Vláda SR sa pozerá učiteľom priamo do očí

Nachádzate sa tu

26. 1. 2016

Vláda SR sa pozerá učiteľom priamo do očí, vyhlásil dnes premiér SR Robert Fico v reakcii na štrajk časti učiteľov s tým, že v rokoch 2012 až 2016 boli zvýšené platy učiteľov o 22 %, čo je najviac vo verejnej správe.
"Žiadnej profesii vo verejnej správe neboli tak zvýšené platy v tomto období ako učiteľom. Ak k tomu prirátame 26 % počas vlády 2006 až 2010, naše dve vlády zvýšili platy učiteľov o takmer 50 %. Za vlády Ivety Radičovej bolo nulové zvýšenie, dôveryhodnosť je jasne na našej strane," povedal Robert Fico. Učiteľov premiér požiadal o pochopenie, lebo na Slovensku sú podľa jeho slov aj ďalší ľudia, ktorí majú svoje požiadavky a nároky, a sú tu projekty, na ktoré musí štát vynakladať peniaze. Premiér však sľúbil, že ak bude SMER - SD súčasťou ďalšej vlády, má plán pokračovať vo zvyšovaní platov učiteľov.
Premiér zopakoval, že jeho vláda vždy rešpektovala a bude rešpektovať právo na štrajk. "Neurobili sme žiadne právne kroky proti tomuto štrajku, ako urobila súčasná opozícia, keď bola pri moci, pri štrajku železničiarov. Tento štrajk vyvoláva množstvo právnych a politických otázok, ale aj otázok, ktoré sa týkajú sociálneho dialógu. Ale my sa k nemu staviame ako k faktu a rešpektujeme ho," zdôraznil predseda vlády. Zároveň pripomenul, že z celkového počtu 6 724 škôl bolo v pondelok 25. januára 2016 zatvorených 179, teda 2,66 %. "Boli medzi nimi aj niektoré materské školy, ktoré však so štátom nemajú nič spoločné, lebo sú priamo napojené na primátorov a starostov. Dnes sa protestu zúčastňuje 151 škôl, teda 2,25 %," povedal.

 

Zdroj: TASR

Categories: 
Aktuality