Kaliňák a Chovanec chcú uľahčiť cestu dovolenkárom: Žiadajú miernejšie kontroly v Chorvátsku

Nachádzate sa tu

4. 5. 2017

Ministri vnútra ČR a SR chcú zmiernenie hraničných kontrol na príjazdových hraniciach do Chorvátska. Podľa nich už teraz turisti čakajú na kontrolu aj niekoľko hodín, v letnej sezóne by sa situácia mohla ešte zhoršiť. Zhodli sa na tom na dnešnom spoločnom rokovaní. Návrh chcú predniesť na ďalšom rokovaní ministrov vnútra EÚ, ktoré by sa malo konať v druhej polovici mája.

S návrhom na výnimku zo systému hraničných kontrol prišiel minister Robert Kaliňák a český náprotivok Milan Chovanec (ČSSD) ho podporil. "Naším záujmom je posunúť kontroly až na výstupnej hranice z Chorvátska, aby z Maďarska, Slovinska a Rakúska boli hranice plynulo prejazdné," povedal Kaliňák. Podľa ministrov je neprijateľné, aby už teraz pred hlavnou turistickou sezónou turisti čakali na hraniciach až tri alebo štyri hodiny.

"Je nevyhnutné, aby sme urobili úpravu pre letnú sezónu. Mohlo by sa ľahko stať, že zo siedmich dní dovolenky by naši občania boli na hraniciach dva dni," doplnil. "My sa k tomu pripájame, je to veľmi dobrá myšlienka. Budeme spoločne iniciovať rokovania, aby výnimka bola poskytnutá," pripojil sa Chovanec.

Pre Čechov i Slovákov je Chorvátsko jednou z najnavštevovanejších destinácií, vlani do Chorvátska prišlo 731.000 Čechov. Ministri dúfajú, že nájdu podporu aj u ďalších krajín, pre ktorých je Chorvátsko turisticky vyhľadávanou krajinou.


zdroj: ČTK

Categories: 
Aktuality