M.Glváč: Vojaci v roku 2015 splnili svoj záväzok voči bezpečnosti Slovenska

Nachádzate sa tu

3. 1. 2016

Protilietadlový systém S-300 prvýkrát v akcii, neočakávané cvičenia, certifikácia bojovej skupiny V4 či najväčšie medzinárodné cvičenie v modernej histórii slovenských ozbrojených síl. Aj taký bol výcvikový rok 2015 pre profesionálnych vojakov OS SR.  Cvičenia v roku 2015 vojakom priniesli nové skúsenosti z pôsobenia v medzinárodnom prostredí a pripravili ich tak na reálne bezpečnostné hrozby dnešnej doby. „Deklarovali sme, že vojaci budú viac cvičiť a to sme dodržali. Plníme tým svoj sľub a zároveň náš záväzok voči bezpečnosti Slovenska,“ povedal minister obrany SR Martin Glváč.

Spolu s ostatnými bezpečnostnými zložkami sa vojaci behom celého roku pripravovali pre prípad masívneho prílevu utečencov na územie Slovenska. Zasiahnutie voči prevádzačom, vykonanie bezpečnostnej previerky a prevezenie migrantov do tábora. Na fiktívnej hranici tieto úlohy vojaci spolu s policajtmi precvičovali v lete počas cvičenia Nový horizont. „Súčasná bezpečnostná situácia nie je ideálna a vyžaduje si našu zvýšenú pozornosť. Preto sme sa rozhodli iniciovať cvičenie, ktoré preverilo koordináciu a pripravenosť bezpečnostných zložiek na vlnu utečencov z rôznych regiónov,“ uviedol Martin Glváč.

Koncom októbra sa vojaci a policajti presunuli z fiktívnej do blízkosti reálnej slovensko-maďarskej hranice. Akcia JUH preverila reakčný čas zmiešaných vojensko-policajných hliadok na zaujatie určených kontrolných bodov v 11-tich okresoch na juhu Slovenska. Aktivita v tejto oblasti pokračovala vyslaním vojakov na medzinárodné cvičenie Balaton 2015 do Maďarska. Na tomto cvičení si slovenskí príslušníci ozbrojených síl spolu s vojakmi ostatných krajín V4 zjednotili postupy pre prípad reálnej potreby ich nasadenia pri riešení migračnej krízy.

Príprava vojakov vyvrcholila na jeseň, keď si takmer 4 000 vojakov precvičilo komplexné výcvikové úlohy pri vojenskom aj nevojenskom ohrození počas cvičenia Slovak Shield. Na Lešti sa do cvičenia zapojili príslušníci ozbrojených síl Slovenska, Čiech, Poľska, Maďarska a Spojených štátov amerických. Súčasťou cvičenia boli aj masívne presuny vojenskej techniky, ktoré mohli zaznamenať obyvatelia po celom Slovensku. Tanky T-72, mobilné protilietadlové a protiraketové systémy, obrnené transportéry či nákladné vozidlá. Počas cvičenia sa po slovenských cestách presunulo viac ako 600 kusov vojenskej techniky.

Ochrániť aj strategické objekty SR, ako napríklad jadrové elektrárne alebo strategickú oblasť, akou sú veľké mestá. Aj to sú úlohy protilietadlového raketového systému S-300, z ktorého vojaci tento rok historicky prvýkrát strieľali ostrými. „Rád by som vojakom poblahoželal k dobrým výsledkom na tomto a na všetkých ostatných tohtoročných cvičeniach. Svoju pripravenosť úspešne deklarovali celý rok,“ uzavrel minister obrany Martin Glváč.

Categories: 
Chránime Slovensko