Boj proti terorizmu: poslanci schválili zmenu Ústavy SR

Nachádzate sa tu

8. 12. 2015

Poslanci Národnej rady SR dnes 95 hlasmi schválili zmenu Ústavy SR, ktorá je súčasťou tzv. protiteroristického legislatívneho balíčka vlády. Lehota na zadržanie osôb pri trestných činoch terorizmu sa tak od januára 2016 predĺži na dvojnásobok. V súčasnosti platí, že osobu možno zadržať maximálne na 48 hodín, pri trestných činoch terorizmu to po novom bude až na 96 hodín.

Zmena Ústavy SR je prvý krok k posilneniu bezpečnosti Slovenska. "Prijatie novely ústavy je prvý krok k tomu, aby sme posilnili legislatívu, ktorá má prispieť k väčšej bezpečnosti štátu, ako aj posilniť nástroje bezpečnostným zložkám v prípade, že by bolo Slovensko ohrozené nejakým teroristickým útokom alebo by bolo podozrenie, že sa teroristický útok chystá," povedal po schválení novely predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini. Zároveň zdôraznil, že v protiteroristickom legislatívnom balíčku „nie je nič, čo by išlo proti slobodám našich občanov“. „Nikdy sme neprekročili hranicu, kde na jednej strane je právo na slobodu a na druhej právo na bezpečnosť tohto štátu," vyhlásil Peter Pellegrini.

Zmeny ústavy podľa vlády SR vychádzajú z predpokladu, že úspešnosť boja proti terorizmu je podmienená včasnou identifikáciou podozrivých aktivít a efektívnou a flexibilnou spoluprácou medzi bezpečnostnými zložkami v krajine, ako aj medzinárodnou spoluprácou spočívajúcou z veľkej časti v rýchlej výmene spravodajských informácií.

      

Chránime Slovensko