrdzuje sa, že pán Figeľ má politickú zodpovednosť v takom rozsahu, že ak by mal sebareflexiu, odstúpil by sám. My sme to už ukázali, že sa vieme pozrieť do zrkadla a prijať náročné a citlivé rozhodnutia," zdôraznil Fico a spomenul odchod z funkcií Pavla Pašku či Renáty Zmajkovičovej.
Podľa Fica aj samotní nominanti KDH, ako riaditeľ Slovenskej správy ciest (SSC) Pavel Pavlásek, Figeľa varovali, že ponuky stavebných firiem sú nízke a ich subdodávatelia nebudú vyplatení. "Keby ja som bol minister dopravy a dôjde za mnou môj riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti či SSC a povedal by mi pozor, subdodávatelia nedostanú zaplatené, tak nie som na hlavu padnutý a viem, čo mám robiť," povedal premiér s tým, že Figeľ napokon nestaval diaľnice lacno, ale za cenu stoviek zdeštruovaných podnikateľov.
Na otázku, či nemá obavy, že Smer-SD prišiel pri KDH o potenciálneho koaličného partnera, Fico odvetil, že Smer-SD nebude visieť na šnúrkach Figeľa. "My sa zaoberáme sami sebou, chceme vo voľbách dobrý výsledok. O podobe vlády rozhodnú ľudia, nie pán Figeľ," povedal Fico a skritizoval vstup Alojza Hlinu do klubu kresťanských demokratov. Priznáva, že na Slovensku budú potrebné silné vládne koalície, ale nie je preto ochotný nehovoriť ľuďom pravdu.
Predseda vlády tvrdí, že Smer-SD inicioval odvolávanie Figeľa ako prirodzené pokračovanie v diskusii o situácii živnostníkov. "Aby sa vedelo, ako to celé vzniklo," vysvetlil. Na druhej strane na opozíciu Fico apeloval, aby prestala s urážaním Smeru-SD. "Lídrom tohto urážania sa stáva práve KDH cez poslancov Zajaca či Hlinu. Teraz strácame čas, k pánovi Figeľovi sa ale, samozrejme, vrátime," deklaroval.
zdroj: TASR
pozrite si vystúpenie Roberta Kaliňáka
pozrite si vystúpenie Petra Kažimíra