Štát posilňuje postavenie v Slovenských elektrárňach

Nachádzate sa tu

20. 12. 2015

Slovensko získalo opciu na ďalších 17 % akcií Slovenských elektrární (SE), ktorú si môže uplatniť do šiestich mesiacov od uzatvorenia všetkých povolení pre 3. a 4. blok v jadrovej elektrárni Mochovce. Informoval o tom dnes premiér Robert Fico. Po jej uplatnení tak môže štát získať v elektrárňach väčšinu, v súčasnosti v nich vlastní 34 %.

"Informácia, ktorú mám, ma ubezpečuje, že ak sa Enel rozhodol predať 33 % zo svojho podielu inej spoločnosti, my sme maximálne toto rozhodnutie využili na posilnenie postavenia štátu," zdôraznil Robert Fico. Príslušné memorandum medzi vládou SR a Enelom bolo podľa neho podpísané koncom tohto týždňa.
O posilnení štátu v elektrárňach rokoval minister hospodárstva Vazil Hudák v súvislosti so snahou väčšinového vlastníka SE, talianskeho Enelu, o predaj jeho 66-% podielu. V prvej fáze sa dohodol s českým Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH) na prevode polovice týchto akcií. Minister hospodárstva podľa premiéra vyrokoval viaceré podmienky. Okrem opcie ide napríklad o obnovenie predkupného práva. "Je v tom rozdiel. Opcia sa môže zrealizovať do šiestich mesiacov od dokončenia 3. a 4. bloku v Mochovciach. Predkupné právo zaniklo do piatich rokov od podpísania privatizačnej zmluvy, my sme ho teraz obnovili," priblížil predseda vlády. Významne sa tiež podľa neho posilnilo postavenie štátu ako akcionára spoločnosti pri niektorých úkonoch, napríklad rozhodovaní o investíciách SE.
Enel Produzione, dcérska spoločnosť talianskeho koncernu Enel, podpísala v piatok 18. decembra 2015 zmluvu so spoločnosťou EP Slovakia, dcérskou firmou EPH, o predaji svojho 66-% podielu v Slovenských elektrárňach. Dôjde k nemu v dvoch fázach, pri ktorých sa má prevádzať vždy polovica tohto podielu. Prvá už v súčasnosti, druhá po dostavbe Mochoviec. Celková predajná cena by mala dosiahnuť 750 miliónov eur, podlieha však ešte dodatočným úpravám.

 

Zdroj: TASRopcia,

Categories: 
Aktuality