Žilinská župa chce vstúpiť do pilotného projektu eHealth

Nachádzate sa tu

30. 6. 2015

Projekt elektronizácie zdravotníctva eHealth plánuje Ministerstvo zdravotníctva SR spustiť vo svojej skúšobnej prevádzke už na jeseň tohto roka. Žilinský samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom štyroch nemocníc v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Trstenej a Dolnom Kubíne a polikliniky v Námestove, sa chystá osloviť ministerstvo zdravotníctva a zapojiť do pilotného projektu aj jedno zo svojich zdravotníckych zariadení.

„Do rozvoja našich nemocníc a polikliniky každoročne investujeme státisíce eur a chceme pacientom prinášať lepšiu a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, s ktorou sa v dnešnej dobe spája aj nutná modernizácia. Podporujeme preto túto aktivitu ministerstva zdravotníctva a veríme, že nám umožní podieľať sa na skúšobnej prevádzke aj v Žilinskom kraji,“ zdôraznil žilinský župan Juraj Blanár. Zároveň dodal, že okrem vytvorenia nových elektronických aplikácií prinesie eHealth taktiež zavedenie komplexného systému elektronického objednávania. „Takýto systém umožní zjednodušiť lekárom plánovanie vyšetrení a budú si tak môcť lepšie manažovať svoj čas. Zdravotná starostlivosť má byť orientovaná na pacienta a zavedenie jasného a prehľadného systému objednávania ako uľahčí prácu lekárom, tak prinesie úžitok práve pre ľudí. Súčasne projekt v budúcnosti zabezpečí nemalé úspory a zabráni vzniku duplicít vo vyšetreniach,“ informoval predseda ŽSK. Ako podotkla riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Anna Majbíková, momentálne Žilinská župa vyhodnocuje, ktorú z nemocníc by kraj do pilotného projektu mohol ministerstvu navrhnúť. „Všetky štyri nemocnice poskytujú kvalitnú zdravotnú starostlivosť, avšak stále je čo zlepšovať. Zapojenie do eHealthu by malo pre nás veľký význam, a preto aktuálne zvažujeme, ktoré zdravotnícke zariadenie by sme mohli do skúšobnej prevádzky ponúknuť,“ uzavrela A. Majbíková.

Žilinský samosprávny kraj je zriaďovateľom Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci, Liptovskej nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou v Dolnom Kubíne, Hornooravskej nemocnice v Trstenej a Oravskej polikliniky v Námestove.

 

zdroj: ŽSK

Categories: 
Regióny