Vláda SR plne rešpektuje právo na štrajk, i keď iniciatíva skupiny učiteľov vyvoláva veľa právnych otázok a má silný politický podtext. Nenapadneme túto iniciatívu na súde, ako to urobila pravica v minulosti v prípade štrajku železničiarov.
Vážime si prácu učiteľov a rešpektujeme špecifiká spojené s výkonom ich profesie. Nakoniec sám mám doma vysokoškolskú učiteľku. Prejavom tohto vzťahu k učiteľom je fakt, že počas našej prvej vlády v rokoch 2006 – 2010 sme zvýšili platy učiteľov o 26 percent a počas našej druhej vlády v rokoch 2012 – 2016 o ďalších 22 percent. Toto zvýšenie platov nikto nespochybňuje a len počas našej druhej vlády znamenalo výdavky zo štátneho rozpočtu na úrovni 480 mil. eur. Žiadnej inej profesii vo verejnej správe neboli v rokoch 2012 – 2016 tak zvyšované platy ako učiteľom.
Vláda sa v tomto duchu cíti byť dôveryhodným partnerom učiteľom. Odmieta politikárčenie opozície, keďže počas rokov 2010 – 2012, keď boli súčasní opoziční politici vo vláde I. Radičovej, zvýšili platy učiteľom o nulu.
Pokiaľ bude SMER – sociálna demokracia súčasťou novej vlády po voľbách v marci 2016, oficiálne potvrdzujem, že máme záujem pokračovať v politike zvyšovania platov učiteľov tak, ako sme to preukázali v rokoch 2006 – 2010 a potom v rokoch 2012 – 2016. Rovnako potvrdzujem, že máme záujem, aby sa na tvorbe časti Programového vyhlásenia vlády SR, ktorá sa bude týkať školstva, aktívne zúčastnili predstavitelia učiteľov.
Nebudem na nikoho z učiteľov, ktorí chcú v pondelok štrajkovať, apelovať, ale pre všetkých by bolo najlepšie, keby sa po takmer trojtýždňových prázdninách mohla riadne rozbehnúť výuka.
A preto v tejto chvíli, keď sa rozhodujú, či pôjdu alebo nepôjdu do štrajku, je čestné učiteľom oznámiť, že keďže moje vlády im celkovo zvýšili platy o takmer 50 percent a legislatívny proces je v tomto volebnom období uzavretý, už viac pre nich do 5. marca 2016 urobiť nemôžeme.
Predseda vlády SR Robert Fico a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler