V4: Bratislavský summit bude skvelou príležitosťou pre reflexiu o EÚ a o jej budúcnosti

Nachádzate sa tu

21. 7. 2016

Premiéri krajín V4 sa dnes stretli vo Varšave, kde rokovali aj o ďalšom vývoji v Európskej únii po referende o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ.

Septembrový neformálny summit predstaviteľov členských krajín EÚ, ktorý sa v Bratislave uskutoční v rámci slovenského predsedníctva v EÚ, označili premiéri V4 za skvelú príležitosť na otvorenie potrebnej politickej reflexie o fungovaní Európskej únie a o jej budúcnosti.

„Od summitu ja osobne očakávam, že začne proces hľadania odpovede na novú ponuku pre európsku verejnosť. Ponuku, ktorá zdôrazní nielen silné stránky EÚ, ale ponuku, ktorá dokáže odpovedať na chyby a slabiny a zároveň aj ponuku, ktorá bude dostatočne atraktívna pre tie časti európskej verejnosti, ktoré strácajú dôveru v európsky projekt,“ zdôraznil predseda vlády SR Robert Fico.

Premiéri V4 sa zhodli tiež v tom, že Bratislavský summit by nemal byť o procedurálnych otázkach, ktoré sa týkajú vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie. „Mal by byť odpoveďou na otázku, aká bude Európska únia po odchode Veľkej Británie z tohto významného zoskupenia,“ dodal Robert Fico.

Jedným z najhorších záverov, ktoré by členské krajiny EÚ mohli z brexitu vyvodiť, by podľa predsedov vlád krajín V4 bolo rozdelenie Európskej únie na malé skupiny. „Aby sme zabránili možnej fragmentácii, musí sa Európska únia zamerať na tie návrhy s konkrétnymi výhodami pre našich občanov, na ktorých vieme nájsť zhodu a vyhnúť sa plytvaniu energie na návrhy, ktoré členské štáty rozdeľujú,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení premiérov V4.

Premiéri Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska v spoločnom vyhlásení ďalej uviedli, že krajiny V4 sú pripravené aktívne sa zúčastňovať na diskusii o budúcnosti Európy. Zároveň zdôraznili, že je potrebné európsku myšlienku priblížiť občanom a preklenúť priepasť medzi európskymi inštitúciami a očakávaniami ľudí.


pozrite si vyjadrenie predsedu vlády SR Roberta Fica na summite V4 vo Varšave

Aktuality