Úsek diaľnice Fričovce - Svinia môžu od dnes užívať motoristi

Nachádzate sa tu

17. 12. 2015

Vodiči od dnes môžu jazdiť po novootvorenom diaľničnom úseku D1 Fričovce – Svinia pri Prešove. Úsek, ktorý je dlhý 11,2 kilometra a v porovnaní s jazdou po ceste prvej triedy I/18 motoristom ušetrí päť minút času, sa staval štyri roky.
"Odovzdanie tohto úseku vytvára druhý najdlhší ucelený úsek na D1 medzi Bratislavou a Košicami s dĺžkou takmer 140 kilometrov. Nesmiernym spôsobom to zvyšuje komfort vodičom a vydýchnu si všetci obyvatelia obcí, ktoré boli dlhodobo zaťažované neskutočnými intenzitami premávky,“ uviedol minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Úsek má odbremeniť najmä obce Hendrichovce, Bertotovce a Chminianska Nová Ves, cez ktoré denne predchádzalo až 15 000 áut. Tretinu z nich tvorili nákladné autá. Celkovo sa doba jazdy z Bratislavy do Prešova po diaľnici D1, vďaka piatim tohto roku dokončeným úsekom, skráti podľa dialničiarov zhruba o pol hodinu.

Nový úsek Fričovce – Svinia odkloní asi 80 % dopravy z cesty I/18 a odbremení dotknuté obce od hustej dopravy. Cestu sprejazdnili dnes na poludnie slávnostným prestrihnutím pásky. "Pre región je to obrovským prínosom. Ja sa veľmi teším, že sme blízko aj v súťaži na obchvat Prešova, ktorým by sa scelil úsek medzi Košicami a Ružomberkom. Viete, že sa už buduje úsek okolo Ružomberka, taktiež obchvat Žiliny. Takže sa naozaj blížime k tej definitíve, že jedného dňa pôjdeme pohodlne a komfortne po takomto štandarde diaľnice medzi Bratislavou a Košicami," dodal minister dopravy.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Doprastavu Juraj Androvič za zhotoviteľa stavby uviedol, že tento úsek má svoju dôležitosť, lebo spája časť od Ružomberka až po Prešov a zaceľuje poslednú dieru v tomto smere. „Zaujímavosťami boli 28 kilometrov veľkopriemerových pilot, ktoré sa tu navŕtali, vyše päť kilometrov protihlukových stien, vyše troch kilometrov oporných stien. Bolo urobených 1,2 miliónov kubíkov výkopov, 1,4 miliónov násypov, položilo sa 120 000 ton asfaltu,“ priblížil. V čase výstavby na diaľnici robilo 550 ľudí a 123 strojov.
Úsek začína v križovatke Fričovce a končí v križovatke Svinia, kde sa napája na úsek D1 Svinia – Prešov, západ. Investícia bola financovaná z fondov EÚ a štátneho rozpočtu. Zhotoviteľom bol Doprastav a Strabag. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) tento rok odovzdala motoristom v poradí už piaty diaľničný úsek.

 

Zdroj: TASR

Categories: 
Aktuality