Vláda zavádza lacný bankový účet pre každého aj ľahší prenos účtu do inej banky

Nachádzate sa tu

11. 11. 2015

Národná rada SR schválila v utorok 10. novembra 2015 zákon o platobných službách, ktorý prinesie nielen väčšiu transparentnosť a informovanosť klientov bánk a súčasne zlepší aj informovanosť a prístup k finančným službám, ale zákon zavádza aj možnosť založenia si v banke štandardného bankového účtu za tri eurá.
„Prijatím zákona o platobných službách sme včera naplnili ďalšie z 15 opatrení z druhého sociálneho balíka, a to lacný bankový účet pre každého. Zákon včera zaviedol platobný účet so základnými funkciami. Hovorme o štandardnom účte, ktorého maximálna hodnota bude tri eurá, teda toľko zaplatí človek za tento účet. Je určený pre všetkých ľudí s pobytom v Európskej únii, podmienkou je, že držiteľ takéhoto štandardného účtu za tri eurá nesmie mať žiadny iný účet, ale môže mať, samozrejme, vkladné knižky a sporiace kontá. Tento účet bude poskytovať všetky štandardné operácie - vklady a výbery vrátane bankomatu, na pobočkách, online služby, platobnú kartu. Jednoducho, všetko to, čo je typické pre platobný účet ako taký“, vysvetlil dnes na tlačovej konferencii predseda vlády SR Robert Fico.
Zákon zároveň zavádza aj základný bezplatný bankový účet, ktorý zohľadní nízkopríjmové skupiny obyvateľov s čistým mesačným príjmom do 400 eur. Účet si môžu otvoriť nielen zamestnanci, ale všetci občania, ktorých čistý príjem mesačne nepresahuje 400 eur. „Tento účet poskytne všetky štandardné služby, ktoré má účet poskytnúť. Jediná podmienka je, že človek nesmie mať iný účet“, dodal Robert Fico. Na preukázanie výšky príjmu, ako aj toho, že občan nie je vlastníkom iného bankového účtu, budú stačiť čestné prehlásenia.  

„Považujem to za veľmi vážne rozhodnutie. Je to prelom v poplatkovej politike bánk, s ktorou nesúhlasíme“, podčiarkol Robert Fico.

Podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír dodal, že zákon zavádza aj možnosť zjednodušeného prenosu bankového účtu. V praxi to znamená, že ak klient nie je spokojný so službami banky, v ktorej má vedený účet, môže jednoducho služby banky vypovedať a banka je povinná mu celý účet preniesť do ním vybranej banky.

„Keď vstúpi do platnosti tento zákon, zavádzame automatické prenosy, to znamená, že stačí, keď klient príde do svojej banky a povie končím, banka zabalí celý účet a prenesie ho do novej banky, ktorú si klient vyberie, so všetkým, teda s inkasami a platobnými príkazmi. Dokonca bude informovať napr. aj zamestnávateľa, že vaša mzda má ísť na iný účet. Klient nebude mať žiadne ďalšie povinnosti“, podčiarkol Peter Kažimír.


pozrite si tlačovú besedu

Categories: 
Čo robíme pre ľudí