Vláda schválila národný onkologický program

Nachádzate sa tu

23. 8. 2018

NOP by mal postupne uviesť do praxe ucelený systém pre preventívne programy, kontrolu chorobnosti či úmrtnosti na onkologické ochorenia
Od nového roka by sa mali spustiť národné skríningové programy pre rakovinu krčka maternice, kolorektálneho karcinómu a karcinómu prsníka. Plánuje to ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), ktorá vo vláde presadila Národný onkologický program (NOP).

"Musíme od 1. januára 2019 spustiť skríningy týchto troch hlavných ochorení," povedala ministerka. Cieľom je podľa jej slov "podchytiť čo najskôr onkologické ochorenie u pacienta, a tým pádom zvýšiť úspešnosť jeho liečby a šancu na uzdravenie". NOP zahŕňa opatrenia na zníženie výskytu a úmrtnosti na nádorové ochorenia, ako aj na zlepšenie kvality života pacientov.

"Rakovina je druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku, preto ťažiskový dôraz v programe kladieme na prevenciu, diagnostiku, včasnú liečbu, podpornú, ale aj paliatívnu starostlivosť," uviedla šéfka rezortu zdravotníctva.

NOP by mal postupne uviesť do praxe ucelený systém pre preventívne programy, kontrolu chorobnosti či úmrtnosti na onkologické ochorenia. Osveta v informovanosti občanov odštartuje podľa ministerstva už na jeseň, skríning bude spúšťaný postupne. Koordináciu skríningových programov zastreší Národný onkologický inštitút, ktorý bude klinicko-výskumnou a vzdelávacou platformou.

Ministerstvo zdravotníctva počíta aj so zavedením ďalších skríningov nádorových ochorení ústnej dutiny, obličiek, pľúc a pankreasu. Primárnym cieľom je zlepšenie dostupnosti a kvality diagnostických vyšetrení.

Prijatie NOP ocenili aj zakladatelia občianskych združení Nie rakovine a Europacolon Slovensko Jana Pifflová Španková a Patrik Herman. "NOP zahŕňa aj nami dlhodobo presadzované onkologické skríningy - systém prevencie a vyhľadávania včasných štádií rakoviny prsníka, krčka maternice a v neposlednom rade skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka," uviedli.

Voči strategickému plánu majú však aj výhrady. "Vo veľkej miere je nekonkrétny, najmä nie je jasné, ako sa v ňom navrhované kroky budú realizovať a financovať. A najviac nás trápi, že stále nijako negarantuje dostupnosť inovatívnej liečby, nikto z nás tu stále nemá istotu, že keď ochorie, sa dostane k liečbe na úrovni poznatkov súčasnej medicíny a vedy," dodávajú.

Ministerka avizovala, že do konca roka príde s konkrétnymi krokmi a termínmi realizácie opatrení z NOP.

zdroj: TASR

Categories: 
Aktuality
Čo robíme pre ľudí