Zvýšenie materskej dávky a príspevku na starostlivosť o dieťa od 1. januára 2016

Nachádzate sa tu

25. 11. 2015

Od 1. januára 2016 na Slovensku vzrastie materská dávka zo súčasných 65 na 70 % denného vymeriavacieho základu. Priemerná mesačná suma materskej by tak mala v roku 2016 narásť o skoro 33 eur na 459,6 eura.  Rovnako sa zvýši príspevok na starostlivosť o dieťa zo súčasných 230 na 280 eur. Poslanci Národnej rady SR dnes schválili vládny návrh zákona o sociálnom poistení.

„Nebránime sa tomu, aby sme v krátkom čase uvažovali o zvyšovaní zo 70 na 75 %,“ vyhlásil dnes na tlačovej konferencii premiér Robert Fico. Spolu s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jánom Richterom v detskom kútiku označili ako splnené ďalšie dve opatrenia z druhého vládneho balíčka, ktoré pomôžu predovšetkým rodinám s malými deťmi. „Po zvýšení zo 70 na 75 % by sme v rámci materskej vyplácali prakticky čistý príjem človeka pred odchodom na materskú,“ spresnil Robert Fico. Materská dávka od začiatku budúceho roka bude vo výške 91 % čistého príjmu z práce pred odchodom na materskú dovolenku.  

"S veľkým potešením a s veľkou podporou celej Národnej rady SR, asi v počte 130 poslancov, chcem za prítomnosti pána ministra Richtera zaškrtnúť splnenie úlohy - zvýšenie materskej dávky," uviedol premiér. Dopady na Sociálnu poisťovňu z titulu zvýšenia materskej dávky podľa neho predstavujú 9 až 10 miliónov eur. Zvýšenú materskú dávku bude od roku 2016 poberať asi 23 600 osôb. Výška materskej dávky sa od 1. januára 2016 upraví aj tým poistencom, ktorí začali poberať materské pred 1. januárom 2016 a poberajú ho aj po 31. decembri 2015. Poberateľom materskej dávky, ktorým vzniká nárok na túto dávku, Sociálna poisťovňa prizná vyššiu sumu materskej dávky automaticky bez toho, aby si museli podávať žiadosť o jej vyplatenie.

Nárast sumy materskej dávky pri hrubej mzde v sume 500 eur bude podľa premiéra znamenať, že poberateľ takejto mzdy dostane od budúceho roka materskú dávku vo výške 356 eur mesačne, čo je približne o 25 eur viac ako v súčasnosti.

Zvýšením príspevku na starostlivosť o dieťa sa podľa slov Roberta Fica podporia predovšetkým rodičia, ktorí pracujú a majú svoje dieťa v starostlivosti škôlky, jaslí alebo opatrovateľky. "Bez ohľadu na príjem človeka dostane rodič na dieťa 280 eur, ktoré môže použiť na zaplatenie nákladov, ktoré sa týkajú starostlivosti o jeho malé dieťa do troch rokov," povedal. Toto podľa neho umožní aj rodičom s nižšími príjmami, aby si zabezpečili kvalifikovanejšiu starostlivosť o svoje dieťa a mohli chodiť do práce.

Zjednodušuje sa tiež administratívna náročnosť pri poskytovaní príspevku na starostlivosť o dieťa. Rodič už nebude povinný úradu práce a sociálnych vecí každý mesiac preukazovať výšku nákladov na zabezpečenie starostlivosti o dieťa. Ak sa o dieťa do troch rokov jeho veku stará napríklad starý rodič bez živnostenského oprávnenia, suma príspevku zostane vo výške 41,1 eura.  

Čo robíme pre ľudí